Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Jack Dorsey představil (𝕏, Nostr) svůj nový projekt bitchat. Jedná se o bezpečnou decentralizovanou peer-to-peer aplikaci pro zasílání zpráv bez potřeby internetu, serverů a telefonních čísel. Využívá se Bluetooth Mesh Network. Detaily v technické dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Unlicense.
Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
Řešení dotazu:
kdyby se po čase, nějaký autoupdate něbo něco takovéhoneco jako nerizeny autoupdate, ktery si dela co chce ve FreeBSD neni. Pletes si pojmy automatika a FreeBSD, ktere rozhodne neni zadne samovrazdne automaticke distro. Jasne, mohl bys pouzivat Cron s portsnapem / cvsup a pak treba portupgrade apod., ale to mas ve sve moci ovlivnit a vis presne, co za tim bylo a naprava je jednoducha.
boot -sa pak klasicky:
mount -u / mount -a pw usermod root -s /bin/sh (nebo cokoliv jiného) sync rebootA vše je OK, tedy není hlásí to spoustu dalších chybějících knihoven, ale to už je věc jiná, primární bylo se na comp seriozně dostat, což už teď jde ...
mato@foxi:(~)$ ldd /usr/local/bin/bash
/usr/local/bin/bash:
libncurses.so.8 => /lib/libncurses.so.8 (0x8006e3000)
libintl.so.9 => /usr/local/lib/libintl.so.9 (0x80082f000)
libiconv.so.3 => /usr/local/lib/libiconv.so.3 (0x800938000)
libc.so.7 => /lib/libc.so.7 (0x800b32000)
mato@foxi:(~)$
mato@foxi:(~)$ ll /lib/libncurses.so.8
-r--r--r-- 1 root wheel 315016 Nov 30 19:41 /lib/libncurses.so.8
mato@foxi:(~)$
nastav si shell docasne spat na csh (alebo co pouzivas), odinstaluj bash a nainstaluj ho spat .. ak pouzivas porty, tak si spatne resolvne dependencies a malo by to fungovat ok ..
ak chces pouzivat bash
ako svoj default shell, daj si pozor - takato nastraha ta bude cakat aj v single mode, ak mas rozdeleny disk na viac slice-ov (kedze napr. /usr
nebude mountnute a nenajde ti patricne libky)
cvsup
, dolezitymi subormi su /usr/src/UPDATING
tak ako aj /usr/ports/UPDATING
to prekompilovanie bash-u mozes robit hocikadial, zmenu shell-u na iny som ti povedal pre istou - aby si bol 'on the safe side', keby sa ti cosi stalo pocas kompilovania
Tiskni
Sdílej: