abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×

    včera 15:22 | Nová verze

    Tento týden byla vydána nová verze 1.52 webového prohlížeče Brave (Wikipedie, GitHub). Postavena je na Chromiu 114. Z novinek lze vypíchnout možnost povolit vertikální karty (vertical tabs). Také bylo představeno Brave Search API k vyhledávači Brave Search.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    2.6. 19:55 | Komunita

    Matthias Clasen z Red Hatu oznámil v diskusním listu vývojářů Fedora Linuxu, že tým Red Hat Display Systems se zaměří na Wayland a podporu HDR na Linuxu a přestane spravovat RPM balíčky pro LibreOffice. V další major verzi RHELu už LibreOffice nebude. Pokud se nenajde správce balíčků pro Fedora Linux, zůstane pouze LibreOffice ve Flatpaku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 31
    2.6. 17:33 | IT novinky

    Na Steamu lze získat zdarma počítačovou hru Tell Me Why (ProtonDB). Na Epic Games Storu počítačovou hru Midnight Ghost Hunt (ProtonDB).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    2.6. 14:11 | IT novinky

    Společnost Meta představila (YouTube) brýle pro virtuální realitu Meta Quest 3. V prodeji budou na podzim a stát budou od 499,99 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    2.6. 13:44 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2.41.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 95 vývojářů, z toho 29 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    2.6. 09:00 | Nová verze

    Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 18 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    2.6. 00:11 | Nová verze

    Byla vydána verze 1.70.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example. Jako reakce na rostoucí obavy z vlivu korporací na vývoj Rustu a předložený návrh restriktivních zásad používání ochranných známek Rustu, byl nedávno představen komunitní fork Rustu se 100 % méně byrokracie: Crab (CrabLang).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    1.6. 21:55 | Zajímavý článek

    Oliver Smith z Canonicalu shrnuje základní vlastnosti „neměnné“ distribuce Ubuntu Core také ve srovnání s protějšky Chrome OS, Fedora Silverblue a MicroOS. Canonical připravuje desktopovou variantu Ubuntu Core vedle dosavadní serverové/embedded.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 0
    1.6. 13:33 | Upozornění

    Z aktualizovaného seznamu chyb (pdf) procesoru AMD EPYC 7002: #1474 - procesor se po 1044 dnech od posledního resetu zasekne [reddit].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 24
    1.6. 13:00 | Nová verze

    Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.22. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Twitter (nejen pro příležitostné čtení)
     (85%)
     (3%)
     (12%)
    Celkem 75 hlasů
     Komentářů: 4, poslední včera 21:29
    Rozcestník

    Dotaz: OpenIndiana - "neznámé" adresáře

    7.1.2011 12:35 Monča
    OpenIndiana - "neznámé" adresáře
    Přečteno: 216×

    Dobrý den.

     

    Protože ráda zkouším různé OS, tak jsem si ze zvědavosti na NB nainstalovala OpenIndiana_build148, a potom ještě všechny balíčky z openindiana.org. Při seznamování se se systémem jsem zjistila, že v kořenovém adresáři jsou různé adresáře, které z jiných verí UNIXů neznám, a to např. /jack /platform /system a další. Můj  kořenový adresář vypadá následovně:

     

    /bin

    /boot

    /dev

    /devices

    /etc

    /export

    /home

    /jack

    /kernel

    /lib

    /media

    /mnt

    /net

    /opt

    /platform

    /proc

    /rmdisk

    /root

    /rpool

    /sbin

    /system

    /tmp

    /usr

    /var

    /.rnd

     

    Z jakého důvodu jsou zde tyto, mně neznámé, adresáře a jaké je jejich využití? Na openindiana.org ani na Filesystem Hierarchi Standard jsem žádné informace nenalezla, a pokud si vzpomínám, tak v OpenSolaris takové adresáře nebyly.

     

    A potom ještě tři dotazy:

    - Vedení firmy mi řeklo, abych si koupila nový NB, že mi jej proplatí. Z toho důvodu uvažuji o koupi MacBookAir či MacBookPro. Chci se zeptat, pokud budu chtít na těchto NB použít jako systém Solaris, OpenSolaris či OpenIndiana, tak jsetli nebudu mít problém s ovladači?

    - Jelikož jsem nucena ve firmě používat windows, tak jaké pořadí mám použít při instalaci? (windows > MacOSX > OpenIndiana nebo windows > OpenIndiana > MacOSX či jiné pořadí).

    - Jak je to s podporou nových Intel procesorů SandyBridge a jejich integrované grafiky pod OpenIndiana?

     

    Děkuji za rady. Monika

    Odpovědi

    7.1.2011 14:53 Milan Jurik | skóre: 21 | blog: Komentare | Ova
    Rozbalit Rozbalit vše Re: OpenIndiana - "neznámé" adresáře
    Ten /jack me trosku prekvapuje, ale OI instalaci jsem jeste nezkoumal. Jako by instalator spatne vytvoril homedir pro uzivatele jack.

    Zbytek adresaru lze najit slusne popsane v prislusne manualove strance:

    # man filesystem

    K ostatnim dotazum:

    1) MacBook je vzdy tezka vyzva, nektere chodi, nektere ne. Apple bohuzel meni konfigurace obcas velmi podivnym zpusobem a tak treba i z te same serie 2 obsahuji ruzny HW. Tj. zarucit se to neda

    2) OI na Macbook bych asi spise doporucil nainstalovat do VirtualBoxu. Znam par kolegu, kteri OpenSolaris na Macbook dotlacili, ale o triplebootu s Windows a MacOS X jsem jeste neslysel

    3) Obavam se, ze prozatim OI integrovanou grafiku v SandyBridge nezvladne, protoze prislusny Inteli ovladac vyzaduje podporu v jadre (KMS) a tu nikdo do OI (presneji do Illumosu) dosud nedodal. Takze SandyBrigde je treba se prozatim vyhnout :-(
    7.1.2011 14:59 Filipo
    Rozbalit Rozbalit vše Re: OpenIndiana - "neznámé" adresáře
    Dobry den,

    adresare /platform /system jsou systemove/kernelove adresare pripadne mountpointy.
    root@sunblade # df -h|grep system
    Filesystem             size   used  avail capacity  Mounted on
    ctfs                     0K     0K     0K     0%    /system/contract
    objfs                    0K     0K     0K     0%    /system/object
    
    OpenIndianu sice nepouzivam, ale jack mi prijde povedomy z opensolarisu a tam pokud se nepletu to byl uzivatel pro livecd a tudiz adresar /jack by mohl byt home tohoto uzivatele. Zkuste se podivat do /etc/passwd.

    Pokud jde o instalaci Apple notebooku asi bych pouzil spise reseni OS X v dualbootu s windows, nebo pouze OSX jako hlavni system a windows + solaris ve virtualnim pocitaci napr. pod virtualboxem.

    Navic OS X je take unix a na Apple HW je velmi dobre odladeny.

    7.1.2011 15:28 Monča
    Rozbalit Rozbalit vše Re: OpenIndiana - "neznámé" adresáře
    Děkuji za odpovědi. Ve svém dotazu jsem se u adresáře /jack nevyjádřila zcela přesně. Tento adresář tam po čisté instalaci OpenIndiana nebyl (ostatní ano) a byl tam vytvořen až po té, co jsem nainstalovala všechny balíčky z repozitáře openondiana. Monika.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.