Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Rozběhal jsem Kerberos a úspěšně se bez hesla přihlásím ke vzdálenému stroji. Jenže na něm musím ručně zavolat kinit
, abych obdržel klíč a mohl pokračovat v práci bez hesel i tam. Když se přihlásím přímo, tak klíč dostanu na obou strojích úspěšně. Ale když se z jednoho přihlásím bez použití hesla na druhý prostřednictvím SSH, napíše na vzdáleném stroji klist
, že žádné klíče nejsou k dispozici.
Přitom na prvním počítači mi výpis klist -f
ukáže u tiketu písmeno F jako forwardable. A v nastavení SSH v souboru /etc/ssh/sshd_conf
mám:
Host * ... GSSAPIAuthentication yes GSSAPIDelegateCredentials yes ...
Prý by to mělo stačit. Tak nevím... Možná je to u Debianu Wheezy jinak.
Řešení dotazu:
KerberosAuthentication yes GSSAPIAuthentication yes GSSAPICleanupCredentials yes GSSAPIKeyExchange yes GSSAPIStrictAcceptorCheck nossh_config:
Host * GSSAPIAuthentication yes GSSAPIDelegateCredentials yes GSSAPIKeyExchange yesHodil by se o vervose vypis ze ssh spojeni. Melo by tam byt neco takovehleho:
debug1: Next authentication method: gssapi-keyex debug1: Authentication succeeded (gssapi-keyex). debug1: channel 0: new [client-session] debug1: Requesting no-more-sessions@openssh.com debug1: Entering interactive session.V klist pak vidim svuj ticket.
GSSAPIAuthentication yes GSSAPIDelegateCredentials yesTak toto opravdu stačí, ale nesmíte být pitomci, kteří si neuvědomí, že tohle je nastavení klienta. Takhle se musí upravit soubor
/etc/ssh/ssh_config
na klientské straně, ne na serverové. Chápu, že taková hloupost nikoho nenapadla - ještě teď se stydím Host *
na třeba Host *.barbucha.local
, abych měl jistotu, že ty lístky nebudou putovat nikam mimo moji lokální doménu.
Tiskni
Sdílej: