Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Jack Dorsey představil (𝕏, Nostr) svůj nový projekt bitchat. Jedná se o bezpečnou decentralizovanou peer-to-peer aplikaci pro zasílání zpráv bez potřeby internetu, serverů a telefonních čísel. Využívá se Bluetooth Mesh Network. Detaily v technické dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Unlicense.
Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
Řešení dotazu:
Docela by me zajimalo, jak funguje VT-d s grafikou. Ted ve 4.7 kernelu ma intel drm driver nejakou novou VT-d optionu v kernelu, moc jsem to zatim ale nezkoumal.
Funguje to, znamy to provozoval na notebooku, behalo to na kvm. Bezel mu minimalisticky system, ktery pouzival integrovanou grafiku. a pripojoval se pres vnc na virtualy. A kdyz chtel parit, tak mel pripravenou windows virtualku, ktera mela nakonfigurovany passthru na diskretni grafiku.
navic si musel dobastlit virtualizaci ps2 klavesnice v laptopu.
Těžko říci, zda se v této situaci stane nadějí projekt Looking Glass, který si klade za cíl sdílení framebufferu mezi GuestOS(GK) a HostOS(GK).
https://looking-glass.hostfission.com/quickstart
Ukázka funkce alpha verze na desktopu: HostOS(Xubuntu 17.10x64), obraz GuestOS(QEMU/KVM/IOMMU/GFX_passthrough/Windows10) zobrazené v rámci HostOS GK.
http://www.monitos.cz/tmp/LG_Unigine_heaven_fullhd.png (tearing v obraze jde na vrub porizeni screenshotu)
Doplnění:
Část Host projektu Looking glass (zajištuje grabování framebufferu obrazu na GuesOSu pro přenos do HostOSu) vzniká jen pro platformu Windows. Zatím nic nenasvědčuje to, že by autor uvažoval o portování na jinou platformu. Hlavní překážkou by asi byla nedostupnost API NvFBC (zachytávání framebufferu) pro jiné než profesionální NVIDIA Quadro 2000+. V rámci Windows autor využívá API DXGI, kterým disponují GK(podporující DirectX) snad obecně .
Na "vhodném" desktopu je požadované asi dosažitelné s dvěma výstupy na LCD v kombu HostOS(Linux/KVM/GFX_passthrough) + GuestOS(FreeBSD). http://www.monitos.cz/tmp/kvm_freebsd_11_1_GFX_passthrough_GTX1080Ti.png
Někdy na jaře jsem si té zprávy o přítomnosti v kernelu všiml, nepletu se že jde o extra Intel-GPU řešení (kde toho navíc ke sdílení, alespoň co se týká 3D výkonu moc není)?
Těšil na rozšíření dostupnosti IO-SRV u GK, ale zatím to na to moc nevypadá (navíc pokud by u něj umožnili lokální výstup).
Mám pocit, že IO-SRV je zatím pouze u AMD (MxGPU), aspoň se tím chlubili jako prvním IO-SVR (HW based) řešením. Do comsumer třídy se jim s tím zatím moc nechce. https://pro.radeon.com/en/solutions/vdi/
U NVIDIA jde snad o "SW" řešení virtualizace, IO-SRV nezmiňují. https://www.nvidia.com/en-us/design-visualization/technologies/virtual-gpu/
OT: Neznáte nějaký český web, kde by se dlouhodobé vlákno ohledně KVM/QEMU/IOMMU/GFX_passthrough dočkalo slušné odezvy (pozn. na root.cz jsem byl s tímto nápadem odmítnut). Informací v češtině je na toto téma jak šafránu, mj. důsledkem chybějící platformy pro jeho rozvoj/propagaci. Zástupce Abclinuxu jsem neoslovoval, dlouhodobé vlákno bez zalamování po x-příspěvcích by se rychle stalo pro čtenáře peklem.
Tak jak to popisujete jsem to prezentoval P.K. z root.cz, ale by odpovezeno ve smyslu, ze pro novinky maji sekci novinky a forum je pro reseni problemu (asi nepochopil, ze
IOMMU/GFX_passthrough neni prakticky o nicem jinem ) a byl mi doporucen format clanku/serialu prestoze jsem pred nim explicitne varoval jako zatím nevhodnym formatem pro danou problematiku.
V minulosti (2008+) jsem obdobne resil tema akcelerace dekodovani HD obsahu v GPU (vlakno melo nekolik let, kdy to bylo tematem, slusnou ctenost i aktivitu), coz jsem zminil jako ukazku zameru, ale ani to nepomohlo. http://forum.cnews.cz/viewtopic.php?f=4&t=653
Tiskni
Sdílej: