OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
... ale nefunguje mi prikaz growisofs ... Prosim o radu kde ho mam najit...Nejdrive jak ho najit. K vyhledani balicku byt treba nenainstalovaneho, ktery obsahuje urcity soubor, muzete pouzit napriklad prikaz apt-file (balicek apt-file
sudo apt-get install apt-file; sudo apt-file update
Sudo spusti prikaz jako uzivatel root. Pokud nepouzivate sudo, prepnete se na roota jinak. Druhy prikaz aktualizuje databaze obsahu vsech balicku pro kazdy zdroj nastaveny v /etc/apt/sources.list. To je vhodne provest vzdy pred vyhledavanim, nebo pravidelne pomoci cronu.
Balicek obsahujici soubor growisofs potom najdeme prikazem:
petr:~$ apt-file search growisofs
dvd+rw-tools: usr/bin/growisofs
Timto zpusobem nebudete pochopitelne schopen najit balicek, ktery neni obsazen v zadnem zdroji ve vasem /etc/apt/sources.list. Stejnou sluzbu zastane i vyhledavani v obsahu balicku na http://packages.debian.org (balicek musi byt v oficialnim debianim archivu). Jinak musite pouzit http://apt-get.org/ nebo google.
...nebo jak vypalit prikazem dvdrecord, ktery neumim ovladat a take mi nanasel prikazem dvdrecord -scanbus zadnou dvd mechaniku.S novejsimi jadry jiz nemusite pro vypalovani pouzivat SCSI emulaci, takze je vetsinou v jadru vypla.
Detekce ATAPI mechanik: sudo dvdrecord dev=ATA -scanbus
Pri vypalovani pouzijte jako zarizeni unixovou cestu k zarizeni (/dev/cdrom apod.):
dvdrecord dev=/dev/hdc driveropts=burnfree dvdimage.iso
viz. man dvdrecord
PS: Nez jsem to vypotil, odpoved uz mate od rychlejsiho, nicmene, trochu teorie snad neuskodi.
Tiskni
Sdílej: