Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Ahoj,
potrebuju udelat par ukolu pomoci sedu (nebo edu) a u nekterych z nich nevim poradne jak na to :(
1) odstranit radky s komentari (znak #), resp. pokud znak # neni na zacatku radku, pak odstranit jenom znaky od # do konce radku (vcetne #)
napadlo me sed soubor -e s/\(#.*\)//, jenomze tento prikaz radek s komentarem neodstrani - zustane prazdny radek
2) odstranit bile znaky pred interpunkci
toto je pro me jeste vetsi zahada - ruzne jsem to zkousel a testoval jak to funguje, ale jedine, ceho jsem dosahl bylo, ze sed vymenil prvni vyskyt mezery v souboru
vymyslel jsem sed soubor -e s/[[:space:]]+\([.,\!?]+\)/\1/, ale to nefunguje vubec
Dekuju Mira
/^#/d
ad 2) přidat na konec volbu g
(viz man)
sed soubor 's/^\([^#]*\)#.*$/\1/'
, mozna ale existuje elegantnejsi reseni, toto je prvni, co me napadlo g
, takze to bude asi ten problem
BTW prikazy pro sed davejte radeji mezi apostrofy, vyhnete se tak problemum
BTW prikazy pro sed davejte radeji mezi apostrofy, vyhnete se tak problemumTato rada je vo vseobecnosti rovnako zla, ako rada opacna. Neraz treba do patternu expandovat nejaku premennu, a vtedy apostrofy pouzit nejdu. Pattern sed-u je jedna vec, expanzia shellu je vec druha. Nanestastie sa tieto dve veci ovplyvnuju, ale nastastie su ortogonalne. Takze ich len treba poznat a pouzivat pripad od pripadu podla potreby. Subjektivne uznavam, ze pripadov kedy apostrofy pouzit idu - a teda umoznuju vyhnut sa shell escapovaniu - je viac, ako ked pouzit nejdu.
Diky,
uz to funguje perfektne :)
K uvozovkam - puvodne jsem je tam mel, ale (asi) shell je odstranil, kdyz jsem si ty prikazy echoval do souboru.
Mira
Tiskni
Sdílej: