Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
UBports, nadace a komunita kolem Ubuntu pro telefony a tablety Ubuntu Touch, vydala Ubuntu Touch 24.04-1.3. Současně oznámila, že nadcházející větší vydání 24.04-2.0 bude mít modernější webový prohlížeč.
Ploopy po DIY trackballech či sluchátkách představuje nový externí DIY trackpoint se čtyřmi tlačítky Bean. Obsahuje snímač Texas Instruments TMAG5273, spínače Omron D2LS-21 a řadič RP2040, používá firmware QMK. Schémata jsou na GitHubu; sadu lze předobjednat za 69 kanadských dolarů (bez dopravy a DPH).
Mozilla před dvěma týdny na svém blogu oznámila, že díky Claude Mythos Preview bylo ve Firefoxu nalezeno a opraveno 271 bezpečnostních chyb. Včera vyšel na Mozilla Hacks článek s podrobnějšími informacemi. Z 271 bezpečnostních chyb mělo 180 chyb vysokou závažnost, 80 chyb střední závažnost a 11 chyb nízkou závažnost. Celkově bylo v dubnu ve Firefoxu opraveno 423 bezpečnostních chyb. Čísla CVE nemusí být přiřazována jednotlivým chybám. CVE-2026-6784 například představuje 154 bezpečnostních chyb.
Před týdnem zranitelnost Copy Fail. Dnes zranitelnost Dirty Frag. Běžný uživatel může na Linuxu získat práva roota (lokální eskalaci práv). Na většině linuxových distribucí vydaných od roku 2017. Aktuálně bez oficiální záplaty a CVE čísla [oss-security mailing list].
Ačkoli je papež Lev XIV. hlavou katolické církve a stojí v čele více než miliardy věřících po celém světě, také on někdy řeší všední potíže. A kdo v životě neměl problémy se zákaznickou linkou? Krátce poté, co nastoupil do úřadu, musel papež se svou bankou řešit změnu údajů. Operátorka ale nechtěla uvěřit, s kým mluví, a Svatému otci zavěsila.
Incus, komunitní fork nástroje pro správu kontejnerů LXD, byl vydán ve verzi 7.0 LTS (YouTube). Stejně tak související LXC a LXCFS.
Google Chrome 148 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 148.0.7778.96 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Vypíchnout lze Prompt API (demo) pro přímý přístup k AI v zařízení. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 127 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Richard Hughes oznámil, že po společnostech Red Hat a Framework a organizacích OSFF a Linux Foundation, službu Linux Vendor Firmware Service (LVFS) umožňující aktualizovat firmware zařízení na počítačích s Linuxem, nově sponzorují také společnosti Dell a Lenovo. Do dnešního dne bylo díky LVFS provedeno více než 145 milionů aktualizací firmwarů od více než 100 různých výrobců na milionech linuxových zařízení.
Americké technologické společnosti Microsoft, Google a xAI souhlasily, že vládě Spojených států poskytnou přístup k novým modelům umělé inteligence (AI) před jejich uvedením na trh. Oznámila to americká vláda, která tak bude moci prověřit, zda modely nepředstavují hrozbu pro národní bezpečnost. Oznámení podtrhuje rostoucí obavy Washingtonu z rizik spojených s výkonnými AI systémy. Americké úřady chtějí v rámci předběžného přístupu
… více »Rad bych postavil maly domaci server na platforme ATOM ale s novejsim chipsetem, ktery ma velmi nizkou spotrebu. Intel 945GSEJT. Napriklad tato deska: http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=65435 je dokonce fanless a ani cena neni vubec spatna. Otazkou ale je, jestli na tom OpenBSD pofrci a to vcetne integrovane LAN. Realtek 8111DL. Mate nekdo zkusenosti?
$ sysctl hw.sensors hw.sensors.admtm0.temp0=40.00 degC (Internal) hw.sensors.admtm0.temp1=52.00 degC (External) hw.sensors.admtm0.temp2=44.00 degC (External) hw.sensors.admtm0.volt0=2.55 VDC (2.5 V) hw.sensors.admtm0.volt1=0.00 VDC (Vccp) hw.sensors.admtm0.volt2=3.37 VDC (3.3 V) hw.sensors.admtm0.volt3=5.13 VDC (5 V) hw.sensors.admtm0.volt4=12.25 VDC (12 V) hw.sensors.admtm0.volt5=3.37 VDC (Vcc) hw.sensors.admtm0.volt6=1.59 VDC (1.5 V) hw.sensors.admtm0.volt7=1.77 VDC (1.8 V) $
Diky za odpoved. Mohl byste uvest jaky typ desky mate v tom serveru? Diky
Nevim jestli OpenBSD, ale FreeBSD tam funguje urcirte (vcetne obou sitovek) - takze u OpenBSD je velka sance.
Diky. tak to asi risknu, prestoze s tou sitovkou si popravde jisty nejsem. Podle manu re driveru http://www.openbsd.org/cgi-bin/man.cgi?query=re&apropos=0&sektion=0&manpath=OpenBSD+Current&arch=i386&format=html to totiz vypada ze je podporovana 8111D, tezko rict jestli je mezi 8111D a 8111DL nejaky rozdil.
Nemam zkusenost primo s touto deskou, ale nedavno jsem se pokousel rozbehnout FreeBSD na "INTEL D945GCLF2 Little Falls 2 BLKD945GCLF2", kde byla Realtek 8111C. FreeBSD 7.2-R bez interni podpory, 6.4-R stejne, oboji i386. Nakonec fungovaly dodane ovladace, ale (mam pocit), ze jen v te 6.4-R. Do jake miry bude situace stejna i pro Realtek 8111DL a OpenBSD, tezko rict. Ja osobne bych si tu desku koupil pres nejaky eshop, otestoval a kdyby neco nebezelo, tak by byla moznost ji (do 14 dnu bez udani duvodu) vratit.
Desku mam, OpenBSD na ni jede bez jedineho problemu vcetne sitove karty. Zkousel jsem jak 4.5 tak posledni snapshot 4.6
Tiskni
Sdílej: