SteamOS (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.2. Přehled novinek v oznámení.
SecureDrop (Wikipedie, GitHub) je open source platforma pro bezpečné a důvěrné sdílení informací mezi žurnalisty a jejich zdroji. Vydána byla nová verze 2.4.0.
Společnost Proton AG představila novinky ve svých službách Proton Mail, Proton VPN, Proton Calendar a Proton Drive. Služby jsou přístupné z nového webu proton.me. Aktualizován byl ceník. Představen nový vizuál.
Týden po vydání Red Hat Enterprise Linux (RHEL) 9.0 byl vydán jeho klon AlmaLinux 9. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Broadcom kupuje firmu VMware za 61 miliard dolarů.
Google Chrome 102 byl s verzí 102.0.5005.61 prohlášen za stabilní. Opraveno bylo 32 bezpečnostních chyb. Přehled novinek na Chromium Blogu nebo na Chrome Platform Status. Oficiální přehled novinek (New in Chrome, YouTube) zatím nebyl publikován. Přehled novinek v nástrojích pro vývojáře je bez videa.
The Open Source Software Security Mobilization Plan (pdf) je konsorciem The Linux Foundation zastřešen plán na zvýšení bezpečnosti open source softwaru.
Minulý týden proběhla hackerská soutěž Pwn2Own Vancouver 2022. Máte-li na starost bezpečnost IT, výsledky vás nepotěší. Microsoft Teams, Oracle Virtualbox, Mozilla Firefox, Microsoft Windows 11, Ubuntu Desktop, Apple Safari, Tesla Model 3 Infotainment System. Vše potopeno. Demonstrované bezpečnostní chyby ve Firefoxu jsou již opraveny ve verzi 100.0.2.
Lokální úložiště Stratis (Wikipedie), alternativa k úložištím s ZFS a Btrfs, bylo vydáno ve verzi 3.1.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Sdružení CZ.NIC dnes vrátilo do zóny dříve vyřazená jména domén dezinformačních webů.
sudo chroot /compat/ubuntu /bin/bashA discord som sa snažil nainštalovať klasicky ako v Ubuntu: stiahol som súbor discord.deb urobil som apt update a potom som spustil:
apt install ./discord.deba potom som spravil:
sudo brandelf -t Linux /compat/tubusu/usr/bin/discordto síce neni nutné ale ajtak Pri spustení:
/compat/tubusu/usr/bin/discordJe ale problém:
/compat/ubuntu/usr/share/discord/Discord: error while loading shared libraries: libffmpeg.so: cannot open shared object file: No such file or directory fish: Job 1, '/compat/ubuntu/usr/bin/discord' terminated by signal SIGTRAP (Trace or breakpoint trap)
Do linuxovej emulačnej vrstvy som nainštaloval všetky balíky kde by mal byť libffmpeg.so ale ajtak sa to správa ako keby tam nebol. V čom je problém? Čo robím zle?ked chces hry a discord tak nahod Windows a nespekuluj.O hrách vôbec nebola reč, nechcem hry, ani Windows, chcem iba discord.
Mně se náhodou FreeBSD jako desktop líbí.
Měl jsem tady starou kartu NVidia Quadro P5000, která si už zasloužila důchod. Důchod tráví tak, že je v eGPU na Thunderboltu, to eGPU se přes VFIO dá virtuálnímu stroji a v tom virtuálním stroji je FreeBSD. Nemůžu si to vynachválit. Cokoliv potřebuju zkusit na nativním / bootovatelném ZFS, cokoliv potřebuju zkusit zkompilovat na několika UNIX-like systémech atd. atp., FreeBSD je na to ideál, s plnohodnotným KDE a (proč ne) s náležitě hustými 5k monitory, když už je tam ta hustá NVidia.
Že tu NVidii vůbec nesere, že PCIe má x4 místo x16, to fakt nechápu, jak je možné, ale prostě to funguje a nijak zásadně to neškube.
Na druhé straně, pravda, hlavní desktop, na kterém ta virtuálka běží, je Linux a asi bych přímo na železe FreeBSD nechtěl. Nicméně v KVM s pořádnou grafárnou je to přímo ukázkový desktop. (Dobře, pravda, je to desktop s X11, protože Wayland na FreeBSD dává černou obrazovku a nic jiného, přesně stejně jako Wayland v roce 2018 na Linuxu. No, takže v roce 2024 abych ten Wayland na FreeBSD zkusil znova, že jo.)
/compat/tubusu
na /compat/linux
? Pokial si dobre pamatam (linux ABI som neupouzil uz aspon 15rokov) tak musi existovat. Vid. aj linux compatibility.
Tiskni
Sdílej: