Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
nedávno jsem si povšiml ohavných bugů v ZFS souvisejících s s feature hole_birth https://github.com/zfsonlinux/zfs/issues/4809 a vypadá to, že bug je zavlečen přímo z Illumosu a to i do FreeBSD (Illumos 6370, Illumos 6513, Illumos 6844). První je opraven v RELEASE (10.3), ale další dva až ve STABLE (https://svnweb.freebsd.org/base/vendor-sys/illumos/?view=log).
Zajímalo by mne, zda-li je možné (a hlavně rozumné) provozovat STABLE kernel na RELEASE userspace. Viděno optikou dlouholetého (12 let) uživatele Gentoo by tomu nemělo nic bránit, ale chtěl bych znát názory ostřílených BSDčkařů.
DíkyŘešení dotazu:
This is still a development branch and, at any given time, the sources for FreeBSD-STABLE may or may not be suitable for general use. It is simply another engineering development track, not a resource for end-users.Tak moc nevím, s čím si to mám co do použitelnosti srovnat. Předpokládáné nasazení je active-active storage.
svn checkout svn://svn.FreeBSD.org/base/releng/10.3 /usr/src/Kde update robim ked vydaju security update (nepouzivam teda
freebsd-update
). Ano, STABLE moze a nemusi fungovat - je to ziva vetva vyvoja. Na storage kde su dolezita data (alebo napr. sluzby zakaznikom) by som ju nedaval.
Pozrel som sa na tie bugy ale podla vypisu su fixnute ale vsetky v nasledujucich verziach:
10.3-RELEASE-p5 r303274
, posledny update bol u mna pred 10 dnami.
10.3-RELEASE-p4
10.3-RELEASE-p6
Existuje nějaká snadná cesta, jak k těmto tagům zjistit příslušnou revizi v SVN?
freebsd-update
a preto ho nepouzivam. Ako som spominal, cvs, resp. teraz svn mi vyhovuje viac. uname -a
ukaze aj revision r<NR>, to bude revision kernelu.
Spravil by som svn update (ten cmd co som poslal v prvom dotaze), a cele by som to prekompiloval. Tak budes mat world aj kernel v rovnakej verzii. Ak mas ZFS on root a beadm tak si vies spravit pred tym lahko zalohu a vies sa prebootovat spat ak sa ti to nepodari.
Tiskni
Sdílej: