Správa služeb hlavního města Prahy se potýká s následky kyberútoku. Hackerská skupina začala zveřejňovat na internetu některé z ukradených materiálů a vyzvala organizaci k vyjednávání. Ta zatím podrobnosti k případu sdělovat nechce. Případem se zabývá policie i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).
OCCT je oficiálně k dispozici na Linuxu (YouTube). Jedná se o proprietární software pro zátěžové testování a monitorování hardwaru.
Společnost OpenAI představila AI modely o3 a o4-mini (𝕏).
Canonical vydal Ubuntu 25.04 Plucky Puffin. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Jedná se o průběžné vydání s podporou 9 měsíců, tj. do ledna 2026.
Desktopové prostředí LXQt (Lightweight Qt Desktop Environment, Wikipedie) vzniklé sloučením projektů Razor-qt a LXDE bylo vydáno ve verzi 2.2.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Vývojáři KDE oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 25.04. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 152 (pdf) a Hello World 26 (pdf).
Zajímá vás Open Build Service (OBS) a vývoj linuxového jádra pro IBM Mainframe? V rámci Informatických večerů na FIT ČVUT v Praze proběhne v pondělí 28. dubna přednáška Linux on Z Development s podtitulem „From packaging in the openSUSE Build Service until Linux Kernel Development at IBM“. Přednáška proběhne v anglickém jazyce. Vstup je zdarma a bez předchozí registrace.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Dino. Mezi novinky patří vylepšený přenos souborů (XEP-0447: Stateless file sharing), přepracované dialogy a další. Vyzkoušet lze i na (linuxových) telefonech.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Gajim, která přidává podporu nového způsobu synchronizace informací o přečtení zpráv (XEP-0490: Message Displayed Synchronization jako nástupce XEP-0333: Displayed Markers), dále centrální stránku pro přehled všech aktivit (Activity feed) nebo vylepšení přepínání mezi více účty. Přehled dalších změn je k dispozici na oficiálních stránkách.
OS FreeBSD 8.0-RELEASE iface do internetu rl0="DHCP" iface do intranetu sk0="inet 10.0.0.1 netmask 255.255.255.0" na sk0 běží DHCP server na sk0 redirect veškerého trafficu 80 portu pomocí ipnat: rdr sk0 0.0.0.0/0 port 80 -> 10.0.0.1 port 80 firewall: ipfw - mírně upravený režim "open" ipf - povoleno vše / spušten kvůli ipnat / DHCP server na sk0 funkční redirect funkční, http dotazy z sk0 jdou na 10.0.0.1 - apacheIdea:
# wan iface
ext_if="em0"
# lan iface
int_if="em1"
# tvoj local net
NET_LOCAL="{10.10.10.0/24}"
# WAN IP
IP_WAN="{172.31.1.205}"
# table pre auth. users
table <authorized>
#
# skeleton
#
# pkt normalization
scrub in all
# nat pre uzivatelov
nat on $ext_if from $NET_LOCAL -> $IP_WAN
# default povolene vsetko; toto si upravis dle potreby
pass in all
pass out all
# auth users maju zelenu
pass quick from <authorized> keep state
# ostatni su blokovani
block from $NET_LOCAL to any
funkcne telo skriptu bude potom managovat table authorized
, bude pridavat alebo uberat klientov:
dragon:(~)# pfctl -T add -t authorized 10.10.10.3 1/1 addresses added. dragon:(~)# dragon:(~)# pfctl -T show -t authorized 10.10.10.2 10.10.10.3 dragon:(~)#samozrejme treba este osetrit samotny FW na tej masine, ja som tu nechal default vsetko povolene (az na nat NW)
Tiskni
Sdílej: