abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 14:33 | Nová verze

    Byl vydán svobodný kancelářský balík OnlyOffice Docs 8.1. Vedle četných oprav přináší několik funkcí včetně podpory editace textu v PDF a vytváření formulářů v PDF.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 3
    dnes 12:33 | Zajímavý článek

    Daniel Stenberg, autor nástroje curl, z databáze SteamDB zjistil, že aktuálně 22 734 her na Steamu používá curl.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 19:55 | IT novinky

    Společnost Anthropic vydala Claude 3.5 Sonnet, tj. novou verzi své umělé inteligence Claude (Wikipedie). Videoukázky na YouTube. S Claude 3, stejně jak s GPT-3.5, Llama 3 a Mixtral, si lze pokecat bez přihlašování na DuckDuckGo AI Chat.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:55 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 6.8 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 126. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube. Vypíchnuta jsou vylepšení v integrovaném poštovním klientu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:11 | Zajímavý článek

    Příspěvek Aukce domén – měsíc po spuštění na blogu CZ.NIC shrnuje první měsíc provozu Aukce domén .CZ. Aukcemi prošlo celkem 18 174 domén, z toho na 742 z nich byl učiněn alespoň 1 příhoz. Nejdražší aukcí byla na doménu virtualnisidlo.cz s cenou 95 001 Kč, která však nebyla včas uhrazena. Nejdražší aukcí, která byla vydražena i zaplacena je praguecityline.cz s cenovkou 55 600 Kč.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 15
    včera 11:11 | IT novinky

    Před 40 lety, 19. června 1984, Bob Scheifler představil první verzi okenního systému X (X Window System). Vycházela z okenního systému W (W Window System).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 27
    včera 11:00 | Nová verze

    Desktopové prostředí MATE bylo vydáno ve verzi 1.28. V gitových repozitářích je sice už od února, ale oznámení vydání se na webu objevilo s několikaměsíčním zpožděním (únorové datum zveřejnění je nepravdivé). Jde o první velké vydání od roku 2021. Uživatelsky nejvýznamnější pokrok je v podpoře Waylandu.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 0
    19.6. 21:44 | Nová verze

    Laboratoře CZ.NIC vydaly novou verzi 4.24.0 aplikace Datovka, tj. svobodné multiplatformní desktopové aplikace pro přístup k datovým schránkám a k trvalému uchovávání datových zpráv v lokální databázi. Přidány byly nové parametry do rozhraní příkazové řádky „export-msg“, „export-msgs“, „import-msg“ a „import-msgs“, které dovolují číst/zapisovat zprávy z/do databází. Veliký panel nástrojů byl nahrazen více nastavitelnými

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    19.6. 12:11 | Nová verze

    Mapnik (Wikipedie), tj. open source toolkit pro vykreslování map a vývoj mapových aplikací, byl vydán ve verzi 4.0.0. Přehled změn na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    19.6. 10:44 | IT novinky

    Mozilla koupila firmu Anonym, tj. průkopníka v "digitální reklamě chránící soukromí".

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    Rozcestník

    Dotaz: NFSv3 a iSCSI pre linux-vserver, OpenVZ

    disposable avatar 25.3.2013 11:56 disposable | skóre: 23
    NFSv3 a iSCSI pre linux-vserver, OpenVZ
    Přečteno: 867×
    V súčasnosti mi bežia virtualizované servery (linux-vserver, OpenVZ, LXC) z Nexenta SAN cez NFSv3. Chcel by som ale rapídne zvýšiť množstvo serverov, ktoré mi takto bežia. (50x viac)

    Narozdiel od vmware/kvm/xen sú moje vservery uložené v adresároch a nie kontajneroch (teda tisíce malých súborov namiesto jedného veľkého). Ako čo najviac zrýchlim prácu s tisíckami malých súborov? Cez čisté NFSv3 mám data throughput zhruba 15-25 MB/s pre každého NFS klienta (pri veľkých súboroch 700+ MB/s).

    Rozmýšľal som, že na SANe vytvorím veľké súbory, sformátujem ich ako ext4 a do nich uložím po 50 vserverov. Adresár s tými súbormi exportujem cez NFS a mountnem tie súbory lokálne cez loopback. Je seek v jednom veľkom súbore rýchlejší než práca s malými súbormi cez NFS?

    Nemám nič proti použitiu iSCSI (ethernet, nie FC) namiesto NFSv3, ale vo všetkých benchmarkoch mi iSCSI pripadá rovnako rýchly, alebo ešte pomalší než NFS.

    Som otvorený všetkým prakticky vyskúšaným riešeniam.

    Predtým než sa niekto opýta, tak SAN určite v tomto prípade nie je bottleneck. Mám aj ZIL (mirrored Stec Zeusram) aj L2ARC (mirrored OCZ Vertex 3 Max Iops) a dostatok ram. SAN je z dvoch serverov, dvoch mirrored JBODs a dvoch juniper switchov.
    if it ain't broke, don't fix it

    Odpovědi

    disposable avatar 25.3.2013 15:16 disposable | skóre: 23
    Rozbalit Rozbalit vše Re: NFSv3 a iSCSI pre linux-vserver, OpenVZ
    chybička se vloudila - s/FC/dedicated HBA
    if it ain't broke, don't fix it
    26.3.2013 11:09 Aleš Kapica | skóre: 51 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: NFSv3 a iSCSI pre linux-vserver, OpenVZ
    Podle mě si přechodem na velké soubory nepomůžeš. Spíš naopak. I když na druhou stranu pak by mělo smysl začít používat jumbo frame. Ty by ti mohly pomoct i v případě iSCSI.

    Já bych to nechal jak to máš, pokud ti to ta Nexenta stíhá. NFS server počítá s tím že pracuje s mnoha malými soubory. Problémy občas přináší naopak soubory velké.

    U svého linuxového NFS serveru bych to ošetřil zvýšením počtu naslouchajících démonů. Mimochodem ten můj linuxový stroj je při použití asynchronního připojení jako NFS server výkonnější než Nexenta. Ta totiž jede vždy v synchronním režimu.

    Řešil jsem tohle dilema (sync versus async) zrovna nedávno. Nakonec jsem usoudil, že riziko že by se server dostal do kolapsu během nedokončeného asynchronního přenosu je mnohem nižší, než při synchronním přenosu. Jinými slovy - u asynchronního přenosu trvají veškeré operace mnohem kratší dobu.
    disposable avatar 26.3.2013 14:41 disposable | skóre: 23
    Rozbalit Rozbalit vše Re: NFSv3 a iSCSI pre linux-vserver, OpenVZ
    vďaka za odpoveď. sync vs async u mňa veľký rozdiel nerobí, keďže zápis sa cachuje do hardverových RAM diskov - odozva <23μs, sustained write 800MB/s (4K blocks), 100K random IOPS (4K blocks).

    Na jumbo frames teraz už prejsť nemôžem, to som mal spraviť na začiatku.

    Otázka je skrátka, či je open(), seek(), seek(), seek(), ..., close() v jednom veľkom súbore cez NFS rýchlejší než veľa open(), seek(), close(), open(), seek(), close() na malých súboroch. (prípadne cez iSCSI)

    if it ain't broke, don't fix it
    28.3.2013 08:00 Roman
    Rozbalit Rozbalit vše Re: NFSv3 a iSCSI pre linux-vserver, OpenVZ

    Otázka je skrátka, či je open(), seek(), seek(), seek(), ..., close() v jednom veľkom súbore cez NFS rýchlejší než veľa open(), seek(), close(), open(), seek(), close() na malých súboroch. (prípadne cez iSCSI)

    Tak to zkus a uvidis hned, jak se to chova ve tvem konkretnim prostredi, ne?
    disposable avatar 28.3.2013 11:47 disposable | skóre: 23
    Rozbalit Rozbalit vše Re: NFSv3 a iSCSI pre linux-vserver, OpenVZ
    Dear Cpt Obvious,

    Podstata položenia tejto otázky na takomto fóre je vyhnúť sa zabitiu celého dňa vytváraním testovacieho prostredia a testovaním. Takisto, ak s týmto už niekto má skúsenosti, je možné že prišiel na veci, ktoré mne ani nenapadlo brať do úvahy.

    Nakoniec to tak, či tak budem musieť otestovať, ale najprv chcem zozbierať trochu skúseností od iných.
    if it ain't broke, don't fix it

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.