OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Ale nepochopil jsem ,jaké USE flagy si máím nastavit...nemohl by mi s tím někdo pomoci? Má už někdo funkční 64 bit Gentoo?
Četl jsem i něco u Reiserfs4 jaké to má výhody? vyplátí se to?
Za všechny rady a tipy ,popřípadnou výpomoc po ICQ,jabberu nebo i emailu vřele uvítám a předem za ni děkuji...
Ale nepochopil jsem ,jaké USE flagy si máím nastavit...nemohl by mi s tím někdo pomoci?Nedá mi to -- proč instalujete Gentoo, když si s instalací ani nevíte rady? Nastavte si USE flagy takové, které potřebujete. K tomu se říct víc nedá. Pomáhat vám má Handbook, a především v něm část USE proměnné. Jednoduše RTFM.
Má už někdo funkční 64 bit Gentoo?Těch lidí už je, ale já to nejsem. Nepoužívám Gentoo.
Četl jsem i něco u Reiserfs4 jaké to má výhody? vyplátí se to?K čemu potřebujete Reiser4? Raději použijte souborový systém takový, který již je hodně odzkoušený, tzn. používá ho hodně lidí.
Za všechny rady a tipy ,popřípadnou výpomoc po ICQ,jabberu nebo i mailu vřele uvítám a předem za ni děkuji...Své problémy vyřešte v diskusním fóru -- bude to alespoň k dispozici ostatním.
/etc/make.conf
:CFLAGS="-march=athlon64 -O2 -pipe -msse3 -fomit-frame-pointer"Gentoo na 64-bit sa inštaluje v princípe rovnako ako na x86 - zvládol som to na prvý pokus. Jediná záludnosť bola v tom, že v Gentoo je z historických dôvodov používané označenie amd64 aj pre Intelovské x86-64 procesory.
Do make.conf treba dopísať to čo vám vyhovuje, základné parametre prípadne prevziať z http://gentoo-wiki.com/Safe_Cflags. Čo sa týka USE-flagov - v make.conf by mali byť len hrubo načrtnuté, inak skôr odporúčam si pre každý package pozrieť aké USE flagy podporuje a zapínať (či vypínať) ich cez záznam v /etc/portage/package.use.
Reiserfs4 má zásadnú nevýhodu v tom, že nie je v jadre, a treba ho tam zakaždým dopatchovať. To samotné mi stačí na to, aby som sa ním ďalej odmietol zaoberať.
make.conf
:
CFLAGS="-O2 -march=athlon-xp -pipe -fomit-frame-pointer" CHOST="i686-pc-linux-gnu" CXXFLAGS="${CFLAGS}" MAKEOPTS="-j3"Snad ti to trochu pomůže.
GENTOO_MIRRORS="http://distfiles.gentoo.org ftp://ftp.linux.cz/pub/linux/gentoo http://mirror.gentoo.sk/pub http://distfiles.gentoo.org" SYNC="rsync://213.239.215.148/gentoo-portage"
FEATURES="ccache parallel-fetch" CCACHE_SIZE="2G"
ACCEPT_KEYWORDS="~x86"
DISTDIR="/portage/distfiles" PKGDIR="/portage/packages" PORTAGE_TMPDIR="/var/tmp" PORTDIR="/portage" PORTDIR_OVERLAY="/overlay"
VIDEO_CARDS="nvidia" INPUT_DEVICES="keyboard mouse" SANE_BACKENDS="snapscan"
LINGUAS="en cs" USE="-esd -sqlite gphoto2 mysql -qt4 qt3 -ipv6 jingle asf symlink aac alsa arts bash-completion bitmap-fonts bzip2 cdr -crypt css cups custom-cflags dvd dvdr flac ftp gif gimp -gnome -gstreamer -gtk hal input_devices_keyboard input_devices_mouse jabber jpeg kde kdeenablefinal lame linguas_cs linguas_en mmx mmxext mplayer mp3 ncurses -nocxx nptl nptlonly nvidia ogg oggvorbis opengl opengl pic png python qt samba sane sse svg tiff unicode usb userlocales utf8 video_cards_nvidia vorbis win32codecs X xine -xmms xprint xvid 3dnow 3dnowext"
Tiskni
Sdílej: