Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].
V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.
Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.
Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.
Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.
Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].
Řešení dotazu:
Trochu jsem doufal, ze tu akceleraci dokaze zaridit VirtualBox...
Budu tedy muset sahnout po nejakem stabilnim Linuxu jako hostovi pro virtualy na desktopu....
Docela by me zajimalo, jak funguje VT-d s grafikou. Ted ve 4.7 kernelu ma intel drm driver nejakou novou VT-d optionu v kernelu, moc jsem to zatim ale nezkoumal.
Funguje to, znamy to provozoval na notebooku, behalo to na kvm. Bezel mu minimalisticky system, ktery pouzival integrovanou grafiku. a pripojoval se pres vnc na virtualy. A kdyz chtel parit, tak mel pripravenou windows virtualku, ktera mela nakonfigurovany passthru na diskretni grafiku.
navic si musel dobastlit virtualizaci ps2 klavesnice v laptopu.
Těžko říci, zda se v této situaci stane nadějí projekt Looking Glass, který si klade za cíl sdílení framebufferu mezi GuestOS(GK) a HostOS(GK).
https://looking-glass.hostfission.com/quickstart
Ukázka funkce alpha verze na desktopu: HostOS(Xubuntu 17.10x64), obraz GuestOS(QEMU/KVM/IOMMU/GFX_passthrough/Windows10) zobrazené v rámci HostOS GK.
http://www.monitos.cz/tmp/LG_Unigine_heaven_fullhd.png (tearing v obraze jde na vrub porizeni screenshotu)
Doplnění:
Část Host projektu Looking glass (zajištuje grabování framebufferu obrazu na GuesOSu pro přenos do HostOSu) vzniká jen pro platformu Windows. Zatím nic nenasvědčuje to, že by autor uvažoval o portování na jinou platformu. Hlavní překážkou by asi byla nedostupnost API NvFBC (zachytávání framebufferu) pro jiné než profesionální NVIDIA Quadro 2000+. V rámci Windows autor využívá API DXGI, kterým disponují GK(podporující DirectX) snad obecně .
Na "vhodném" desktopu je požadované asi dosažitelné s dvěma výstupy na LCD v kombu HostOS(Linux/KVM/GFX_passthrough) + GuestOS(FreeBSD). http://www.monitos.cz/tmp/kvm_freebsd_11_1_GFX_passthrough_GTX1080Ti.png
Někdy na jaře jsem si té zprávy o přítomnosti v kernelu všiml, nepletu se že jde o extra Intel-GPU řešení (kde toho navíc ke sdílení, alespoň co se týká 3D výkonu moc není)?
Těšil na rozšíření dostupnosti IO-SRV u GK, ale zatím to na to moc nevypadá (navíc pokud by u něj umožnili lokální výstup).
Mám pocit, že IO-SRV je zatím pouze u AMD (MxGPU), aspoň se tím chlubili jako prvním IO-SVR (HW based) řešením. Do comsumer třídy se jim s tím zatím moc nechce. https://pro.radeon.com/en/solutions/vdi/
U NVIDIA jde snad o "SW" řešení virtualizace, IO-SRV nezmiňují. https://www.nvidia.com/en-us/design-visualization/technologies/virtual-gpu/
OT: Neznáte nějaký český web, kde by se dlouhodobé vlákno ohledně KVM/QEMU/IOMMU/GFX_passthrough dočkalo slušné odezvy (pozn. na root.cz jsem byl s tímto nápadem odmítnut). Informací v češtině je na toto téma jak šafránu, mj. důsledkem chybějící platformy pro jeho rozvoj/propagaci. Zástupce Abclinuxu jsem neoslovoval, dlouhodobé vlákno bez zalamování po x-příspěvcích by se rychle stalo pro čtenáře peklem.
Tak jak to popisujete jsem to prezentoval P.K. z root.cz, ale by odpovezeno ve smyslu, ze pro novinky maji sekci novinky a forum je pro reseni problemu (asi nepochopil, ze
IOMMU/GFX_passthrough neni prakticky o nicem jinem
) a byl mi doporucen format clanku/serialu prestoze jsem pred nim explicitne varoval jako zatím nevhodnym formatem pro danou problematiku.
V minulosti (2008+) jsem obdobne resil tema akcelerace dekodovani HD obsahu v GPU (vlakno melo nekolik let, kdy to bylo tematem, slusnou ctenost i aktivitu), coz jsem zminil jako ukazku zameru, ale ani to nepomohlo.
http://forum.cnews.cz/viewtopic.php?f=4&t=653
Tiskni
Sdílej: