V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
... ale nefunguje mi prikaz growisofs ... Prosim o radu kde ho mam najit...Nejdrive jak ho najit. K vyhledani balicku byt treba nenainstalovaneho, ktery obsahuje urcity soubor, muzete pouzit napriklad prikaz apt-file (balicek apt-file
sudo apt-get install apt-file; sudo apt-file update
Sudo spusti prikaz jako uzivatel root. Pokud nepouzivate sudo, prepnete se na roota jinak. Druhy prikaz aktualizuje databaze obsahu vsech balicku pro kazdy zdroj nastaveny v /etc/apt/sources.list. To je vhodne provest vzdy pred vyhledavanim, nebo pravidelne pomoci cronu.
Balicek obsahujici soubor growisofs potom najdeme prikazem:
petr:~$ apt-file search growisofs
dvd+rw-tools: usr/bin/growisofs
Timto zpusobem nebudete pochopitelne schopen najit balicek, ktery neni obsazen v zadnem zdroji ve vasem /etc/apt/sources.list. Stejnou sluzbu zastane i vyhledavani v obsahu balicku na http://packages.debian.org (balicek musi byt v oficialnim debianim archivu). Jinak musite pouzit http://apt-get.org/ nebo google.
...nebo jak vypalit prikazem dvdrecord, ktery neumim ovladat a take mi nanasel prikazem dvdrecord -scanbus zadnou dvd mechaniku.S novejsimi jadry jiz nemusite pro vypalovani pouzivat SCSI emulaci, takze je vetsinou v jadru vypla.
Detekce ATAPI mechanik: sudo dvdrecord dev=ATA -scanbus
Pri vypalovani pouzijte jako zarizeni unixovou cestu k zarizeni (/dev/cdrom apod.):
dvdrecord dev=/dev/hdc driveropts=burnfree dvdimage.iso
viz. man dvdrecord
PS: Nez jsem to vypotil, odpoved uz mate od rychlejsiho, nicmene, trochu teorie snad neuskodi.
Tiskni
Sdílej: