Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Dobrý večer.
Včera jsem si na svůj NB nainstalovala OI dev-151. Instalovala jsem na čistý HDD. Po instalaci a restartu počítače se mi v bootovací nabídce GRUBu zobrazují dvě položky k nabootování. První položka je openindiana, druhá položka je windows. Toto mne dost překvapilo, protože na mém NB nikdy wokna nebyla a rovněž ani na HDD, na který jsem OI instalovala. Jiný HDD v NB není.
Víte někdo, proč se mi položka windows v nabídce GRUBu vytvořila?
Ještě bych potřebovala poradit, jak se této položky zbavím?
Po zadání příkazu bootadm list-menu se mi zobrazí toto:
vera@openindiana:~$ bootadm list-menu
the location for the active GRUB menu is: /rpool/boot/grub/menu.lst
default 0
timeout 30
0 OpenIndiana Development oi_151 X86 (powered by illumos)
1 Windows
vera@openindiana:~$
Za pomoc děkuji. Věra
Omlouvám se, ale nějak jsem v souboru menu.lst přehlédla položku windows !?!
Zároveň jsem zjistila, že její vytvoření v bootmenu zavinila FAT32 fleška, která byla při instalaci připojena do USB.
Důvod jejího vytvoření je mi však stále záhadou, neboť fleška není bootovací a nacházel se na ní pouze jeden txt soubor.
Věra
Dobrý den.
Děkuji za odpověď. Na HDD žádný skrytý oddíl s MS windows není.
V menu.lst bylo u položky windows toto:
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
title Windows
rootnoverify (hd1,0)
chainloader +1
# Unknown partition of type 0 found on /dev/rdsk/c1t0d0p0 partition: 2
# It maps to the GRUB device: (hd1,1) .
# Unknown partition of type 0 found on /dev/rdsk/c1t0d0p0 partition: 3
# It maps to the GRUB device: (hd1,2) .
# Unknown partition of type 0 found on /dev/rdsk/c1t0d0p0 partition: 4
# It maps to the GRUB device: (hd1,3) .
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Ještě bych se Vás ráda zeptala na jednu věc. Na stránce http://wiki.openindiana.org/oi/oi_151 je napsáno, že OI 151 obsahuje gcc 4.6.1, firefox 5.0.1, atd. Já mám po instalaci OI 151 a po provedení aktualizace na počítači gcc 3.4.3 a firefox 3.6.12, a novější verze v repo nejsou. Jsou tyto novější verze v nějakém jiném repo, nebo někde jinde ?
Díky. Věra
Dobrý večer.
Děkuji za Vaše odpovědi.
Výpis příkazu "format" zasílám v souboru, protože do textu nešel vložit díky nestandardním znakům.
K druhé části Vaší odpovědi:
Ano, máte pravdu (nějak jsem to přehlédla), novou verzi gcc lze získat prostřednictvím alternativního SFE. Víte, kde je možné získat novou verzi firefox? Já osobně si novou verzi dokáži zkompilovat ze zdrojáku, či z tarballu zkopírovat do /opt/, ale byla bych raději, kdyby se jednalo o komunitní verzi, která by starou verzi nahradila v /usr/bin/. Existuje nějaký takový development repo, či jakým způsobem komunita (a ostatní) mohou získat tyto novější verze? Mercurial? SFE? či jinak?
Mějte se hezky.Věra
soubor format přikládám znovu, nyní jej nelze otevřít
Tiskni
Sdílej: