Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
nedávno jsem si povšiml ohavných bugů v ZFS souvisejících s s feature hole_birth https://github.com/zfsonlinux/zfs/issues/4809 a vypadá to, že bug je zavlečen přímo z Illumosu a to i do FreeBSD (Illumos 6370, Illumos 6513, Illumos 6844). První je opraven v RELEASE (10.3), ale další dva až ve STABLE (https://svnweb.freebsd.org/base/vendor-sys/illumos/?view=log).
Zajímalo by mne, zda-li je možné (a hlavně rozumné) provozovat STABLE kernel na RELEASE userspace. Viděno optikou dlouholetého (12 let) uživatele Gentoo by tomu nemělo nic bránit, ale chtěl bych znát názory ostřílených BSDčkařů.
DíkyŘešení dotazu:
This is still a development branch and, at any given time, the sources for FreeBSD-STABLE may or may not be suitable for general use. It is simply another engineering development track, not a resource for end-users.Tak moc nevím, s čím si to mám co do použitelnosti srovnat. Předpokládáné nasazení je active-active storage.
svn checkout svn://svn.FreeBSD.org/base/releng/10.3 /usr/src/Kde update robim ked vydaju security update (nepouzivam teda
freebsd-update
). Ano, STABLE moze a nemusi fungovat - je to ziva vetva vyvoja. Na storage kde su dolezita data (alebo napr. sluzby zakaznikom) by som ju nedaval.
Pozrel som sa na tie bugy ale podla vypisu su fixnute ale vsetky v nasledujucich verziach:
10.3-RELEASE-p5 r303274
, posledny update bol u mna pred 10 dnami.
10.3-RELEASE-p4
10.3-RELEASE-p6
Existuje nějaká snadná cesta, jak k těmto tagům zjistit příslušnou revizi v SVN?
freebsd-update
a preto ho nepouzivam. Ako som spominal, cvs, resp. teraz svn mi vyhovuje viac. uname -a
ukaze aj revision r<NR>, to bude revision kernelu.
Spravil by som svn update (ten cmd co som poslal v prvom dotaze), a cele by som to prekompiloval. Tak budes mat world aj kernel v rovnakej verzii. Ak mas ZFS on root a beadm tak si vies spravit pred tym lahko zalohu a vies sa prebootovat spat ak sa ti to nepodari.
Tiskni
Sdílej: