Jack Dorsey představil (𝕏, Nostr) svůj nový projekt bitchat. Jedná se o bezpečnou decentralizovanou peer-to-peer aplikaci pro zasílání zpráv bez potřeby internetu, serverů a telefonních čísel. Využívá se Bluetooth Mesh Network. Detaily v technické dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Unlicense.
Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Ahoj,
1) existuje zpusob, jak donutit find, aby hledalo soubory nevlastnene, rekneme, uzivatelem root ?
2) jak nejlepe z retezce odstranit (v shellu) jmena adresaru ? (napr. /usr/share/strejda.conf prevest na strejda.conf)
Diky moc, Geralt
1) Diky, not user funguje perfektne.
2) Bohuzel, parametry find pro tento ucel pouzit nemuzu a basename mi zase neprijima vstup predany rourou. Neexistoval by jeste jiny zpusob ?
3) Potreboval bych, aby mi find vypisoval soubory s koncovkou .c a po nich soubory s koncovkou.h. Kdyz napisu find -name *.[ch], tak jsou pozprehazene. Mohl bych je nejak seradit v ramci find, nebo i potom ?
# echo bla/bla/neco.c | ( read x; basename "$x"; ) | cat
případně, pokud v té rouře bude více řádek, tak do závorek ještě přidej while cyklus.
# echo ahoj/bla/x.c | ( while read x; do basename "$x"; done; ) | cat
Diky vsem za pomoc
Tiskni
Sdílej: