Jack Dorsey představil (𝕏, Nostr) svůj nový projekt bitchat. Jedná se o bezpečnou decentralizovanou peer-to-peer aplikaci pro zasílání zpráv bez potřeby internetu, serverů a telefonních čísel. Využívá se Bluetooth Mesh Network. Detaily v technické dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Unlicense.
Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
sudo chroot /compat/ubuntu /bin/bashA discord som sa snažil nainštalovať klasicky ako v Ubuntu: stiahol som súbor discord.deb urobil som apt update a potom som spustil:
apt install ./discord.deba potom som spravil:
sudo brandelf -t Linux /compat/tubusu/usr/bin/discordto síce neni nutné ale ajtak Pri spustení:
/compat/tubusu/usr/bin/discordJe ale problém:
/compat/ubuntu/usr/share/discord/Discord: error while loading shared libraries: libffmpeg.so: cannot open shared object file: No such file or directory fish: Job 1, '/compat/ubuntu/usr/bin/discord' terminated by signal SIGTRAP (Trace or breakpoint trap)
Do linuxovej emulačnej vrstvy som nainštaloval všetky balíky kde by mal byť libffmpeg.so ale ajtak sa to správa ako keby tam nebol. V čom je problém? Čo robím zle?ked chces hry a discord tak nahod Windows a nespekuluj.O hrách vôbec nebola reč, nechcem hry, ani Windows, chcem iba discord.
Mně se náhodou FreeBSD jako desktop líbí.
Měl jsem tady starou kartu NVidia Quadro P5000, která si už zasloužila důchod. Důchod tráví tak, že je v eGPU na Thunderboltu, to eGPU se přes VFIO dá virtuálnímu stroji a v tom virtuálním stroji je FreeBSD. Nemůžu si to vynachválit. Cokoliv potřebuju zkusit na nativním / bootovatelném ZFS, cokoliv potřebuju zkusit zkompilovat na několika UNIX-like systémech atd. atp., FreeBSD je na to ideál, s plnohodnotným KDE a (proč ne) s náležitě hustými 5k monitory, když už je tam ta hustá NVidia.
Že tu NVidii vůbec nesere, že PCIe má x4 místo x16, to fakt nechápu, jak je možné, ale prostě to funguje a nijak zásadně to neškube.
Na druhé straně, pravda, hlavní desktop, na kterém ta virtuálka běží, je Linux a asi bych přímo na železe FreeBSD nechtěl. Nicméně v KVM s pořádnou grafárnou je to přímo ukázkový desktop. (Dobře, pravda, je to desktop s X11, protože Wayland na FreeBSD dává černou obrazovku a nic jiného, přesně stejně jako Wayland v roce 2018 na Linuxu. No, takže v roce 2024 abych ten Wayland na FreeBSD zkusil znova, že jo.)
/compat/tubusu
na /compat/linux
? Pokial si dobre pamatam (linux ABI som neupouzil uz aspon 15rokov) tak musi existovat. Vid. aj linux compatibility.
Tiskni
Sdílej: