Vývojáři mobilní Datovky prosí o pomoc s testováním beta verze mobilní Datovky s novým grafickým rozhraním, podporou pro tmavý režim a podporou pro VoDZ. Aplikace je zatím dostupná pouze pro zařízení Android a je umístěna v samostatném instalačním kanále Datovka Beta. Tento kanál slouží pro testovaní nové funkcionality a grafického uživatelského rozhraní. Datovka Beta se instaluje jako samostatná aplikace s vlastními daty, která
… více »Harlequin byl vydán ve verzi 1.0.0. Jedná se o TUI (Text User Interface) IDE (Integrated Development Environment) k systému pro správu SQL OLAP databází DuckDB.
Po roce a půl od představení DALL·E 2 představila společnost OpenAI novou verzi DALL·E 3 svého AI systému pro generování "realisticky vypadajících obrázků nebo uměleckých děl" na základě popisu v přirozeném jazyce, viz příklad "kosmonaut na koni fotorealisticky". Jednou z novinek je integrace s ChatGPT.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 133 (pdf) a HackSpace 70 (pdf).
Po půl roce vývoje od vydání verze 44 bylo vydáno GNOME 45 s kódovým názvem Rīga. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube. Jednou z nejviditelnějších změn je odstranění tlačítka Činnosti (Activities) v levém horním rohu. Nově je tam indikátor ploch. Výchozím prohlížečem obrázků je nově Loupe, nahradil Eye of GNOME (eog). Novou aplikací pro práci s webovou kamerou je Snapshot, nahradil Cheese. Rozšíření GNOME Shellu fungující v předchozích verzích nejsou s verzí 45 kompatibilní.
Linux Foundation představila a zaštítila svobodný a otevřený fork Terraformu s názvem OpenTofu. Ten vznikl pod původním názvem OpenTF jako reakce na přelicencování Terraformu na BSL (Business Source License) společností HashiCorp.
Google oznámil (en), že konverzační AI Bard (Wikipedie) může nyní komunikovat s aplikacemi a službami Google: "Díky nejnovějšímu rozšíření služby může Bard najít a zobrazit relevantní informace z nástrojů společnosti Google, které používáte každý den, jako je například Gmail, Dokumenty, Disk, Mapy, YouTube a Letenky Google, a to i když jsou potřebné informace v různých aplikacích a službách."
Apache Pinot (GitHub, Wikipedie) dospěl do verze 1.0. Jedná se o realtimeový distribuovaný OLAP datastore navržený tak, aby na OLAP dotazy odpovídal s nízkou latencí.
Byla vydána Java 21 / JDK 21. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 15. Jedná se o LTS verzi. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců.
Byla vydána betaverze Fedora Linuxu 39, tj. poslední zastávka před vydáním finální verze, která je naplánována na úterý 17. října. Nový Fedora Linux přinese GNOME 45, LibreOffice 7.6, GCC 13.2, …
Pojďme navázat na diskusi pod tímto blogem a vymyslet lepší organizaci Abíčka.
V současnosti se tu diskutuje zde:
Často se tu vedou zajímavé diskuse, ale nezřídka jsou špatně zařazené – např. se diskuse rozjede pod zprávičkou o něčem jiném a tím pádem je na stránce s irelevantním titulkem a těžko to tam někdo najde (vyhledávače, procházení archivu portálu nebo pohled na „Mé komentáře“ – po čase už nevím, že jsme tu zajímavou diskusi o autorském právu vedli pod zprávičkou o VMWaru, nehledal bych to tam).
Moje cíle jsou následující
Vytvoření nového systému hodnocení bude trochu náročnější, takže pro začátek bychom měli zůstat trochu při zemi u reálných možností – proto navrhuji v prvním kroku:
nikdo by neměl být omezován ve svém projevu
To je pořád definice vhodná tak akorát pro "mi kluci, co spolu chodíme". Protože buď někdo nebude omezován ve svém projevu, takže když se projeví tak, že smaže blogový zápisek, zápisek zůstane smazaný. Nebo někdo nebude omezován ve svém projevu, takže klidně může ten smazaný zápisek obnovit. Ale obojí dohromady nejde, ty dvě svobody se navzájem vylučují. První varianta říká, že autor je pánem nad svým textem, může ho šířit, může ho změnit a může ho smazat. Druhá říká, že svoboda projevu se týká jenom zveřejnění, jakmile autor jednou něco zveřejní, nemá k tomu žádné právo, nemůže to měnit ani mazat, a ostatní mají právo k tomu cokoli přidávat (ale opět ne měnit nebo mazat). Už jsem to psal několikrát, a klidně si tu pěstujte tu druhou variantu a říkejte tomu "svoboda projevu", ale pak se nedivte, že to někdo nepochopí - protože intuitivně se pod svobodou projevu většinou myslí to první. Možná kdybyste tomu říkali třeba "svoboda zveřejňování", bude to méně matoucí.
Rovnou předesílám, že s fyzikou to nemá nic společného, protože u informace není vůbec podstatné, zda je nebo není, ale podstatné je to, jak se šíří. Např. disidenti za totality se nesnažili informace vytvářet, oni se snažili, aby se existující informace rozšířila mezi co nejvíc lidí. A StB se nesnažila tu informaci zničit, ale omezit na minimum její šíření. To samé pálení knih - ten, kdo to pálení nařídil, si samozřejmě vždy pro svou potřebu kopii ponechal, protože chtěl jen omezit šíření. Takže je sice pravda, že jednou zveřejněno informaci nelze technicky vzít zpět, ale to také nikdo nechce, jde jen o míru šíření té informace - což je záležitost čistě sociální.
1) proč reaguješ tady a ne pod tím, na co odpovídáš?
2) my ale přece nechceme být jako StB nebo ti, kdo pálí knihy, ne?
Na druhou stranu je treba si uvedomit, ze jste se nikoho na nic neptal a dane vlakno proste vyclenil.Dialog o tom jak řešit trolly se vede už od doby, kdy se zjistilo, že bylo Abíčko přeprodáno, sice už si v záplavě komentářů nepamatuju, kdo přesně, ale byli lidé, co souhlasili s drastičtějšími opatřeními. Nicméně je fakt, že to mohl oznámit dopředu (třeba i půl hodiny
Cenzura je cesta, jak tento portal zabit.Nejsem si jist, zda je přesunutí vlákna cenzura.
Bezprecedentne vyclenit souvisejicivlakno z diskuse o zpravicce?
Ten komentář, který jsi napsal má mnohem větší diskusní potenciál než zprávička o tom, že nějaká firma porušuje GPL. Proto je ta diskuse na samostatné stránce.
Kontext zachován je – v obou směrech jsou diskuse propojené odkazy.
Chci, aby tu byla sekce „Autorské a patentové právo“ kde by se tyhle diskuse mohly vést – aby nebyly rozeseté po celém portálu pod různými zprávičkami, dotazy a blogy, které s tím tématem nesouvisí.
Ten komentář, který jsi napsal má mnohem větší diskusní potenciál než zprávička o tom, že nějaká firma porušuje GPL. Proto je ta diskuse na samostatné stránce.Dobre. Mate asi pravdu. Reagoval jsem na toto prilis emotivne.
Chci, aby tu byla sekce „Autorské a patentové právo“ kde by se tyhle diskuse mohly véstS tim absolutne souhlasim. Bojim se vsak neceho jineho. Presouvani vlaken, ktera nebudou offtopic, ale admin je treba z osobni iniciativy nebo z duvodu nejake antipatie presune. Zalezi jen na rozhodnuti jednoho cloveka, coz mi prijde relativne nebezpecne.
ktery se chce zavdecit byvalemu majiteli portalu.Zakladateli zní lépe
Hodnocení by mělo být dvourozměrné: Kvalita a téma.
Souhlas (a dovedu si představit i další rozměry). Po dosažení určitého množství hlasů „mimo téma“ by mohlo přijít upozornění správcům a ti by rozhodli o osamostatnění vlákna.
Ale tohle chce napřed trochu zkoumání, co vlastně chceme.
Proto jsem položil tuhle otázku
Kvalitní blogy bych vyzvedával mezi články, aby se titulka více hýbala.
Souhlas. A myslím, že o tomto návrhu se tu mluvilo už víckrát, jen to nikdo nezrealizoval.
Sbalení vlákna pomůže ostatním vláknům v diskusi a přitom ničemu nebude bránit. Je však nutné opravit odkaz "další", aby sbalené vlákno přeskočil. Trochu to však rozbije hvězdičku, tedy nepřečtenou diskusi. To by se také muselo pořešit
Jenže jak by k tomu přišli ti, které to sbalené vlákno zajímá a chtějí v té diskusi pokračovat? Ti by neměli upozornění na nové příspěvky – případně by ho i měli ti, které nezajímá. Proto mi přijde lepší osamostatnit a propojit to přes odkazy. Člověk pak vidí hvězdičku tam, kde má aspoň jeden svůj příspěvek.
Když už jsme u těch hvězdiček – některé diskuse chci sledovat, i když jsem do nich ještě nic nenapsal – můžu sice jít do „Navštívené diskuse“ – ale tam je zase spousta věcí, na které jsem jednou koukl a už mě nezajímají. A taky jsou diskuse, kde jsem sice komentoval, ale už je sledovat nechci. Chtělo by to spíš funkci „Sledované diskuse“ – tam by se implicitně dostaly diskuse, kde jsem komentoval, ale mohl bych si tam přidat další nebo naopak některé komentované vyřadit.
Plus by se mi taky líbilo mít možnost sledovat jen část toho stromu nebo třeba jen odpovědi na moje komentáře.
Offtopic a bordel v diskusích bych sbaloval.
Zrovna v tom případu nešlo o bordel, ale o zajímavou diskusi, která zaslouží vlastní stránku. Tohle se může stávat celkem často – typicky třeba pod články – bývají tam kvalitní a odborné diskuse, jen prostě o jiném tématu než je článek. Přesunutí se prostě nesmí chápat jako nějaká křivda, ale naopak – diskuse získá vlastní prostor, kde může pokračovat.
V původní diskusi by to chtělo ale nechat popis nové diskuse, který do ní nasměruje další diskutující. Nesmí tam být jen nicneříkající odkaz, že vlákno bylo přesunuto.
Diskusní fóra bych nezaváděl.
IMHO by to bylo užitečné. Prakticky nic to nestojí a pomůže to. U poradny je jasné, že se hledá nějaké konkrétní řešení položené otázky. Zatímco do fóra si lidé přišli povídat. Má to jiný účel.
Skupiny jsou nyní velmi zastrčené a nepříliš aktivní.
Skupiny se moc nepovedly. Těžko říct proč… Asi bych je zrušil a vytvořil fórum s patřičnými kategoriemi + společnou wiki opět s nějakými kategoriemi. Ta kategorizace by mohla být společná, aby šlo přeskakovat mezi wiki, fóry a poradnami.
Asi bych vzal současnou poradnu a ke každé otázce dal příznak, zda to je otázka do poradny nebo námět k diskusi do diskuzního fóra. Pak by každá část poradny (Linux, Hardware, Databáze, ... plus pár nových témat, např. ty právní) měla dvě části – poradnu a diskusní fórum. Rovnou bych to i prezentoval vedle sebe s tím, že poradna by byla upřednostněna.
jj, to zní rozumně.
Je však nutné opravit odkaz "další", aby sbalené vlákno přeskočil.Obávám se, že by změna taky nepomohla vylepšit jasnost nových příspěvků v blokovaných komentářích. Co když budou všechny nové komentáře schované? V přehledu uvidíš hvězdičku, klikneš na diskusi a tam bude tlačítko Další, co nebude nic dělat. Nebo bude kód ještě chytřejší a nebude tam ani tlačítko Další. Nakonec bychom museli řešit blokování na úrovní DB dotazu, abychom nezobrazovali hvězdičku. Myslím, že tento problém prostě nemá dobré řešení.
Tiskni
Sdílej: