David Tschumperlé v obšírném článku se spoustou náhledů shrnuje vývoj multiplatformního svobodného frameworku pro zpracování obrazu G'MIC (GREYC's Magic for Image Computing, Wikipedie) za poslední rok a půl.
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 23.06 tohoto před šesti lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell, Phosh, Plasma a Sxmo. Aktuálně podporovaných zařízení je 30.
Byla vydána distribuce openSUSE Leap verze 15.5 (poznámky k vydání). Jde o konzervativní distribuci odpovídající komerčnímu SUSE Linux Enterprise 15, nyní Service Pack 5. Mělo jít o poslední aktualizaci Leap v současné podobě před přechodem na Adaptable Linux Platform s „neměnným“ základem, ale padlo rozhodnutí, že v roce 2024 ještě vyjde Leap 15.6 s podporou do konce roku 2025.
Alyssa Rosenzweig v příspěvku na blogu oznámila, že Asahi Linux už zvládá OpenGL 3.1. Dokončuje se podpora OpenGL ES 3.1. Dalším krokem bude Vulkan 1.0.
Intel nedávno představil a pod licencí SIL Open Font License (OFL) na GitHubu zveřejnil font Intel One Mono. Font je určen především pro zobrazování textu v emulátorech terminálu a vývojových prostředích (Přehled fontů s pevnou šířkou).
Na redditu byly publikovány zajímavé QR kódy vygenerované pomocí Stable Diffusion. Přehled použitého softwaru v článku na Ars Technica.
Byl vydán Mozilla Firefox 114.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Nově jsou také na Linuxu podporovány USB FIDO2/WebAuthn bezpečnostní klíče. WebTransport je ve výchozím stavu povolen. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 114 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána červnová aktualizace aneb verze 2023.06-1 linuxové distribuce OSMC (Open Source Media Center). Z novinek lze zdůraznit povýšení verze multimediálního centra Kodi na 20. Na léto je plánováno představení nového vlajkového zařízení Vero, jež nahradí Vero 4K +.
Už zítra 7. června od 17 hodin proběhne SUSE Czech Open House 2023 aneb den otevřených dveří pražské pobočky SUSE. Těšit se lze na komentovanou prohlídku nebo přednášku o spotřebě procesorů.
Na vývojářské konferenci Applu WWDC23 byla představena řada novinek (cz): brýle Apple Vision Pro, MacBook Air 15” s čipem M2, Mac Studio s čipem M2 Max nebo M2 Ultra, Mac Pro s čipem M2 Ultra, iOS 17, iPadOS 17, macOS Sonoma, watchOS 10, …
Dobrý den,
prosím o radu jak vypsad pomocí sedu řádky v opačném pořadí.
Tedy vstup:
a
b
c
by měl dát výstup:
c
b
a
Dle mé úvahy by mělo následující fungovat, ale nic to nevypíše
cat vstup | sed -n "n;x;h;\${x;p}"
Předpokládal bych, že sed bude pracovat následovně:
1) "n" - načte řádku do pattern space (aktuální obsah smaže),
2) "x;h" - aktuální řádek přilepí na začátek hold space,
3) "${x;p}" - pokud narazí na poslední řádek, vytiskne hold space,
ale z nějakého mě neznámého důvodu sed nejspíš pracuje úplně jinak, než předpokládám :-O.
Předem děkuji za každou radu.
Na vypsani radku v opacnem poradi nepotrebujes sed, na to je v linuxu prikaz "tac".
Díky, nicméně bych to stejně rád umět v sedu
sed '1!G; h; $!d; /path/to/file'
sed '1!G; h; $!d;' /path/to/file
info sed tac
Sice uz v diskusi se objevilo nekolik reseni, napisu tady v cem je chyba vaseho.
ad 1) - neni treba nacitat dalsi radek pomoci 'n', to se dela automaticky
ad 2) povel 'h' vam zkopiruje obsah pattern space do hold space (t.j. premaze stavaci obsah holdu), na prilepeni potrebujete 'H'
Takze toto bude fungovat:
sed -n 'x;H;${x;p}' vstup
Jedinou vadou na krase je novy radek na konci vypisu.
Tiskni
Sdílej: