Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Řešení dotazu:
ssh router "příkaz"
, s použitím klíčů to půjde bez hesla. Teď ještě co bude ten příkaz, předpokládám, že prohození souborů v /etc/config/wireless
.
Ma dve rozhrania, pre kazde rozhranie iny rozsah. Na routeri nastavit cez dhcp server priradenie statickej adresy na zaklade mac adresy. Zaroven by tam bezal jednoduchy demon, alebo snad len ping dajme tomu kazdych 10 sekund (alebo cez cron kazdu 1 minutu, to zas nemusi byt tak dlhi cas, bo ta minuta je maximum) oproti danej statickej ip adrese. A potom len kotrolovat, ci sa podarilo alebo nepodarilo opingovat a na zaklade toho dat vypnut nezabezpecenu siet. Takto by si klient ani nevsimol, ze sa nieco deje a proste by to slo. Ale mozno cez ssh by to bolo jednoduchsie, neviem.
Takže jsem si opět pomohl sám... Člověk v podstatě musel editovat do konzole jen minimálně, většinu práce zvládne klikáním myší.
Před samotným procesem je ideální dostat zařízení do továrního nastavení opětovnou reinstalcí firmwaru nebo např. v servisním módu programem PuTTY přes Telnet příkazem firstboot + restart zařízení příkazem reboot -f.
Aby se mohl uplatnit výše uvedený postup z eko.one.pl, je potřeba stáhnout si český program WinSCP s rozhraním podobným Norton commanderu z:
http://www.slunecnice.cz/sw/winscp/
a program PuTTY (v mém případě For Windows on Intel x86 PuTTY: putty.exe) pro editaci přístupového jména a hesla vyžadované autorizace do routeru staženého z:
http://www.chiark.greenend.org.uk/~sgtatham/putty/download.html
Postup:
1. otevřít a konfigurovat PuTTY - vypsat Host name (v mém případě 192.168.1.1) a v Connection type zvolit Telnet
2. nastavení admin jména a hesla - Login with telnet programem PuTTY viz.:
http://wiki.openwrt.org/doc/howto/firstlogin příkazem passwd
pozn.: při vyplňování hesla i při jeho potvrzování kurzor nezobrazí vypisované znaky z klávesnice!
pozn.2: ověřit si, zda jste zaeditovali heslo, můžete např. přes webové rozhraní admin autorizace (192.168.1.1) anebo opětovným pokusem spustit PuTTY - Telnet, který již znova spustit nepůjde
3. otevřít a konfigurovat WinSCP - nastavit přenosový protokol na SCP, vypsat Host name (v mém případě 192.168.1.1), vypsat Uživatelské jméno v mém případě root), a vámi zadané heslo v předchozím kroku přes PuTTY, uložit a přihlásit
pozn. je možné, že se vám objeví Varování, které přeskočíte příkazem Přepsat
4. nyní se otevře prostředí manažera - levá strana data na disku v PC, pravá strana data v routeru
5. v routeru ve složce /etc/hotplug.d vytvořte nový adresář button.
6. v adresáři button vytvořte nový soubor (textový dokument) a jakkoli ho pojmenujete, bude fungovat, ale v návodu na eko.one.pl je uvedeno pojmenování 01-wifitoggle
7. do tohoto souboru zkopírujte celý obsah skriptu začínající if [ "$BUTTON" = "wps" ] ; then..... odtud:
http://eko.one.pl/?p=openwrt-skrypty#wczwyczwifipodprzyciskiem
Hotovo. Sice se nevyřešil můj problém, kdy potřebuji deaktivovat pouze nezabezpečenou síť, ale aspoň něco. Mrzí mě, že mi nikdo nebyl schopný poradit postup, že jsem si na všechno musel přijít sám...
Tiskni
Sdílej: