Balíček kmod s nástroji pro práci s linuxovými moduly byl vydán ve verzi 31. Nově umí modprobe zavést modul nacházející se v libovolném adresáři (# modprobe ./drivers/gpu/drm/i915/i915.ko).
Adventura Trüberbrook je na portále GOG.com zdarma, akce trvá do 2. října.
Sound Open Firmware, projekt Linux Foundation, open source audio DSP firmware a SDK, byl vydán ve verzi 2.7.0. Z novinek lze vypíchnout podporu platformy AMD Van Gogh.
Richard Stallman v den oslav 40. výročí GNU oznámil, že má rakovinu (YouTube).
DIY trackball Ploopy má novou variantu Adept, na rozdíl od předchozích používá 44mm kouli, má symetrický tvar a šest tlačítek, snímač zůstává PMW-3360, novinkou je použití Raspberry Pi Pico, na kterém běží firmware QMK s podporou grafické konfigurační aplikace VIA. Předobjednávky jsou otevřeny za ceny 80-105 CAD.
Probíhá Meta Connect 2023. Společnost Meta představuje své novinky v oblasti AI a virtuální, smíšené a rozšířené reality. Představeny byly nové chytré brýle Ray-Ban | Meta a headset Meta Quest 3.
Eben Upton oficiálně představil (YouTube) nové Raspberry Pi 5 (YouTube). Je více než 2x výkonnější než jeho předchůdce, model 4B.
Byl vydán (YouTube) Counter-Strike 2. Nativně také pro Linux. Jedná se o největší technologický skok v historii této populární herní série.
Richard Stallman vystoupí v Praze s přednáškou Free Software And Your Freedom. V sobotu 30. září ve 14:30 na Pedagogické fakultě UK a v neděli 1. října v 18:00 hodin v rámci konference Hackers Congress Paralelní Polis.
Byla vydána verze 6 s kódovým název Faye linuxové distribuce LMDE (Linux Mint Debian Edition). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Linux Mint vychází z Ubuntu. LMDE je postaveno na Debianu.
Řešení dotazu:
Aha, a jak překládat DNS ve vnitřní síti?Zprovozníte si v lokální síti kešující DNS resolver, který nastavíte, aby některé dotazy (na vaši doménu) zpracovával jinak. Tento server pak nastavíte jako DNS resolver pro ostatní počítače v síti (v konfiguraci síťových parametrů jednotlivých počítačů, nebo lépe přes DHCP, pokud je v síti používáte). S DJBDNS to lze udělat podle těchto návodů: How to run an external cache for your network a How to create local DNS names.
A ještě mi poraďte s jednou věcí, lze se připojit na router vzdáleně? Mě se to totiž ještě vůbec nepodařilo.Záleží na tom, co je to zač. Administrace by měla být popsána v dokumentaci. Většinou tyto routery mají webové rozhraní (stačí zadat IP adresu routeru do webového prohlížeče), některé mají i nějaké řádkové rozhraní na které se lze připojit třeba telnetem.
Do routeru se připojit lokálně umím, to není problém, ale vzdáleně jsem zkoušel všechno možný i nemožný a nepovedlo se.Lokálně jako po sériové lince? Nebo lokálně jako že ten webserver poslouchá jenom na vnitřním rozhraní? Ve druhém případě to bude někde v nastavení, v nejhorším se dá připojit na nějaký SSH server, který může na to rozhraní, kde poslouchá, a tunelovat (parametr
L
ssh
).
ssh -L 8888:10.0.0.138:80 ten_ssh_server
a pak se připojíš na localhost:8888
.
/etc/hosts
(resp. jejich „obdobě“ ve Windows) počítačů v síti. Pokud počítačů v síti není moc a adresy se nebudou moc měnit, je to také řešení.
/etc/hosts
ve Windows? A když to takhle nastavím, půjde se pak na server připojit i z jiných sítí? Tedy z venku? Většinou se totiž jedná o notebooky.
Děkuji
C:\WINDOWS\system32\drivers\etc\hosts
(proto byla obdoba v uvozovkách, protože i ta Windowsovská implementace má v sobě stopy po unixových počátcích). Tohle nastavení se týká jen počítačů ve vnitřní síti. Pokud jde o notebooky, které přecházejí mezi vnitřní sítí a internetem, muselo by se to pořád upravovat – myslím, že je pak lepší zprovoznit si v síti ten DNS resolver.
/service/dnscache
neexistuje. Mám to vytvořit?
Děkuji
/service/
se mi zobrazuje akorát dnscache
. Ani když jedu podle návodu na abclinuxu.cz tak se mi to nedaří. Zasekne se mi to hned při prvním příkazu. Mohl byste mi prosím poradit jak docílit aby mi fungovalo tinydns?
Moc děkuji
/service
tu službu musíte nakonec přidat sám, uděláte v tom adresáři jen link na nakonfigurovaný adresář s Tinydns (v tom návodu na Abíčku je to /etc/tinydns
).
/etc/
žádný tinydns nemám. Do /service/
bych pak tu službu přidal, to bych problém snad ani neměl, ale vůbec nemůžu najít tinydns /etc/tinydns
se vytvoří právě tím prvním příkazem. Význam toho příkazu a jeho parametry jsou popsány hned v následujícím odstavci článku – jako IP adresu můžete použít třeba 127.0.0.2, protože k tomu serveru potřebuje mít přístup pouze Dnscache
z lokálního počítače.
Tiskni
Sdílej: