Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Řešení dotazu:
Docela by me zajimalo, jak funguje VT-d s grafikou. Ted ve 4.7 kernelu ma intel drm driver nejakou novou VT-d optionu v kernelu, moc jsem to zatim ale nezkoumal.
Funguje to, znamy to provozoval na notebooku, behalo to na kvm. Bezel mu minimalisticky system, ktery pouzival integrovanou grafiku. a pripojoval se pres vnc na virtualy. A kdyz chtel parit, tak mel pripravenou windows virtualku, ktera mela nakonfigurovany passthru na diskretni grafiku.
navic si musel dobastlit virtualizaci ps2 klavesnice v laptopu.
Těžko říci, zda se v této situaci stane nadějí projekt Looking Glass, který si klade za cíl sdílení framebufferu mezi GuestOS(GK) a HostOS(GK).
https://looking-glass.hostfission.com/quickstart
Ukázka funkce alpha verze na desktopu: HostOS(Xubuntu 17.10x64), obraz GuestOS(QEMU/KVM/IOMMU/GFX_passthrough/Windows10) zobrazené v rámci HostOS GK.
http://www.monitos.cz/tmp/LG_Unigine_heaven_fullhd.png (tearing v obraze jde na vrub porizeni screenshotu)
Doplnění:
Část Host projektu Looking glass (zajištuje grabování framebufferu obrazu na GuesOSu pro přenos do HostOSu) vzniká jen pro platformu Windows. Zatím nic nenasvědčuje to, že by autor uvažoval o portování na jinou platformu. Hlavní překážkou by asi byla nedostupnost API NvFBC (zachytávání framebufferu) pro jiné než profesionální NVIDIA Quadro 2000+. V rámci Windows autor využívá API DXGI, kterým disponují GK(podporující DirectX) snad obecně .
Na "vhodném" desktopu je požadované asi dosažitelné s dvěma výstupy na LCD v kombu HostOS(Linux/KVM/GFX_passthrough) + GuestOS(FreeBSD). http://www.monitos.cz/tmp/kvm_freebsd_11_1_GFX_passthrough_GTX1080Ti.png
Někdy na jaře jsem si té zprávy o přítomnosti v kernelu všiml, nepletu se že jde o extra Intel-GPU řešení (kde toho navíc ke sdílení, alespoň co se týká 3D výkonu moc není)?
Těšil na rozšíření dostupnosti IO-SRV u GK, ale zatím to na to moc nevypadá (navíc pokud by u něj umožnili lokální výstup).
Mám pocit, že IO-SRV je zatím pouze u AMD (MxGPU), aspoň se tím chlubili jako prvním IO-SVR (HW based) řešením. Do comsumer třídy se jim s tím zatím moc nechce. https://pro.radeon.com/en/solutions/vdi/
U NVIDIA jde snad o "SW" řešení virtualizace, IO-SRV nezmiňují. https://www.nvidia.com/en-us/design-visualization/technologies/virtual-gpu/
OT: Neznáte nějaký český web, kde by se dlouhodobé vlákno ohledně KVM/QEMU/IOMMU/GFX_passthrough dočkalo slušné odezvy (pozn. na root.cz jsem byl s tímto nápadem odmítnut). Informací v češtině je na toto téma jak šafránu, mj. důsledkem chybějící platformy pro jeho rozvoj/propagaci. Zástupce Abclinuxu jsem neoslovoval, dlouhodobé vlákno bez zalamování po x-příspěvcích by se rychle stalo pro čtenáře peklem.
Tak jak to popisujete jsem to prezentoval P.K. z root.cz, ale by odpovezeno ve smyslu, ze pro novinky maji sekci novinky a forum je pro reseni problemu (asi nepochopil, ze
IOMMU/GFX_passthrough neni prakticky o nicem jinem ) a byl mi doporucen format clanku/serialu prestoze jsem pred nim explicitne varoval jako zatím nevhodnym formatem pro danou problematiku.
V minulosti (2008+) jsem obdobne resil tema akcelerace dekodovani HD obsahu v GPU (vlakno melo nekolik let, kdy to bylo tematem, slusnou ctenost i aktivitu), coz jsem zminil jako ukazku zameru, ale ani to nepomohlo. http://forum.cnews.cz/viewtopic.php?f=4&t=653
Tiskni
Sdílej: