Správa služeb hlavního města Prahy se potýká s následky kyberútoku. Hackerská skupina začala zveřejňovat na internetu některé z ukradených materiálů a vyzvala organizaci k vyjednávání. Ta zatím podrobnosti k případu sdělovat nechce. Případem se zabývá policie i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).
OCCT je oficiálně k dispozici na Linuxu (YouTube). Jedná se o proprietární software pro zátěžové testování a monitorování hardwaru.
Společnost OpenAI představila AI modely o3 a o4-mini (𝕏).
Canonical vydal Ubuntu 25.04 Plucky Puffin. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Jedná se o průběžné vydání s podporou 9 měsíců, tj. do ledna 2026.
Desktopové prostředí LXQt (Lightweight Qt Desktop Environment, Wikipedie) vzniklé sloučením projektů Razor-qt a LXDE bylo vydáno ve verzi 2.2.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Vývojáři KDE oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 25.04. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 152 (pdf) a Hello World 26 (pdf).
Zajímá vás Open Build Service (OBS) a vývoj linuxového jádra pro IBM Mainframe? V rámci Informatických večerů na FIT ČVUT v Praze proběhne v pondělí 28. dubna přednáška Linux on Z Development s podtitulem „From packaging in the openSUSE Build Service until Linux Kernel Development at IBM“. Přednáška proběhne v anglickém jazyce. Vstup je zdarma a bez předchozí registrace.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Dino. Mezi novinky patří vylepšený přenos souborů (XEP-0447: Stateless file sharing), přepracované dialogy a další. Vyzkoušet lze i na (linuxových) telefonech.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Gajim, která přidává podporu nového způsobu synchronizace informací o přečtení zpráv (XEP-0490: Message Displayed Synchronization jako nástupce XEP-0333: Displayed Markers), dále centrální stránku pro přehled všech aktivit (Activity feed) nebo vylepšení přepínání mezi více účty. Přehled dalších změn je k dispozici na oficiálních stránkách.
Řešení dotazu:
Aha, a jak překládat DNS ve vnitřní síti?Zprovozníte si v lokální síti kešující DNS resolver, který nastavíte, aby některé dotazy (na vaši doménu) zpracovával jinak. Tento server pak nastavíte jako DNS resolver pro ostatní počítače v síti (v konfiguraci síťových parametrů jednotlivých počítačů, nebo lépe přes DHCP, pokud je v síti používáte). S DJBDNS to lze udělat podle těchto návodů: How to run an external cache for your network a How to create local DNS names.
A ještě mi poraďte s jednou věcí, lze se připojit na router vzdáleně? Mě se to totiž ještě vůbec nepodařilo.Záleží na tom, co je to zač. Administrace by měla být popsána v dokumentaci. Většinou tyto routery mají webové rozhraní (stačí zadat IP adresu routeru do webového prohlížeče), některé mají i nějaké řádkové rozhraní na které se lze připojit třeba telnetem.
Do routeru se připojit lokálně umím, to není problém, ale vzdáleně jsem zkoušel všechno možný i nemožný a nepovedlo se.Lokálně jako po sériové lince? Nebo lokálně jako že ten webserver poslouchá jenom na vnitřním rozhraní? Ve druhém případě to bude někde v nastavení, v nejhorším se dá připojit na nějaký SSH server, který může na to rozhraní, kde poslouchá, a tunelovat (parametr
L
ssh
).
ssh -L 8888:10.0.0.138:80 ten_ssh_server
a pak se připojíš na localhost:8888
.
/etc/hosts
(resp. jejich „obdobě“ ve Windows) počítačů v síti. Pokud počítačů v síti není moc a adresy se nebudou moc měnit, je to také řešení.
/etc/hosts
ve Windows? A když to takhle nastavím, půjde se pak na server připojit i z jiných sítí? Tedy z venku? Většinou se totiž jedná o notebooky.
Děkuji
C:\WINDOWS\system32\drivers\etc\hosts
(proto byla obdoba v uvozovkách, protože i ta Windowsovská implementace má v sobě stopy po unixových počátcích). Tohle nastavení se týká jen počítačů ve vnitřní síti. Pokud jde o notebooky, které přecházejí mezi vnitřní sítí a internetem, muselo by se to pořád upravovat – myslím, že je pak lepší zprovoznit si v síti ten DNS resolver.
/service/dnscache
neexistuje. Mám to vytvořit?
Děkuji
/service/
se mi zobrazuje akorát dnscache
. Ani když jedu podle návodu na abclinuxu.cz tak se mi to nedaří. Zasekne se mi to hned při prvním příkazu. Mohl byste mi prosím poradit jak docílit aby mi fungovalo tinydns?
Moc děkuji
/service
tu službu musíte nakonec přidat sám, uděláte v tom adresáři jen link na nakonfigurovaný adresář s Tinydns (v tom návodu na Abíčku je to /etc/tinydns
).
/etc/
žádný tinydns nemám. Do /service/
bych pak tu službu přidal, to bych problém snad ani neměl, ale vůbec nemůžu najít tinydns /etc/tinydns
se vytvoří právě tím prvním příkazem. Význam toho příkazu a jeho parametry jsou popsány hned v následujícím odstavci článku – jako IP adresu můžete použít třeba 127.0.0.2, protože k tomu serveru potřebuje mít přístup pouze Dnscache
z lokálního počítače.
Tiskni
Sdílej: