Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Řešení dotazu:
Aha, a jak překládat DNS ve vnitřní síti?Zprovozníte si v lokální síti kešující DNS resolver, který nastavíte, aby některé dotazy (na vaši doménu) zpracovával jinak. Tento server pak nastavíte jako DNS resolver pro ostatní počítače v síti (v konfiguraci síťových parametrů jednotlivých počítačů, nebo lépe přes DHCP, pokud je v síti používáte). S DJBDNS to lze udělat podle těchto návodů: How to run an external cache for your network a How to create local DNS names.
A ještě mi poraďte s jednou věcí, lze se připojit na router vzdáleně? Mě se to totiž ještě vůbec nepodařilo.Záleží na tom, co je to zač. Administrace by měla být popsána v dokumentaci. Většinou tyto routery mají webové rozhraní (stačí zadat IP adresu routeru do webového prohlížeče), některé mají i nějaké řádkové rozhraní na které se lze připojit třeba telnetem.
Do routeru se připojit lokálně umím, to není problém, ale vzdáleně jsem zkoušel všechno možný i nemožný a nepovedlo se.Lokálně jako po sériové lince? Nebo lokálně jako že ten webserver poslouchá jenom na vnitřním rozhraní? Ve druhém případě to bude někde v nastavení, v nejhorším se dá připojit na nějaký SSH server, který může na to rozhraní, kde poslouchá, a tunelovat (parametr
L
ssh
).
ssh -L 8888:10.0.0.138:80 ten_ssh_server
a pak se připojíš na localhost:8888
.
/etc/hosts
(resp. jejich „obdobě“ ve Windows) počítačů v síti. Pokud počítačů v síti není moc a adresy se nebudou moc měnit, je to také řešení.
/etc/hosts
ve Windows? A když to takhle nastavím, půjde se pak na server připojit i z jiných sítí? Tedy z venku? Většinou se totiž jedná o notebooky.
Děkuji
C:\WINDOWS\system32\drivers\etc\hosts
(proto byla obdoba v uvozovkách, protože i ta Windowsovská implementace má v sobě stopy po unixových počátcích). Tohle nastavení se týká jen počítačů ve vnitřní síti. Pokud jde o notebooky, které přecházejí mezi vnitřní sítí a internetem, muselo by se to pořád upravovat – myslím, že je pak lepší zprovoznit si v síti ten DNS resolver.
/service/dnscache
neexistuje. Mám to vytvořit?
Děkuji
/service/
se mi zobrazuje akorát dnscache
. Ani když jedu podle návodu na abclinuxu.cz tak se mi to nedaří. Zasekne se mi to hned při prvním příkazu. Mohl byste mi prosím poradit jak docílit aby mi fungovalo tinydns?
Moc děkuji
/service
tu službu musíte nakonec přidat sám, uděláte v tom adresáři jen link na nakonfigurovaný adresář s Tinydns (v tom návodu na Abíčku je to /etc/tinydns
).
/etc/
žádný tinydns nemám. Do /service/
bych pak tu službu přidal, to bych problém snad ani neměl, ale vůbec nemůžu najít tinydns /etc/tinydns
se vytvoří právě tím prvním příkazem. Význam toho příkazu a jeho parametry jsou popsány hned v následujícím odstavci článku – jako IP adresu můžete použít třeba 127.0.0.2, protože k tomu serveru potřebuje mít přístup pouze Dnscache
z lokálního počítače.
Tiskni
Sdílej: