Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
undefined symbol: initPAnsiStrings
pak nemate spravne nastavenou cestou k dynamickym knihovnam Kylixu. Budete muset pred spoustenim programu napsat export LD_LIBRARY_PATH=/kde/te/knihovny/mate.
kylix
, je to jenom shellovsky skript ktery pak zavadi skutecny Kylix a tam uvidite spravne nastaveni promenne LD_LIBRARY_PATH. Nebo muzete spustit ldd vas_program
a z vypisu poznate ktere knihovny program potrebuje a ktere mu chybi. Pak uz to muzete vyhledat pomoci find
nebo v MC, pokud preferujete tento file manager.
export LD_LIBRARY_PATH=/home/linux/kylix3/bin/mozilla:$LD_LIBRARY_PATH export MOZILLA_FIVE_HOME=$HOME/.borland/borpreview source /home/linux/kylix3/bin/kylixpath /home/linux/kylix3 >/dev/null /home/linux/kylix3/bin/delphi $*
export LD_LIBRARY_PATH=/home/linux/kylix3/bin:$LD_LIBRARY_PATH
. Pak spustte svuj program. Pokud to bude fungovat, pak mate 2 moznosti.
1) Muzete pridat tento radek export ...
do souboru .bashrc ve vasem domovskem adresari. Toto reseni bude fungovat jenom pro jeden ucet.
2) Pridejte do souboru /etc/ld.so.conf radek /home/linux/kylix3/bin a spustte jednou program ldconfig (jako root, samozrejme). Pak to bude fungovat u vsech uzivatelu.
ldd
:
[~]$ ldd /bin/bash linux-gate.so.1 => (0xffffe000) libncurses.so.5 => /lib/libncurses.so.5 (0xb7f07000) libdl.so.2 => /lib/tls/libdl.so.2 (0xb7f03000) libc.so.6 => /lib/tls/libc.so.6 (0xb7dcc000) /lib/ld-linux.so.2 (0xb7f56000)Z tohoto vypisu muzete videt, ze napr. pro knihovnu libc.so.6 bude pouzit soubor /lib/tls/libc.so.6 a tato knihovna bude namapovana do virtualniho prostoru procesu na adrese (0xb7dcc000). Otazka zni, jak z nazvu knihovny ziskat absolutni cestu. Tak pro tyto ucely se pouziva systemova databaze cest ke knihovnam /etc/ld.so.conf. Pokud mate soubor knihovny ulozeny nekde jinde, pak potrebujete nastavit promennou prostredi LD_LIBRARY_PATH, ze ktere dynamicky loader ziska informaci o ceste. Porovnejte vystup
ldd vas_program
pred tim nez jste zadal radek export LD_LIBRARY_PATH
a po tom. Uvidite, ze v druhem pripade ldd byl schopen chybejici knihovny dohledat.
Tiskni
Sdílej: