abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 23:33 | Komunita

    Bylo rozhodnuto, že nejnovější Linux 6.12 je jádrem s prodlouženou upstream podporou (LTS). Ta je aktuálně plánována do prosince 2026. LTS jader je aktuálně šest: 5.4, 5.10, 5.15, 6.1, 6.6 a 6.12.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:11 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 3.21.0, tj. první z nové řady 3.21, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou počáteční podporu architektury Loongson LoongArch64.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:33 | IT novinky

    Mapy.cz Premium stojí 249 korun ročně. Premium verze je zaváděna postupně.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    včera 11:00 | IT novinky

    Hodnota Bitcoinu, decentralizované kryptoměny překonala 100 000 dolarů (2 390 000 korun).

    JZD | Komentářů: 10
    včera 05:11 | Zajímavý software

    Hurl byl vydán ve verzi 6.0.0. Hurl je nástroj běžící v příkazovém řádku, který spouští HTTP požadavky definované v textovém souboru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.12. 17:33 | Komunita

    Výsledek hlasování: Výchozím grafickým motivem Debianu 13 aneb Trixie bude Ceratopsian.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    4.12. 15:11 | IT novinky

    Rodina jednodeskových počítačů Orange Pi se rozrostla (𝕏) o Orange Pi 5 Ultra.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    4.12. 14:33 | Nová verze

    Mobilní Datovka, tj. svobodná aplikace pro přístup k datovým schránkám pro zařízení s operačním systémem iOS a Android, byla vydána v nové verzi 2.2.0. Nově lze nastavit vlastní obrázky pro jednotlivé datové schránky pro jejich lepší identifikaci v seznamu schránek. Přidán byl editor vnitřních nastavení aplikace, který slouží jako přehled všech hodnot, které aplikace udržuje.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.12. 04:33 | Komunita

    Společnost DuckDuckGo stojící za stejnojmenným vyhledávačem letos věnovala 1,1 milionu dolarů na podporu digitálních práv, online soukromí a lepšího internetového ekosystému. Peníze byly rozděleny mezi Electronic Frontier Foundation (EFF), Public Knowledge, ARTICLE 19, Demand Progress, European Digital Rights (EDRi), Fight for the Future, The Markup, OpenMedia, Restore the Fourth, Signal, Surveillance Technology Oversight

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    4.12. 02:11 | Nová verze

    LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl vydán ve verzi 1.2.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Vypíchnut je import knihoven KiCadu. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    Rozcestník

    Dotaz: LTSP na FreeBSD - mam ocekavat problemy?

    4.12.2004 22:58 Zdeněk Štěpánek | skóre: 57 | blog: uz_mam_taky_blog | varnsdorf
    LTSP na FreeBSD - mam ocekavat problemy?
    Přečteno: 142×
    Zdravim

    Ma snaha udelat ve skole Linuxove terminaly sice zatim vychazi, al eaz na jeden detail, jedini aplikacni server kde by to mohlo byt pobezi na FreeBSD. Takze z linuxovych terminalu budoiu BSD terminaly.

    LTSP je jednak minidistribuce linuxu zalozena na BusyBoxu a pak sada bashovejch skriptu ktere prolezou hostitelskej system a prenastavej konfiguraky vsech potrebnych sluzeb. Snazil jsem se spustit na slackwaru a pochopitelne to neslo, nejprve ze nejsem root ackoliv jsem byl (pozadoval jednu shellovou promennou ktera ve slacku neni, tak jsem mu ji dal), pak ze slackware neni v soucasnosti podporovan a pak kdesi cosi, no na mile skripty jsem se vykaslal a vsechny sluzby (zatim vyjma syslogu, nenasel jsem jak zapnout sitovy logovaci server) bezi a bezdiskovej terminal funguje.

    Muzu ocekavat ze to takhle bude fungovat i na FreeBSD? Potrebuju DHCP (to by nemel byt problem, mozna pobezi i na jinem, linuxovem stroji), pak TFTP server, tam by mohl byt zadrhel (aby vubec byl a aby byl kompatibilni), pak NFS (to by snad byt problem nemel) a pak XDMCP (tam problem necekam).

    Tenhle server nebude tak uplne muj, spravujou ho kolegove. Ja jsme stejne FreeBSD nevidel ani z rychliku.

    Sice jsem se na nic konkretniho nezeptal, ale snad se neco dozvim.

    Diky

    Zdenek
    www.pirati.cz - s piráty do parlamentu i jinam www.gavanet.org - czfree varnsdorf

    Odpovědi

    5.12.2004 13:03 Tom
    Rozbalit Rozbalit vše Re: LTSP na FreeBSD - mam ocekavat problemy?
    Ahoj,

    LTSP jsem na FreeBSD pouzival. Nastaveni sluzeb na strane BSD jsem delal radeji rucne, skriptu jsem se bal. TFTP server je v zakladni instalaci FreeBSD, staci ho povolit v inetd.conf, dhcp server je nutne doinstalovat (bud package nebo z portu). Od LTSP jsem nicmene upustil a nyni pouzivam "vrozenou" funkcionalitu FreeBSD, kterou doporucuji k prostudovani. Konfigurace je celkem dobre dokumentovana v handbooku: http://www.freebsd.org/doc/en_US.ISO8859-1/books/handbook/network-diskless.html . Vyhody vidim ve snadnem doinstalovani software (klienti pouzivaji cele /usr ze serveru), snadne aktualizaci (provadi se spolecne se serverem), vestavene podpore sitoveho swapu a (alespon z meho pohledu) pruhlednejsimu procesu bootovani, kdy standardni FreeBSD bootloader zahrnuje podporu pro PXE, takze natazeni kernelu a modulu probiha v jeho rezii a neni nutne pouzivat mknbi (nebo jak se to jmenuje). Nevyhody jsou, ze to neni linux ;-), nastaveni bude asi trochu slozitejsi, nez spusteni ./install.sh a jinak dobra dokumentace jeste plne nezohlednuje 5.x verze FreeBSD.

    Tomas
    6.12.2004 14:53 Zdeněk Štěpánek | skóre: 57 | blog: uz_mam_taky_blog | varnsdorf
    Rozbalit Rozbalit vše Re: LTSP na FreeBSD - mam ocekavat problemy?
    Zdravim

    Diky za reakci. Ja zustanu u LTSP, upgradovat minidistribuci LTSP snad ani neni potreba, defaultni jadro 2.4.24 z LTSP mi staci a navic tam pridam moznost vyberu na kterej apliakcni serevr se bude klient pripojovat, bud default BSD nebo nejakej jinej linux, mozna si zkusim pohrat i s wokennim terminal serverem.

    Instalacni skripty z LTSP nepouzivam, jsou jednak nefunkcni a za druhy chaoticky. Pouzivam jenom rc.local spolu s rc.setupx a rc.setupx3 ktere si berou konfiguraci z lts.conf. To mi prijde i docela prehledny. Krok za krokem to vytvari konfiguraci klienta.

    Zdenek
    www.pirati.cz - s piráty do parlamentu i jinam www.gavanet.org - czfree varnsdorf

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.