Jack Dorsey představil (𝕏, Nostr) svůj nový projekt bitchat. Jedná se o bezpečnou decentralizovanou peer-to-peer aplikaci pro zasílání zpráv bez potřeby internetu, serverů a telefonních čísel. Využívá se Bluetooth Mesh Network. Detaily v technické dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Unlicense.
Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Mam v sudoers nastavene, aby som niektore konkretne prikazy mohol spustat aj ako bezny user (nielen ako root). Chcel by som pouzit tieto prikazy v skripte, ktory sa tiez bude spustat pod beznym userom. Ako je lepsie to urobit?
sudo skript
a bude vyzerat takto:
#! /bin/bash prikaz1 prikaz2 prikaz3
skript
a bude v nom asi toto:
#! /bin/bash prikaz1 sudo prikaz2 prikaz3
Je mi celkom jasne, ze co sa bezpecnosti tyka, je najlepsie spustat pod rootom co najmenej veci - cize z toho by vychadzala druha moznost, aj ked je jasne, ze to zavisi aj od obsahu skriptu ako takeho. Chcem sa len spytat panov odbornikov, co si o tomto myslia, pretoze druha moznost je samozrejme narocnejsia, co sa tyka nastavenia sudoers. Je prva moznost velka blbost?
Řešení dotazu:
sudoers
je definována jen cesta. Takže běžný uživatel ani nemusí mít právo do toho souboru zapisovat, stačí, když dokáže ten soubor přejmenovat nebo smazat a místo něj vytvořit svůj se stejným názvem. A nebo vůbec nemusí měnit ten skript, ale změní význam příkazů, které ten skript provádí.
Nemal som cas sem velmi chodit v poslednom case - snad este k dacomu bude, reagovat takto oneskorene.
Nerozumiem tomu - len cesta? Ja mam v sudoers zadefinovane cele prikazy (s celou cestou, aj s potrebnymi parametrami). Programy su ulozene v adresari, kde ich bezny user nemoze prepisat, zmazat, nahradit a ani pozmenit. Skratka, sudo pouzivam vylucne na spustenie par konkretnych prikazov, ktore by inac mohol spustit iba root, ale potrebujem, aby ich mohol spustit aj bezny user.
Takto by to malo byt OK, nie?
Uplne chapem, co chces povedat - a uplne s tym suhlasim. Ide prave o to, co si sam napisal - ja sa snazim poskytnut uzivatelovi presne take prava, ktore potrebuje pre svoju cinnost - potrebuje totiz vykonavat aj nieco viac. Rozumiem, ze dakde inde by to bol problem, toto je vsak len domaci laptop...
Navysovanie opravneni uzivatelovi (teda do istej miery oslabovanie bezpecnostnych mechanizmov) je aj napriklad to, ze uzivatel dokaze stroj vypnut. A to je pri domacom stroji snad nevyhnutne.
Tiskni
Sdílej: