Tento týden byla vydána nová verze 1.52 webového prohlížeče Brave (Wikipedie, GitHub). Postavena je na Chromiu 114. Z novinek lze vypíchnout možnost povolit vertikální karty (vertical tabs). Také bylo představeno Brave Search API k vyhledávači Brave Search.
Matthias Clasen z Red Hatu oznámil v diskusním listu vývojářů Fedora Linuxu, že tým Red Hat Display Systems se zaměří na Wayland a podporu HDR na Linuxu a přestane spravovat RPM balíčky pro LibreOffice. V další major verzi RHELu už LibreOffice nebude. Pokud se nenajde správce balíčků pro Fedora Linux, zůstane pouze LibreOffice ve Flatpaku.
Na Steamu lze získat zdarma počítačovou hru Tell Me Why (ProtonDB). Na Epic Games Storu počítačovou hru Midnight Ghost Hunt (ProtonDB).
Společnost Meta představila (YouTube) brýle pro virtuální realitu Meta Quest 3. V prodeji budou na podzim a stát budou od 499,99 dolarů.
Byla vydána nová verze 2.41.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 95 vývojářů, z toho 29 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 18 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Byla vydána verze 1.70.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example. Jako reakce na rostoucí obavy z vlivu korporací na vývoj Rustu a předložený návrh restriktivních zásad používání ochranných známek Rustu, byl nedávno představen komunitní fork Rustu se 100 % méně byrokracie: Crab (CrabLang).
Oliver Smith z Canonicalu shrnuje základní vlastnosti „neměnné“ distribuce Ubuntu Core také ve srovnání s protějšky Chrome OS, Fedora Silverblue a MicroOS. Canonical připravuje desktopovou variantu Ubuntu Core vedle dosavadní serverové/embedded.
Z aktualizovaného seznamu chyb (pdf) procesoru AMD EPYC 7002: #1474 - procesor se po 1044 dnech od posledního resetu zasekne [reddit].
Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.22. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.
Dobrý den.
Protože ráda zkouším různé OS, tak jsem si ze zvědavosti na NB nainstalovala OpenIndiana_build148, a potom ještě všechny balíčky z openindiana.org. Při seznamování se se systémem jsem zjistila, že v kořenovém adresáři jsou různé adresáře, které z jiných verí UNIXů neznám, a to např. /jack /platform /system a další. Můj kořenový adresář vypadá následovně:
/bin
/boot
/dev
/devices
/etc
/export
/home
/jack
/kernel
/lib
/media
/mnt
/net
/opt
/platform
/proc
/rmdisk
/root
/rpool
/sbin
/system
/tmp
/usr
/var
/.rnd
Z jakého důvodu jsou zde tyto, mně neznámé, adresáře a jaké je jejich využití? Na openindiana.org ani na Filesystem Hierarchi Standard jsem žádné informace nenalezla, a pokud si vzpomínám, tak v OpenSolaris takové adresáře nebyly.
A potom ještě tři dotazy:
- Vedení firmy mi řeklo, abych si koupila nový NB, že mi jej proplatí. Z toho důvodu uvažuji o koupi MacBookAir či MacBookPro. Chci se zeptat, pokud budu chtít na těchto NB použít jako systém Solaris, OpenSolaris či OpenIndiana, tak jsetli nebudu mít problém s ovladači?
- Jelikož jsem nucena ve firmě používat windows, tak jaké pořadí mám použít při instalaci? (windows > MacOSX > OpenIndiana nebo windows > OpenIndiana > MacOSX či jiné pořadí).
- Jak je to s podporou nových Intel procesorů SandyBridge a jejich integrované grafiky pod OpenIndiana?
Děkuji za rady. Monika
root@sunblade # df -h|grep system Filesystem size used avail capacity Mounted on ctfs 0K 0K 0K 0% /system/contract objfs 0K 0K 0K 0% /system/objectOpenIndianu sice nepouzivam, ale jack mi prijde povedomy z opensolarisu a tam pokud se nepletu to byl uzivatel pro livecd a tudiz adresar /jack by mohl byt home tohoto uzivatele. Zkuste se podivat do /etc/passwd. Pokud jde o instalaci Apple notebooku asi bych pouzil spise reseni OS X v dualbootu s windows, nebo pouze OSX jako hlavni system a windows + solaris ve virtualnim pocitaci napr. pod virtualboxem. Navic OS X je take unix a na Apple HW je velmi dobre odladeny.
Tiskni
Sdílej: