Společnost OpenAI představila AI modely o3 a o4-mini (𝕏).
Canonical vydal Ubuntu 25.04 Plucky Puffin. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Jedná se o průběžné vydání s podporou 9 měsíců, tj. do ledna 2026.
Desktopové prostředí LXQt (Lightweight Qt Desktop Environment, Wikipedie) vzniklé sloučením projektů Razor-qt a LXDE bylo vydáno ve verzi 2.2.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Vývojáři KDE oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 25.04. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 152 (pdf) a Hello World 26 (pdf).
Zajímá vás Open Build Service (OBS) a vývoj linuxového jádra pro IBM Mainframe? V rámci Informatických večerů na FIT ČVUT v Praze proběhne v pondělí 28. dubna přednáška Linux on Z Development s podtitulem „From packaging in the openSUSE Build Service until Linux Kernel Development at IBM“. Přednáška proběhne v anglickém jazyce. Vstup je zdarma a bez předchozí registrace.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Dino. Mezi novinky patří vylepšený přenos souborů (XEP-0447: Stateless file sharing), přepracované dialogy a další. Vyzkoušet lze i na (linuxových) telefonech.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Gajim, která přidává podporu nového způsobu synchronizace informací o přečtení zpráv (XEP-0490: Message Displayed Synchronization jako nástupce XEP-0333: Displayed Markers), dále centrální stránku pro přehled všech aktivit (Activity feed) nebo vylepšení přepínání mezi více účty. Přehled dalších změn je k dispozici na oficiálních stránkách.
Mobilní operátoři společně chrání zákazníky proti podvodným hovorům v pevné i mobilní síti. Vodafone, T-Mobile a O2 vybudovali proti takzvanému spoofingu vzájemně propojené zabezpečení. Podvodníkům zabraňuje schovávat se za čísla jiných lidí nebo institucí, jako jsou banky a policie.
Na minihoneypotech Turrisu se objevil poměrně rozsáhlý útok na FTP servery. Je zvláštní tím, že probíhá z mnoha IP adres zároveň, je relativně pomalý a k pokusům o přihlášení používá objemný slovník. Útok probíhá z rozsahu IP adres 45.78.4.1-45.78.7.254. Rozsah je registrován na společnost IT7 Networks Inc., která poskytuje hostingové služby. Mezi zasláním každé kombinace jména hesla může oběhnout od několika, do nižších desítek sekund
… více »Potreboval by som spravit nieco taketo...
Vytvorit skript pre Bourne shell, ktorý spĺňa nasledovné požiadavky:
Nazov skriptu: pocetslov.sh
Syntax:
pocetslov.sh subor.txt
Funkcia:
po spustení z príkazového riadku , kde vstupným parametrom je ľubovolný
textový súbor, vypíše všetky slová zo zadaného súboru v abecednom poradí.
Slová, ktoré sa v súbore vyskytujú viackrát budú uvedené iba jeden raz a pri
každom takomto slove bude číslom uvedený počet výskytov.
V prípade, že nebude zadaný žiadny vstupný parameter, program vypíše chybovú
hlášku.
sort
a uniq
, je to tam celkem srozumitelně popsané.
Co takhle:
#!/bin/bash if [ $# -ne 1 ]; then echo 'invalid usage' exit 1 fi if [ \! -r "$1" ]; then echo "input file '$1' does not exist or is not readable" exit 1 fi awk '{ for (i = 1; i <= NF; i++) { print $i; } }' "$1" | sort | uniq -c | awk '{ print $2 " " $1; }' exit $?
Mělo by to fungovat na:
Default dakujem ti velmi velmi pekne...pomohol si mi...klobuk dole ze si ani za to nic nechcel....niet vela takychto ludi...Este raz Klobuk dole a vrela vdaka
awk '{ for (i = 1; i <= NF; i++) { print $i; } }' "$1" | sort | uniq -c | awk '{ print $2 " " $1; }'já bych vystačil s
sort a.txt | uniq -cale každopádně si říkám jestli by nemělo být číslo s počtem výskytů jen "pri takých slovách ktoré sa v súbore vyskytujú viackrát"?
Proč tak složitě?
Protože na jedné řádce se může vyskytovat více slov.
Ale každopádně své řešení neobhajuji. Určitě by to šlo udělat lépe.
< subor.txt tr -sc "a-zA-Z0-9" "\n" | sort | uniq -c
< soubor.txt tr "[[:blank:]()\.\!]+" "\n" | sort -u
sakra, nějak jsem si nepřečetl pořádně celé zadání :-/
< soubor.txt tr "[[:blank:]()\.\!]+" "\n" | sort | uniq -c
Tiskni
Sdílej: