OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Potreboval by som spravit nieco taketo...
Vytvorit skript pre Bourne shell, ktorý spĺňa nasledovné požiadavky:
Nazov skriptu: pocetslov.sh
Syntax:
pocetslov.sh subor.txt
Funkcia:
po spustení z príkazového riadku , kde vstupným parametrom je ľubovolný
textový súbor, vypíše všetky slová zo zadaného súboru v abecednom poradí.
Slová, ktoré sa v súbore vyskytujú viackrát budú uvedené iba jeden raz a pri
každom takomto slove bude číslom uvedený počet výskytov.
V prípade, že nebude zadaný žiadny vstupný parameter, program vypíše chybovú
hlášku.
sort
a uniq
, je to tam celkem srozumitelně popsané.
Co takhle:
#!/bin/bash if [ $# -ne 1 ]; then echo 'invalid usage' exit 1 fi if [ \! -r "$1" ]; then echo "input file '$1' does not exist or is not readable" exit 1 fi awk '{ for (i = 1; i <= NF; i++) { print $i; } }' "$1" | sort | uniq -c | awk '{ print $2 " " $1; }' exit $?
Mělo by to fungovat na:
Default dakujem ti velmi velmi pekne...pomohol si mi...klobuk dole ze si ani za to nic nechcel....niet vela takychto ludi...Este raz Klobuk dole a vrela vdaka
awk '{ for (i = 1; i <= NF; i++) { print $i; } }' "$1" | sort | uniq -c | awk '{ print $2 " " $1; }'já bych vystačil s
sort a.txt | uniq -cale každopádně si říkám jestli by nemělo být číslo s počtem výskytů jen "pri takých slovách ktoré sa v súbore vyskytujú viackrát"?
Proč tak složitě?
Protože na jedné řádce se může vyskytovat více slov.
Ale každopádně své řešení neobhajuji. Určitě by to šlo udělat lépe.
< subor.txt tr -sc "a-zA-Z0-9" "\n" | sort | uniq -c
< soubor.txt tr "[[:blank:]()\.\!]+" "\n" | sort -u
sakra, nějak jsem si nepřečetl pořádně celé zadání :-/
< soubor.txt tr "[[:blank:]()\.\!]+" "\n" | sort | uniq -c
Tiskni
Sdílej: