Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
locale
mám nastveno v /etc/profile takto:
LANG=cs_CZ.ISO8859-2 LC_CTYPE="cs_CZ.ISO8859-2" LC_COLLATE="cs_CZ.ISO8859-2" LC_TIME="cs_CZ.ISO8859-2" LC_NUMERIC="cs_CZ.ISO8859-2" LC_MONETARY="cs_CZ.ISO8859-2" LC_MESSAGES="cs_CZ.ISO8859-2" LC_ALL=čeština běhá správně i v konzoli, když bylo utf-8, tak ne, v KDE to běhá také správně, akorát mám problém s Javou, obdobný jsem měl skoro na všech distro Linuxu (Mandrake, Fedora, Suse) a to, že čeština (klávesnice cz_querty) mi běhala, ale přes RAlt+ů nebo RAlt+4 jsem napsal $ kdekoli v systému jen ne v aplikacích pod Javou a nevím jak to vyřešit... No a jako programátor v php ten dollar setsakramentsky potřebuju... Měl jsem Java VM 1.4.2 a teď 1.5.x a stále stejné... V práci mám Fedoru 3, kde mi
locale
vrátí jen :
LANG=cs_CZ LC_CTYPE="cs_CZ" ...a funguje to, ale nevím jak je to možné. Dál jsem se zatím nedostal... Nemáte s tím někdo zkušenosti?
Na otázku zatím nikdo bohužel neodpověděl.
Tiskni
Sdílej: