V srpnu společnost HashiCorp přelicencovala "své produkty" Terraform, Packer, Vault, Boundary, Consul, Nomad a Waypoint z MPL a Vagrant z MIT na BSL (Business Source License). V září byl představen svobodný a otevřený fork Terraformu s názvem OpenTofu. Na konferenci Open Source Summit Japan 2023 byl představen (YouTube) svobodný a otevřený fork Vaultu s názvem OpenBao (GitHub).
Na dnes plánované vydání Debianu 12.3 bylo posunuto. V jádře 6.1.64-1 v souborovém systému ext4 je chyba #1057843 vedoucí k možnému poškození dat.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Tak od ledna linuxové terminály, výchozí pozadí i celé desktopy v barvě "broskvového chmýří", v barvě "jejíž všeobjímající duch obohacuje mysl, tělo i srdce". Barvou roku 2024 je PANTONE 13-1023 Peach Fuzz.
Byla vydána verze 10 linuxové distribuce Freespire (Wikipedie). Jedná se o bezplatnou linuxovou distribuci vyvíjenou společností PC/OpenSystems LLC stojící za komerční distribucí Linspire (Wikipedie), původně Lindows.
Binarly REsearch před týdnem informoval o kritických zranitelnostech UEFI souhrnně pojmenovaných LogoFAIL. Tento týden doplnil podrobnosti. Útočník může nahradit logo zobrazováno při bootování vlastním speciálně upraveným obrázkem, jehož "zobrazení" při bootování spustí připravený kód. Pětiminutové povídání o LogoFAIL a ukázka útoku na YouTube.
Byla vydána listopadová aktualizace aneb nová verze 1.85 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.85 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
git.kernel.org je nově oficiálně také v tmavém vzhledu.
Richard Hughes na svém blogu oznámil, že počet aktualizací firmwarů pomocí služby LVFS (Linux Vendor Firmware Service) přesáhl 100 milionů. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů nebo zapojených výrobců na stránkách LVFS.
Byla vydána nová stabilní verze 3.19.0, tj. první z nové řady 3.19, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou podporu Raspberry Pi 5.
Ahoj.
Když pustím:
sh -c 'yes'
a pošlu SIGTERM právě spuštěnému shellu, sh i yes skončí.
Když pustím:
sh -c 'yes | sed "s/y/n/"'
a pošlu SIGTERM právě spuštěnému shellu, sh skončí, ale yes a sed zůstanou běžet (init se stane předkem).
Proč?
V bash manpage je napsáno, že pokud je shell interaktivní a dostane SIGHUP, přepošle ho všem potomkům a počká na ně než se ukončí. Je možné dosáhnout něčeho podobného (tj. ukončit processy, které pod ním běží, když dostane nějaký signál, např. TERM) když je shell neinteraktivní (tj. když ho spustím s parametrem -c).
Děkuju za pomoc.
Proč?Neručím za to, že to vysvětluji správně - větší znalci mě snad opraví
sh -c 'yes'tak
sh
provede rovnou exec()
a yes
je tedy potomkem interaktivního shelu a tudíž dostane hezky ten signál přeposlaný.
Pokud se ale spustí
sh -c 'yes | sed "s/y/n/"'tak se musí vytvořit subshell (jsou nutné 2×
fork()
a 2× exec()
) a ten už je neinteraktivní a signály asi ignoruje.
Jak se tomu vyhnout mě ale nenapadá.
Diky, to je ono (v prvnim pripade v `ps -f' opravdu zadny sh neni, v druhem ano).
Ten neinteraktivni shell signaly neignoruje, ale jenom nepokilluje potomky (coz je asi spravne, ale ted mi to zrovna nevyhovuje).
Muzete poslat signal cele skupine procesu, to zabije nejenom sh -c ale i jeho potomky. To se dela tak, ze prikazu kill predate zaporny PID. Napr., pokud PID procesu sh -c je 1234, pak kill -9 -1234 zabije i 'yes | sed'.
trap
, kterým definuješ akce, které se mají provést po obdržení specifického signálu.
Tiskni
Sdílej: