abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 05:00 | Nová verze

    Lazygit byl vydán ve verzi 0.62.0. Jedná se o TUI (Text User Interface) nadstavbu nad gitem.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:44 | Zajímavý článek

    Jiří Eischmann se v příspěvku na svém blogu o rozepsal o tom, kam se vyhledávání v jeho očích posledních 10 let posunulo, jaké má zkušenosti s AI vyhledáváním, proč na něm nechce záviset a jaké vyhledávací služby ho v poslední době zaujaly.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 03:33 | Nová verze

    Wayland kompozitor Labwc byl vydán ve verzi 0.20.0. Labwc je inspirován správcem oken Openbox. Postavený je na wlroots.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:00 | Nová verze

    AlmaLinux OS byl vydán ve verzích 9.8 s kódovým jménem Olive Jaguar a 10.2 s kódovým jménem Lavender Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání (9.8 a 10.2). Opraveny byly zranitelnosti Copy Fail (CVE-2026-31431), Dirty FRAG, Fragnesia (CVE-2026-46300), nginx Rift (CVE-2026-42945) a SSH Keysign Pwn (CVE-2026-46333).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:22 | IT novinky

    Seznam.cz vykázal za rok 2025 tržby v celkové hodnotě 6,454 miliardy korun. Oproti roku 2024 nárůst o 3,68 %. Zisk před zdaněním oproti předcházejícímu roku poklesl, a to o 11,21 % na 1,330 miliardy korun. Vlastní velké jazykové modely SeLLMa najdou dnes uživatelé téměř na všech seznamáckých službách. Na všechny obsahové služby byla zavedena technologie text-to-speech, díky níž si mohou uživatelé přehrát články v audio verzi namluvené

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 13:22 | IT novinky

    Vláda představila strategické digitalizační projekty. Roadmapa zahrnuje celkem 55 projektů napříč státní správou, z toho 22 prioritních projektů vycházejících přímo z programového prohlášení vlády a 33 projektů založených na platné legislativě. Portfolio pokrývá oblasti financí, zdravotnictví, digitální identity, dat, registrů, dopravy, krizového řízení, sociálních agend i kybernetické bezpečnosti.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 00:22 | Komunita

    Vyjádřeni Software Freedom Conservancy (SFC) k porušování licence AGPLv3 společností Bambu Lab v jejich softwaru Bambu Studio pro 3D tisk. Bambu Studio vychází z PrusaSliceru. Ten zase z Slic3ru. Spuštěn byl projekt baltobu, který kombinuje několik strategií pro řešení problému. SFC zastřeší vývoj svobodné náhrady proprietární knihovny libbambu_networking pomocí reverzního inženýrství a reimplementace, forku OrcaSliceru pro Bambu Lab tiskárny od Paweła Jarczaka a forku celého Bambu Studia pod názvem Viscose.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.5. 22:44 | Nová verze

    Správce souborů GNOME Commander (Wikipedie) byl přepsán do Rustu a vydán v nové verzi 2.0.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    25.5. 19:44 | Nová verze

    Sway (Wikipedie), dlaždicový (tiling) správce oken pro Wayland kompatibilní s i3, byl vydán ve verzi 1.12. Do vývoje se zapojilo 50 vývojářů. Přehled novinek na GitHubu. Sway 1.12 závisí na wlroots 0.20.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.5. 16:33 | IT novinky

    Papež Lev XIV. ve své první encyklice Magnifica Humanitas (Skvělé lidství), která se věnuje umělé inteligenci (AI), varoval před dezinformacemi, které AI manipulací s obsahem vytváří. Moc mají podle něj sociální sítě ovládané hrstkou soukromníků. Upozornil také roli digitálních platforem v obchodování s lidmi, které podle něj musí být uznáno jako současná forma otroctví. Papež se také poprvé omluvil za roli, kterou Vatikán sehrál při legitimizaci otroctví, a za to, že jej po staletí neodsoudil.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (12%)
     (8%)
     (2%)
     (14%)
     (31%)
     (4%)
     (7%)
     (3%)
     (16%)
     (26%)
    Celkem 1723 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    Dotaz: Nefunkční samba přenos na ZFS pokud je ZIL cache aktivní

    25.5.2014 02:44 zyd
    Nefunkční samba přenos na ZFS pokud je ZIL cache aktivní
    Přečteno: 1575×
    Zdravím,

    pro zálohování dat mám stroj s 16 GB RAM, 4x 2 TB 5900 RPM disky, systém FreeNAS (poslední verze), souborový systém ZFS. Problém je, že pokud spustím zálohu na samba share, který je umístěný na ZFS, pak Windows klient po chvíli napíše, že nemá přístup k serveru. Po chvíli zkoumání jsem zjistil, že to souvisí s tím, že pokud se na ZFS pool intenzivně zapisuje, pak někdy klesne doba přístupu pro čtení až na 30 - 40 sekund (zkoušeno ls /mnt/data1/windows_share a zabralo to třeba 35 s než se to vypsalo). Pokud vypnu ZIL cache (zfs set sync=disabled), pak vše začne fungovat.

    Jenomže všude se dočítám, že vypínat ZIL je kravina, že přijdu o data apod. pokud třeba ještě používám NFS (což používám). Je to opravdu tak horké? Příp. jak to zprovoznit se ZIL cache, ale tak abych nemusel dokupovat SSD disky?
    mimochodem rychlosti přenosu na samba share:
    
    sync=disabled 85 MB/s
    sync=standard 50 MB/s, po chvíli to ale padne s tou chybovou hláškou
    sync=always   2,5 MB/s, ale funguje (i když s touhle rychlostí jakoby nefungovalo)
    

    Odpovědi

    31.5.2014 02:45 anonym
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nefunkční samba přenos na ZFS pokud je ZIL cache aktivní
    ciste teoreticky nepotrebujes na ZIL mit SSD pokud se ti nekde vali rozumne rychlej malej disk (cti 15k) tak zkus ten. nebo nejake postarsi male SSD

    ZIL by se nemel pouzivat jen pokud nepouzivas IO_DIRECT/fsync, coz prave NFS pouziva hodne, samba by ale nemela

    odezva 35s rika ze je neco spatne, dokazal bych si predstavit limit nekde na hranici jedne TXG (tedy 5s)
    1.6.2014 01:33 zyd
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nefunkční samba přenos na ZFS pokud je ZIL cache aktivní

    Od pátku zkouším mít ZIL na separátním 7200 RPM disku (je to serverový western digital, takže je rychlejší) a zápis na toto diskové pole je průměrně 30 MB/s, což se mi zdá málo. Nicméně odezva už je v pořádku. Bez cache (sync=disabled) to ale jede 85 MB/s.

    Může sync=disabled způsobit třeba v kombinaci s NFS sám o sobě ztrátu dat nebo je k tomu nutné násilné vypnutí PC/odpojení pole?

    4.6.2014 09:14 anonym
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nefunkční samba přenos na ZFS pokud je ZIL cache aktivní
    pokud chapu ZIL spravne tak ten funguje na "odkladani" dat pro IO_DIRECT, ktery se ale stejne drzi v pameti a zapisujou se svoji TXG.

    pokud nemas samostatnej disk na ZIL tak ho to cpe k datum, coz dost zpomaluje (vsechny disky musi preseekovat a flushnout cache)

    kazdopadne cteni ZILu by se melo provadet jen pri startu, za behu je write-only, muzes zkontrolovat u sveho disku. z toho vychazi ze jeho nepritomnost bude vadit po padu

    30MB/s se mi zda az moc, teda pokud by vsechny data telky pres ZIL (rotacni disky maji vyrazne mensi rychlost pri write/flush/write/flush/write/flush nez pri klasickem linearnim pristupu).

    hledal bych ale co ti tam zpusobuje ten synchronni zapis, muzes nabidnout conf samby?

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.