Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Chcel som sa dostať na Windows oddiel.
Podla googla som zistil že treba nainštalovať baličky fusefs a k tomu som nainštaloval ešte fusefs-ntfs a fusefs-exfat neviem či ich na dačo treba, ale myslím že asi hej.
A potom vraj mám pridať do /boot/loader.conf:
fusefs_load="YES"Tak som to tam pridal.
a do /etc/rc.conf:
kld_list+="fusefs"
Akurat ten kld_list mi pri boote vypísal, že fusefs neexistuje. Tak som ho v rc.conf zakomentoval a nehal som len v loader.conf riadok fusefs_load="YES"
Keď som rebootol systém tak mi Windows oddiely fungujú aj bez toho aby to bolo v rc.conf v kld_liste. Ako je to možné? Prečo potom návody hovoria, že to treba pridať aj do kld_list-u? Neviem či to správne chápem ale kld_list je zoznam kernel modulov? Mám tam ešte ovládač na grafiku nvidia-modeset (ten tam byť musí inak mi nenabehne X a Plasma Desktop). Žiaľ google je skúpy na slovo. Nehovoriac o tom že každé fórum o fusefs má niečo troška inak, niekde sa uvádza fusefs niekde fuse atď atď. Funguje mi to ale stále nechápem prečo keď som neurobil všetko tak ako sa uvádza inde. Čím viac prechádzam fóra tým viac otáznikov. Už z toho začínam byť v piči s nervami, zajtra asi prelúskam handbook lebo toto neni normálne
Systém je verzia 13.2-RC6 FreeBSD (amd64)
Tiskni
Sdílej: