Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
ctrl_interface=/var/run/wpa_supplicant
ctrl_interface_group=wheel
ap_scan=1
update_config=1
network={
ssid="mojessid"
proto=WPA2
key_mgmt=WPA-PSK
psk="mojeheslo"
pairwise=CCMP TKIP
group=CCMP TKIP
priority=5
}
Příkazem wpa_supplicant se připojím na router (hlásí mi to dokonce CTRL-EVENT-CONNECTED - Connection completed). Ale nikam se už nepingnu. Např. google hlásí unknown host (tj. ani nejde odeslat paket). Na IP adresu routeru pro změnu pakety odesílám, ale 100% loss (žádný nepřijde zpět - nebo co to znamená ta hláška PING 192.168.0.1 (192.168.0.1) 56(84) bytes of data)
Pokud v prohlížeci zadám webovou adresu, tak je tam nějakou dobu "Sending request", pak se objeví "This webpage is not available".
Dodávám, že na routeru není pro žádný počítač individuální nastavení (tj. je stejné pro oba počítače).
Prosím vás tedy o radu: co by mohlo být špatně?
Adresát Brána Maska Přízn Metrik Odkaz Užt Rozhraní
default gw 0.0.0.0 UG 0 0 0 wlan0
gw * 255.255.255.255 UH 0 0 0 wlan0
Nato jsem zkusil znovu pustit wpa_supplicant a už tam zase nejsou, ale o to by se stejně měl postarat ten dhcpcd, ne? Proč to nejde, když dhcpcd běží?
ifconfig wlan0 (adresa klienta) route add default gw (adresa brány-routeru)
ip addr add (adresa klienta)/32 dev wlan0 ip route add (adresa routeru) dev wlan0a kdyby to furt nešlo, tak ještě
ip route add default via (adresa brány)A bránu nastavit i na tom routeru, aby o tý síti vůbec věděl.
ip addr add (adresa klienta)/32 dev wlan0O RLY?
ip a
řekne jaké paramatry mají jednotlivá rozhraní. netstat -r
routovací tabulku. A konfigurace je v v nejakém adresáři v /etc , umístění je různé v ruzných distribucích. nekdy /etc/sysconfig/network někdy /etc/network někdy /etc/sysconfig/networking nebo /etc/sysconfig/network-scipts. Ještě může být nastaveno že sice dhcp běží, ale toto konkrétní rozhraní nekonfiguruje. Zkusit projít skripty.
Díky za odpověď. Zadal jsem příkaz dhcpcd a píše to "dhcpcd already running on pid 1940 (/var/run/dhcpcd.pid)"Možná poslouchá na jiném rozhraní nebo se do něj musí kopnout, aby poslal požadavek. Asi bych ho zabil a spustil ručně
dhclient wlan0
.
A pokud jsi na Linuxu, přestaň používat route a ifconfig, od roku 1999 nefungují.
Tiskni
Sdílej: