V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
StartSSL CA - class1 intermediate - certifikátklient zná StartSSL, ale zaslán mu bude certifikát, který má jako CA class1 intermediate a ten má jako CA startssl. Problém bude, pokud na místě class1 intermediate bude jiná ca, která vydá vlastní certifikát a ta ho podvrhne a klient nic nepozná. Z článku jsem to dost dobře nepochopil a ani to jak se proti takovým útokům prakticky bránit? (Článek je už starý a proto se ptám zde místních guru)
Řešení dotazu:
StartSSL CA
deklaruje, že může podepisovat certifikáty jiných autorit, které podepisují koncové certifikáty (že tedy mezi koncovým certifikátem a jimi bude ještě jedna CA). Teoreticky by ta cesta mohla být i delší (tj. např. že by StartSSL CA
podepisovala certifikáty autorit, které podepisují certifikáty dalších autorit a ty teprve podepisují koncové certifikáty). Pokud vy přijmete certifikát StartSSL CA
za důvěryhodný i s jejich politikou, říkáte tím, že jim věříte, že podepíšou certifikáty jen takových certifikačních autorit, které považují za dostatečně důvěryhodné (mají např. nějaké požadavky na jejich politiku). Pokud jim nevěříte, je jednoduchý způsob, jak se bránit – odstranit StartSSL CA
ze seznamu důvěryhodných autorit.
Praktický příklad, kde takováhle hierarchie dává dobrý smysl, je třeba univerzita. Ta bude mít svou certifikační autoritu, ale svou CA bude mít také každá fakulta. Teprve ty fakultní CA budou podepisovat koncové certifikáty. Ta univerzitní CA bude ve své politice deklarovat, že jako zprostředkující CA podepíše jen oficiální CA jednotlivých fakult, které dále musí dodržovat nějaké univerzitní standardy pro to, co mohou podepisovat.
V komerční oblasti jsou ty zprostředkující CA podle mne dost na hraně. Sice chápu, že pro velké organizace je příjemnější mít vlastní CA, než nakupovat spousty certifikátů od externí CA, takže chápu jejich snahu nechat si od důvěryhodné externí CA certifikát zprostředkující CA, slíbit té kořenové CA, že certifikáty bude vydávat „správně“, a pak už si to řešit po svém. Ale nedovedu si představit, že by ta externí komerční CA měla sílu a moc ty zprostředkující CA nějak kontrolovat.
Ale nedovedu si představit, že by ta externí komerční CA měla sílu a moc ty zprostředkující CA nějak kontrolovat.co treba extension "name constrains"? pravda, prakticky jsem nikdy nezkousel, jak se k tyhle extension napriklad browsery chovaji, takze je docela mozna ze ji ignoruji, ale v principu by to fungovat melo
Tiskni
Sdílej: