Na konferenci Microsoft Build 2023 byl představen Azure Linux container host for Azure Kubernetes Service (AKS). Podrobnosti ve videu s otázkami a odpovědmi. Shrnutí v článku na DevClass.
Na itch.io probíhá Linux Game Jam 2023. Zapojit se a přihlásit hru běžící na Linuxu lze do 6. června do 01:59. Zahrát si lze hry z loňského ročníku.
Na Steamu lze získat zdarma počítačové hry Warhammer 40,000: Gladius - Relics of War a Hue. Na Epic Games Storu počítačovou hru Fallout: New Vegas - Ultimate Edition.
WordPress (Wikipedie), open source systém pro správu webového obsahu (CMS), zítra slaví 20 let. První verze byla vydána 27. května 2003.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno ve verzi 1.34. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Od verze 1.6 lze pomocí "deno compile" sestavit ze zdrojových kódů binární spustitelný soubor. Nově "deno compile" podporuje také npm balíčky.
Aktuálně posledním 14. open source filmem od Blender Studia je CHARGE (YouTube). Dokončuje se 15. film Pet Projects. Začíná se pracovat na 16. filmu s pracovním názvem Project Gold.
Thunderbird má nové logo.
Není zcela jednoduché rozchodit v Linuxu kameru IPU6 umístěnou v noteboocích Dell Latitude 9420, Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 10, Lenovo ThinkPad X1 Nano Gen 2, Lenovo ThinkPad X1 Yoga Gen 7 a dalších. Ve Fedora Linuxu je to teď snadnější. Hans de Goede informuje o podpoře kamery IPU6 ve Fedora Linuxu pomocí balíčků umístěných na RPM Fusion.
Společnost AMD na YouTube představila a oznámila prodej grafické karty Radeon RX 7600. Cena začíná na 269 dolarech.
Podman Desktop dospěl do verze 1.0. Jedná se o grafickou nadstavbu nad nástrojem Podman, jenž umožňuje vytvářet a provozovat kontejnery, aniž by uživatel potřeboval práva roota.
Řešení dotazu:
ssh router "příkaz"
, s použitím klíčů to půjde bez hesla. Teď ještě co bude ten příkaz, předpokládám, že prohození souborů v /etc/config/wireless
.
Ma dve rozhrania, pre kazde rozhranie iny rozsah. Na routeri nastavit cez dhcp server priradenie statickej adresy na zaklade mac adresy. Zaroven by tam bezal jednoduchy demon, alebo snad len ping dajme tomu kazdych 10 sekund (alebo cez cron kazdu 1 minutu, to zas nemusi byt tak dlhi cas, bo ta minuta je maximum) oproti danej statickej ip adrese. A potom len kotrolovat, ci sa podarilo alebo nepodarilo opingovat a na zaklade toho dat vypnut nezabezpecenu siet. Takto by si klient ani nevsimol, ze sa nieco deje a proste by to slo. Ale mozno cez ssh by to bolo jednoduchsie, neviem.
Takže jsem si opět pomohl sám... Člověk v podstatě musel editovat do konzole jen minimálně, většinu práce zvládne klikáním myší.
Před samotným procesem je ideální dostat zařízení do továrního nastavení opětovnou reinstalcí firmwaru nebo např. v servisním módu programem PuTTY přes Telnet příkazem firstboot + restart zařízení příkazem reboot -f.
Aby se mohl uplatnit výše uvedený postup z eko.one.pl, je potřeba stáhnout si český program WinSCP s rozhraním podobným Norton commanderu z:
http://www.slunecnice.cz/sw/winscp/
a program PuTTY (v mém případě For Windows on Intel x86 PuTTY: putty.exe) pro editaci přístupového jména a hesla vyžadované autorizace do routeru staženého z:
http://www.chiark.greenend.org.uk/~sgtatham/putty/download.html
Postup:
1. otevřít a konfigurovat PuTTY - vypsat Host name (v mém případě 192.168.1.1) a v Connection type zvolit Telnet
2. nastavení admin jména a hesla - Login with telnet programem PuTTY viz.:
http://wiki.openwrt.org/doc/howto/firstlogin příkazem passwd
pozn.: při vyplňování hesla i při jeho potvrzování kurzor nezobrazí vypisované znaky z klávesnice!
pozn.2: ověřit si, zda jste zaeditovali heslo, můžete např. přes webové rozhraní admin autorizace (192.168.1.1) anebo opětovným pokusem spustit PuTTY - Telnet, který již znova spustit nepůjde
3. otevřít a konfigurovat WinSCP - nastavit přenosový protokol na SCP, vypsat Host name (v mém případě 192.168.1.1), vypsat Uživatelské jméno v mém případě root), a vámi zadané heslo v předchozím kroku přes PuTTY, uložit a přihlásit
pozn. je možné, že se vám objeví Varování, které přeskočíte příkazem Přepsat
4. nyní se otevře prostředí manažera - levá strana data na disku v PC, pravá strana data v routeru
5. v routeru ve složce /etc/hotplug.d vytvořte nový adresář button.
6. v adresáři button vytvořte nový soubor (textový dokument) a jakkoli ho pojmenujete, bude fungovat, ale v návodu na eko.one.pl je uvedeno pojmenování 01-wifitoggle
7. do tohoto souboru zkopírujte celý obsah skriptu začínající if [ "$BUTTON" = "wps" ] ; then..... odtud:
http://eko.one.pl/?p=openwrt-skrypty#wczwyczwifipodprzyciskiem
Hotovo. Sice se nevyřešil můj problém, kdy potřebuji deaktivovat pouze nezabezpečenou síť, ale aspoň něco. Mrzí mě, že mi nikdo nebyl schopný poradit postup, že jsem si na všechno musel přijít sám...
Tiskni
Sdílej: