Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Řešení dotazu:
Nemá smysl používat swap.
Bohužel FreeBSD mělo kdysi nějaké omezení v tom smyslu, že swap musel být „oddíl“ a nemohl být (flexibilní a dynamicky alokovatelný) ZVOL, jak by člověk u moderního systému očekával. Možná je tam ten problém dodnes.
Ať tak nebo tak, swap prostě v dnešní době nemá smysl. Neexistuje žádná situace, ve které by pomáhal. Když proces vlivem chyby sežere paměť, je třeba proces (včas) zabít, mít rozumně nastavené kvóty atd. Pokud naopak opravdu potřebuju paměť, koupím si paměť; swap to nezachrání.
Swap škodí, protože v kombinaci s rychlým SSD může docela dlouho skrývat problém s nějakým procesem — místo aby byl proces (ideálně automacky) zabitý — a celou tu dobu ničit SSD. Po týdnu pak uživatel zjistí ve SMART datech, že třetina TBW je „spotřebovaná“ — jejda, kampak to zmizelo??? Zkrátka, swapu je dobré se vyhnout.
Tiskni
Sdílej: