abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×

    včera 23:11 | Nová verze

    Byla vydána květnová aktualizace aneb nová verze 1.79 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.79 vyšlo také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:22 | IT novinky

    Jak to bude s podporou rastrového grafického formátu JPEG XL ve webových prohlížečích? Google ji nedávno z Chrome a Chromia odstranil (#1178058#c84). Jednou z novinek beta verze Safari 17 je ale právě podpora JPEG XL. Vráti se JPEG XL do Chrome a Chromia (#1451807)? Dění kolem JPEG XL lze sledovat například na r/jpegxl.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:55 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 6.1 (aktuálně 6.1.3035.51) webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 114. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Nový Vivaldi se pro Bing tváří jako Microsoft Edge (upravený User-Agent) a díky tomu v něm funguje Bing Chat. Vylepšeny byly Pracovní prostory (Workspaces). Podrobný přehled v Changelogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:00 | Komunita

    Linuxová distribuce ArchLabs Linux po šesti letech vývoje končí. Dobbie to zabalil.

    Pinhead | Komentářů: 3
    7.6. 22:44 | Zajímavý článek

    David Tschumperlé v obšírném článku se spoustou náhledů shrnuje vývoj multiplatformního svobodného frameworku pro zpracování obrazu G'MIC (GREYC's Magic for Image Computing, Wikipedie) za poslední rok a půl.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.6. 17:11 | Nová verze

    Vývojáři postmarketOS vydali verzi 23.06 tohoto před šesti lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell, Phosh, Plasma a Sxmo. Aktuálně podporovaných zařízení je 30.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.6. 16:33 | Nová verze

    Byla vydána distribuce openSUSE Leap verze 15.5 (poznámky k vydání). Jde o konzervativní distribuci odpovídající komerčnímu SUSE Linux Enterprise 15, nyní Service Pack 5. Mělo jít o poslední aktualizaci Leap v současné podobě před přechodem na Adaptable Linux Platform s „neměnným“ základem, ale padlo rozhodnutí, že v roce 2024 ještě vyjde Leap 15.6 s podporou do konce roku 2025.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 0
    7.6. 12:11 | Komunita

    Alyssa Rosenzweig v příspěvku na blogu oznámila, že Asahi Linux už zvládá OpenGL 3.1. Dokončuje se podpora OpenGL ES 3.1. Dalším krokem bude Vulkan 1.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    7.6. 11:11 | Komunita

    Intel nedávno představil a pod licencí SIL Open Font License (OFL) na GitHubu zveřejnil font Intel One Mono. Font je určen především pro zobrazování textu v emulátorech terminálu a vývojových prostředích (Přehled fontů s pevnou šířkou).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    7.6. 01:44 | Zajímavý projekt

    Na redditu byly publikovány zajímavé QR kódy vygenerované pomocí Stable Diffusion. Přehled použitého softwaru v článku na Ars Technica.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Twitter (nejen pro příležitostné čtení)
     (90%)
     (2%)
     (8%)
    Celkem 230 hlasů
     Komentářů: 6, poslední 6.6. 09:40
    Rozcestník

    Dotaz: LTSP na FreeBSD - mam ocekavat problemy?

    4.12.2004 22:58 Zdeněk Štěpánek | skóre: 57 | blog: uz_mam_taky_blog | varnsdorf
    LTSP na FreeBSD - mam ocekavat problemy?
    Přečteno: 130×
    Zdravim

    Ma snaha udelat ve skole Linuxove terminaly sice zatim vychazi, al eaz na jeden detail, jedini aplikacni server kde by to mohlo byt pobezi na FreeBSD. Takze z linuxovych terminalu budoiu BSD terminaly.

    LTSP je jednak minidistribuce linuxu zalozena na BusyBoxu a pak sada bashovejch skriptu ktere prolezou hostitelskej system a prenastavej konfiguraky vsech potrebnych sluzeb. Snazil jsem se spustit na slackwaru a pochopitelne to neslo, nejprve ze nejsem root ackoliv jsem byl (pozadoval jednu shellovou promennou ktera ve slacku neni, tak jsem mu ji dal), pak ze slackware neni v soucasnosti podporovan a pak kdesi cosi, no na mile skripty jsem se vykaslal a vsechny sluzby (zatim vyjma syslogu, nenasel jsem jak zapnout sitovy logovaci server) bezi a bezdiskovej terminal funguje.

    Muzu ocekavat ze to takhle bude fungovat i na FreeBSD? Potrebuju DHCP (to by nemel byt problem, mozna pobezi i na jinem, linuxovem stroji), pak TFTP server, tam by mohl byt zadrhel (aby vubec byl a aby byl kompatibilni), pak NFS (to by snad byt problem nemel) a pak XDMCP (tam problem necekam).

    Tenhle server nebude tak uplne muj, spravujou ho kolegove. Ja jsme stejne FreeBSD nevidel ani z rychliku.

    Sice jsem se na nic konkretniho nezeptal, ale snad se neco dozvim.

    Diky

    Zdenek
    www.pirati.cz - s piráty do parlamentu i jinam www.gavanet.org - czfree varnsdorf

    Odpovědi

    5.12.2004 13:03 Tom
    Rozbalit Rozbalit vše Re: LTSP na FreeBSD - mam ocekavat problemy?
    Ahoj,

    LTSP jsem na FreeBSD pouzival. Nastaveni sluzeb na strane BSD jsem delal radeji rucne, skriptu jsem se bal. TFTP server je v zakladni instalaci FreeBSD, staci ho povolit v inetd.conf, dhcp server je nutne doinstalovat (bud package nebo z portu). Od LTSP jsem nicmene upustil a nyni pouzivam "vrozenou" funkcionalitu FreeBSD, kterou doporucuji k prostudovani. Konfigurace je celkem dobre dokumentovana v handbooku: http://www.freebsd.org/doc/en_US.ISO8859-1/books/handbook/network-diskless.html . Vyhody vidim ve snadnem doinstalovani software (klienti pouzivaji cele /usr ze serveru), snadne aktualizaci (provadi se spolecne se serverem), vestavene podpore sitoveho swapu a (alespon z meho pohledu) pruhlednejsimu procesu bootovani, kdy standardni FreeBSD bootloader zahrnuje podporu pro PXE, takze natazeni kernelu a modulu probiha v jeho rezii a neni nutne pouzivat mknbi (nebo jak se to jmenuje). Nevyhody jsou, ze to neni linux ;-), nastaveni bude asi trochu slozitejsi, nez spusteni ./install.sh a jinak dobra dokumentace jeste plne nezohlednuje 5.x verze FreeBSD.

    Tomas
    6.12.2004 14:53 Zdeněk Štěpánek | skóre: 57 | blog: uz_mam_taky_blog | varnsdorf
    Rozbalit Rozbalit vše Re: LTSP na FreeBSD - mam ocekavat problemy?
    Zdravim

    Diky za reakci. Ja zustanu u LTSP, upgradovat minidistribuci LTSP snad ani neni potreba, defaultni jadro 2.4.24 z LTSP mi staci a navic tam pridam moznost vyberu na kterej apliakcni serevr se bude klient pripojovat, bud default BSD nebo nejakej jinej linux, mozna si zkusim pohrat i s wokennim terminal serverem.

    Instalacni skripty z LTSP nepouzivam, jsou jednak nefunkcni a za druhy chaoticky. Pouzivam jenom rc.local spolu s rc.setupx a rc.setupx3 ktere si berou konfiguraci z lts.conf. To mi prijde i docela prehledny. Krok za krokem to vytvari konfiguraci klienta.

    Zdenek
    www.pirati.cz - s piráty do parlamentu i jinam www.gavanet.org - czfree varnsdorf

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.