OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Dobrý den.
Protože ráda zkouším různé OS, tak jsem si ze zvědavosti na NB nainstalovala OpenIndiana_build148, a potom ještě všechny balíčky z openindiana.org. Při seznamování se se systémem jsem zjistila, že v kořenovém adresáři jsou různé adresáře, které z jiných verí UNIXů neznám, a to např. /jack /platform /system a další. Můj kořenový adresář vypadá následovně:
/bin
/boot
/dev
/devices
/etc
/export
/home
/jack
/kernel
/lib
/media
/mnt
/net
/opt
/platform
/proc
/rmdisk
/root
/rpool
/sbin
/system
/tmp
/usr
/var
/.rnd
Z jakého důvodu jsou zde tyto, mně neznámé, adresáře a jaké je jejich využití? Na openindiana.org ani na Filesystem Hierarchi Standard jsem žádné informace nenalezla, a pokud si vzpomínám, tak v OpenSolaris takové adresáře nebyly.
A potom ještě tři dotazy:
- Vedení firmy mi řeklo, abych si koupila nový NB, že mi jej proplatí. Z toho důvodu uvažuji o koupi MacBookAir či MacBookPro. Chci se zeptat, pokud budu chtít na těchto NB použít jako systém Solaris, OpenSolaris či OpenIndiana, tak jsetli nebudu mít problém s ovladači?
- Jelikož jsem nucena ve firmě používat windows, tak jaké pořadí mám použít při instalaci? (windows > MacOSX > OpenIndiana nebo windows > OpenIndiana > MacOSX či jiné pořadí).
- Jak je to s podporou nových Intel procesorů SandyBridge a jejich integrované grafiky pod OpenIndiana?
Děkuji za rady. Monika
root@sunblade # df -h|grep system Filesystem size used avail capacity Mounted on ctfs 0K 0K 0K 0% /system/contract objfs 0K 0K 0K 0% /system/objectOpenIndianu sice nepouzivam, ale jack mi prijde povedomy z opensolarisu a tam pokud se nepletu to byl uzivatel pro livecd a tudiz adresar /jack by mohl byt home tohoto uzivatele. Zkuste se podivat do /etc/passwd. Pokud jde o instalaci Apple notebooku asi bych pouzil spise reseni OS X v dualbootu s windows, nebo pouze OSX jako hlavni system a windows + solaris ve virtualnim pocitaci napr. pod virtualboxem. Navic OS X je take unix a na Apple HW je velmi dobre odladeny.
Tiskni
Sdílej: