Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].
V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.
Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.
Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.
Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.
Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].
Byla vydána nová verze 4.8.0 interaktivního shellu fish (friendly interactive shell, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
bge0@pci0:26:0:0: class=0x020000 card=0x02c61014 chip=0x165914e4 rev=0x21 hdr=0x00
vendor = BroadcomCorporation
device = 'BCM5721 NetXtreme Gigabit Ethernet PCI Express'
class = network
subclass = ethernet
bge1@pci0:27:0:0: class=0x020000 card=0x02c61014 chip=0x165914e4 rev=0x21 hdr=0x00
vendor = BroadcomCorporation
device = 'BCM5721 NetXtreme Gigabit Ethernet PCI Express'
class = network
subclass = ethernet
dmesg:
bge0: BroadcomNetXtreme Gigabit Ethernet Controller, ASIC rev. 0x4201> mem 0xc8400000-0xc840ffff irq 16 at device 0.0 on pci26
miibus0: MII bus> on bge0
bge0: Ethernet address: 00:1a:67:41:24:fe
bge0: [ITHREAD]
bge1: BroadcomNetXtreme Gigabit Ethernet Controller, ASIC rev. 0x4201> mem 0xc8500000-0xc850ffff irq 17 at device 0.0 on pci27
miibus1: MII bus> on bge1
bge1: Ethernet address: 00:1a:67:41:24:ff
bge1: [ITHREAD]
Problem je v tom, ze pouze jedna sitovka - bge0 jede na 1000full-duplex, kdezto bge1 autodetekuje 100full-duplex a zadnym zpusobem si nenecha vnutit 1000. I kdyz interface natvrdo ohnu k 1000 tak stejne jede 100. Stejne tak i konkretni port na gigovem switchi jsem prepnul z negotation na pozadovany mod a zadna zmena. Kabelaz je v poradku, switchem to neni, vadnej port sitovky to taky neni, protoze kdyz dam nejaky live distro linuxu tak me to v pohode obe sitovky detekuje a pres negotation dostanu full1000. Takze chyba je jednoznacne v 7.1 fbsd respektive v bge driveru. Je to ponekud zvlastni, protoze se jedna o pomerne uz zabehlej chipset viz. BCM5721 coz neni zadna horka novinka a presto takovato banalani vec nefunguje. Co s tim? Rad bych pouzil obe sitovky a pres lagg je oprel oproti LACP trunku na switchi. Takhle mam ale stera.
Nastaveni parametru rozhrani natvrdo:
ifconfig -a
bge0: flags=9843 UP,BROADCAST,RUNNING,SIMPLEX,LINK0,MULTICAST metric 0 mtu 1500
options=9b RXCSUM,TXCSUM,VLAN_MTU,VLAN_HWTAGGING,VLAN_HWCSUM
ether 00:1a:67:41:24:fe
inet 10.10.10.1 netmask 0xfffff800 broadcast 10.10.10.255
media: Ethernet 1000baseTX full-duplex
status: active
bge1: flags=8802BROADCAST,SIMPLEX,MULTICAST metric 0 mtu 1500
options=9bRXCSUM,TXCSUM,VLAN_MTU,VLAN_HWTAGGING,VLAN_HWCSUM
ether 00:1a:67:41:24:ff
media: Ethernet 1000baseTX full-duplex (100baseTX full-duplex)
status: active
Autonegotation:
ifconfig -a
bge0: flags=9843UP,BROADCAST,RUNNING,SIMPLEX,LINK0,MULTICAST metric 0 mtu 1500
options=9bRXCSUM,TXCSUM,VLAN_MTU,VLAN_HWTAGGING,VLAN_HWCSUM
ether 00:1a:67:41:24:fe
inet 10.10.10.1 netmask 0xfffff800 broadcast 10.10.10.255
media: Ethernet autoselect (1000baseTX full-duplex)
status: active
bge1: flags=8802BROADCAST,SIMPLEX,MULTICAST metric 0 mtu 1500
options=9bRXCSUM,TXCSUM,VLAN_MTU,VLAN_HWTAGGING,VLAN_HWCSUM
ether 00:1a:67:41:24:ff
media: Ethernet autoselect (100baseTX full-duplex)
status: active
A co zkusit tu síťovku dát do dírky ve switchy, kde jede ta druhá správně na Gb.
Tiskni
Sdílej: