Byla vydána verze 10 linuxové distribuce Freespire (Wikipedie). Jedná se o bezplatnou linuxovou distribuci vyvíjenou společností PC/OpenSystems LLC stojící za komerční distribucí Linspire (Wikipedie), původně Lindows.
Binarly REsearch před týdnem informoval o kritických zranitelnostech UEFI souhrnně pojmenovaných LogoFAIL. Tento týden doplnil podrobnosti. Útočník může nahradit logo zobrazováno při bootování vlastním speciálně upraveným obrázkem, jehož "zobrazení" při bootování spustí připravený kód. Pětiminutové povídání o LogoFAIL a ukázka útoku na YouTube.
Byla vydána listopadová aktualizace aneb nová verze 1.85 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.85 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
git.kernel.org je nově oficiálně také v tmavém vzhledu.
Richard Hughes na svém blogu oznámil, že počet aktualizací firmwarů pomocí služby LVFS (Linux Vendor Firmware Service) přesáhl 100 milionů. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů nebo zapojených výrobců na stránkách LVFS.
Byla vydána nová stabilní verze 3.19.0, tj. první z nové řady 3.19, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou podporu Raspberry Pi 5.
Altap Salamander (Wikipedie), dvoupanelový správce souborů pro Windows, byl uvolněn jako open source pod názvem Open Salamander. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2.
Společnost JetBrains představila (YouTube) svou umělou inteligenci JetBrains AI a nástroj AI Assistant v IDE.
Byla vydána nová verze 255 správce systému a služeb systemd (GitHub, NEWS). Z novinek lze vypíchnout například novou službu systemd-bsod.service.
Google představil Gemini, svůj největší a nejschopnější model umělé inteligence.
Řešení dotazu:
Pro OpenBSD by člověk musel sehnat jednoprocesor, protože ta hromada hnoje nic jiného nepodporuje. V případě SMP totiž používá Giant Lock. O dostatečném výkonu tedy nemá smysl uvažovat — s OpenBSD bude každý současný hardware nevyužitý. Kromě toho je OpenBSD známé nedostatečným zabezpečením, které se do 21. století příliš nehodí.
Ač otázka takovou variantu nepřipouští, když už to musí být něco z rodiny *BSD, já osobně bych volil FreeBSD (a vybíral hardware podle něj, což dává nesrovnatelně víc možností). FreeBSD je systém o mnoho řádů vhodnější pro každý účel, který prý má údajně splnit OpenBSD. (A pak toho umí ještě spoustu navíc.)
Jaká škoda, že v té naší naší hektické době máme takový nedostatek vhodných (jednoprocesorových) strojů pro OpenBSD... Lepšího hardware je pro OpenBSD poněkud škoda.
Projekt OpenBSD v širším slova smyslu jistě přinesl spoustu dobrého kódu. S tím souhlasím. Ovšem nic to nemění na faktu, že operační systém OpenBSD stojí za houby. Budovat síťovou infrastrukturu na něčem, čemu ani neběží routing a firewall vícevláknově, či na něčem, co se nezmůže na RBAC, mi opravdu připadá jako z jiného světa.
Musím ale souhlasit v jedné věci: OpenBSD pro mě bylo vždy zdrojem nesmírně cenných zkušeností. Člověk tam vidí, jak až moc špatný může být operační systém, a o to víc si pak váží jiných open-source projektů, které dělají věci dobře. (A které, pravda, s oblibou používají například to OpenSSH. Jen neusnuly v éře jednoprocesorů a všemocného roota.)
OpenBSD má v kernelu Giant Lock. Tečka. Jistě běží na SMP systémech. Ano, procesy, které jsou zrovna náhodou v user mode, tam poběží na více procesorech paralelně. Nicméně Giant Lock tam prostě je. Takže OpenBSD nemá podporu pro SMP, která by jakkoliv byť jen vzdáleně odpovídala dnešním standardům.
Je možné virtualizovat routovací tabulku/rdomains - a nemusím kupovat JunOS nabo iOS.BTW, tohle Linux umi odedavna (a ma to podstatne pruznejsi nez OpenBSD).
Nevím, kdo je tady příznivcem jednoho jediného OS... Z těch asi čtyř, které znám podrobněji (a ano, Linux je jedním z nich), ani jeden nemá Giant Lock. No, vlastně s OpenBSD jsem se taky kdysi musel podrobněji seznámit, ale to by jeden zvracel.
A já doporučuji přečíst si (několikrát), co je to Giant Lock a teprve poté psát jakékoliv příspěvky na toto téma.
OpenBSD samozřejmě podporuje a využívá SMP, dokud procesy běží v user-space. (A nikde jsem ani půlkou slova netvrdil opak.) Na druhé straně má ovšem Giant Lock, tj. v podstatě nemá vícevláknový kernel. Tedy cokoliv, co intenzivně využívá systémová volání (například síť, že ano...), prostě není škálovatelné. Takže od určitého throughputu a počtu síťových karet (velmi malého) se prostě OpenBSD nehodí ani jako router.
Že OpenBSD před releasem 5.2 nepodporovalo ani běh vícevláknového programu na více procesorech (tj. SMP fungovalo jen na úrovni celých procesů) a že se jejich kernel z těchto sraček vyhrabal až v roce 2012, to jsem nevěděl. Fujtajbl! Něco až tak špatného bych vůbec nečekal. Vždy jsem měl za to, že alespoň user space na OpenBSD běží na více procesorech, dokud nepotřebuje nějaký syscall.
Ať je to jakkoliv, změna v 5.2 nesouvisí s Giant Lockem v kernelu. V user-space se využívá SMP, ale většina syscallů (a možná nejen syscallů) prostě zamkne celý kernel.
Tiskni
Sdílej: