Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Po 25 letech s číslem 329 končí linuxový časopis Linux Format (Wikipedie, reddit, 𝕏).
Immich z balíčků open source aplikací FUTO je alternativa k výchozím aplikacím od Googlu a Applu pro správu fotografií a videí. Umožňuje vlastní hosting serveru Immich. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí AGPL-3.0.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Chcel som sa dostať na Windows oddiel.
Podla googla som zistil že treba nainštalovať baličky fusefs a k tomu som nainštaloval ešte fusefs-ntfs a fusefs-exfat neviem či ich na dačo treba, ale myslím že asi hej.
A potom vraj mám pridať do /boot/loader.conf:
fusefs_load="YES"Tak som to tam pridal.
a do /etc/rc.conf:
kld_list+="fusefs"
Akurat ten kld_list mi pri boote vypísal, že fusefs neexistuje. Tak som ho v rc.conf zakomentoval a nehal som len v loader.conf riadok fusefs_load="YES"
Keď som rebootol systém tak mi Windows oddiely fungujú aj bez toho aby to bolo v rc.conf v kld_liste. Ako je to možné? Prečo potom návody hovoria, že to treba pridať aj do kld_list-u? Neviem či to správne chápem ale kld_list je zoznam kernel modulov? Mám tam ešte ovládač na grafiku nvidia-modeset (ten tam byť musí inak mi nenabehne X a Plasma Desktop). Žiaľ google je skúpy na slovo. Nehovoriac o tom že každé fórum o fusefs má niečo troška inak, niekde sa uvádza fusefs niekde fuse atď atď. Funguje mi to ale stále nechápem prečo keď som neurobil všetko tak ako sa uvádza inde. Čím viac prechádzam fóra tým viac otáznikov. Už z toho začínam byť v piči s nervami, zajtra asi prelúskam handbook lebo toto neni normálne
Systém je verzia 13.2-RC6 FreeBSD (amd64)
Tiskni
Sdílej: