Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Mam v sudoers nastavene, aby som niektore konkretne prikazy mohol spustat aj ako bezny user (nielen ako root). Chcel by som pouzit tieto prikazy v skripte, ktory sa tiez bude spustat pod beznym userom. Ako je lepsie to urobit?
sudo skript
a bude vyzerat takto:
#! /bin/bash prikaz1 prikaz2 prikaz3
skript
a bude v nom asi toto:
#! /bin/bash prikaz1 sudo prikaz2 prikaz3
Je mi celkom jasne, ze co sa bezpecnosti tyka, je najlepsie spustat pod rootom co najmenej veci - cize z toho by vychadzala druha moznost, aj ked je jasne, ze to zavisi aj od obsahu skriptu ako takeho. Chcem sa len spytat panov odbornikov, co si o tomto myslia, pretoze druha moznost je samozrejme narocnejsia, co sa tyka nastavenia sudoers. Je prva moznost velka blbost?
Řešení dotazu:
sudoers
je definována jen cesta. Takže běžný uživatel ani nemusí mít právo do toho souboru zapisovat, stačí, když dokáže ten soubor přejmenovat nebo smazat a místo něj vytvořit svůj se stejným názvem. A nebo vůbec nemusí měnit ten skript, ale změní význam příkazů, které ten skript provádí.
Nemal som cas sem velmi chodit v poslednom case - snad este k dacomu bude, reagovat takto oneskorene.
Nerozumiem tomu - len cesta? Ja mam v sudoers zadefinovane cele prikazy (s celou cestou, aj s potrebnymi parametrami). Programy su ulozene v adresari, kde ich bezny user nemoze prepisat, zmazat, nahradit a ani pozmenit. Skratka, sudo pouzivam vylucne na spustenie par konkretnych prikazov, ktore by inac mohol spustit iba root, ale potrebujem, aby ich mohol spustit aj bezny user.
Takto by to malo byt OK, nie?
Uplne chapem, co chces povedat - a uplne s tym suhlasim. Ide prave o to, co si sam napisal - ja sa snazim poskytnut uzivatelovi presne take prava, ktore potrebuje pre svoju cinnost - potrebuje totiz vykonavat aj nieco viac. Rozumiem, ze dakde inde by to bol problem, toto je vsak len domaci laptop...
Navysovanie opravneni uzivatelovi (teda do istej miery oslabovanie bezpecnostnych mechanizmov) je aj napriklad to, ze uzivatel dokaze stroj vypnut. A to je pri domacom stroji snad nevyhnutne.
Tiskni
Sdílej: