OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) upozorňuje na hrozbu spojenou s používáním mobilní aplikace WeChat a její čínské verze Weixin (dále jen WeChat). Ta sbírá velký objem uživatelských dat, a právě to by – v kombinaci se způsobem jejich sběru – mohlo sloužit k přesnému zacílení kybernetických útoků.
LibreQoS je svobodná aplikace vhodná pro poskytovatele internetové připojení pro rezervaci a řízení datových toků zákazníků (QoS - Quality of Service, QoE - Quality of Experience). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2. Aktuální verze je 1.4.
Byla vydána Beta 1 verze KDE 6 (Plasma, Frameworks a Gear) postavené na Qt 6. Testovat lze například v distribuci KDE Neon. Stabilní verze je plánována na konec února 2024. Předchozí velké vydání 5 vylo vydáno téměř před 10 lety (červenec 2014).
nedávno jsem si povšiml ohavných bugů v ZFS souvisejících s s feature hole_birth https://github.com/zfsonlinux/zfs/issues/4809 a vypadá to, že bug je zavlečen přímo z Illumosu a to i do FreeBSD (Illumos 6370, Illumos 6513, Illumos 6844). První je opraven v RELEASE (10.3), ale další dva až ve STABLE (https://svnweb.freebsd.org/base/vendor-sys/illumos/?view=log).
Zajímalo by mne, zda-li je možné (a hlavně rozumné) provozovat STABLE kernel na RELEASE userspace. Viděno optikou dlouholetého (12 let) uživatele Gentoo by tomu nemělo nic bránit, ale chtěl bych znát názory ostřílených BSDčkařů.
DíkyŘešení dotazu:
This is still a development branch and, at any given time, the sources for FreeBSD-STABLE may or may not be suitable for general use. It is simply another engineering development track, not a resource for end-users.Tak moc nevím, s čím si to mám co do použitelnosti srovnat. Předpokládáné nasazení je active-active storage.
svn checkout svn://svn.FreeBSD.org/base/releng/10.3 /usr/src/Kde update robim ked vydaju security update (nepouzivam teda
freebsd-update
). Ano, STABLE moze a nemusi fungovat - je to ziva vetva vyvoja. Na storage kde su dolezita data (alebo napr. sluzby zakaznikom) by som ju nedaval.
Pozrel som sa na tie bugy ale podla vypisu su fixnute ale vsetky v nasledujucich verziach:
10.3-RELEASE-p5 r303274
, posledny update bol u mna pred 10 dnami.
10.3-RELEASE-p4
10.3-RELEASE-p6
Existuje nějaká snadná cesta, jak k těmto tagům zjistit příslušnou revizi v SVN?
freebsd-update
a preto ho nepouzivam. Ako som spominal, cvs, resp. teraz svn mi vyhovuje viac. uname -a
ukaze aj revision r<NR>, to bude revision kernelu.
Spravil by som svn update (ten cmd co som poslal v prvom dotaze), a cele by som to prekompiloval. Tak budes mat world aj kernel v rovnakej verzii. Ak mas ZFS on root a beadm tak si vies spravit pred tym lahko zalohu a vies sa prebootovat spat ak sa ti to nepodari.
Tiskni
Sdílej: