Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Ale nepochopil jsem ,jaké USE flagy si máím nastavit...nemohl by mi s tím někdo pomoci? Má už někdo funkční 64 bit Gentoo?
Četl jsem i něco u Reiserfs4 jaké to má výhody? vyplátí se to?
Za všechny rady a tipy ,popřípadnou výpomoc po ICQ,jabberu nebo i emailu vřele uvítám a předem za ni děkuji...
Ale nepochopil jsem ,jaké USE flagy si máím nastavit...nemohl by mi s tím někdo pomoci?Nedá mi to -- proč instalujete Gentoo, když si s instalací ani nevíte rady? Nastavte si USE flagy takové, které potřebujete. K tomu se říct víc nedá. Pomáhat vám má Handbook, a především v něm část USE proměnné. Jednoduše RTFM.
Má už někdo funkční 64 bit Gentoo?Těch lidí už je, ale já to nejsem. Nepoužívám Gentoo.
Četl jsem i něco u Reiserfs4 jaké to má výhody? vyplátí se to?K čemu potřebujete Reiser4? Raději použijte souborový systém takový, který již je hodně odzkoušený, tzn. používá ho hodně lidí.
Za všechny rady a tipy ,popřípadnou výpomoc po ICQ,jabberu nebo i mailu vřele uvítám a předem za ni děkuji...Své problémy vyřešte v diskusním fóru -- bude to alespoň k dispozici ostatním.
/etc/make.conf
:CFLAGS="-march=athlon64 -O2 -pipe -msse3 -fomit-frame-pointer"Gentoo na 64-bit sa inštaluje v princípe rovnako ako na x86 - zvládol som to na prvý pokus. Jediná záludnosť bola v tom, že v Gentoo je z historických dôvodov používané označenie amd64 aj pre Intelovské x86-64 procesory.
Do make.conf treba dopísať to čo vám vyhovuje, základné parametre prípadne prevziať z http://gentoo-wiki.com/Safe_Cflags. Čo sa týka USE-flagov - v make.conf by mali byť len hrubo načrtnuté, inak skôr odporúčam si pre každý package pozrieť aké USE flagy podporuje a zapínať (či vypínať) ich cez záznam v /etc/portage/package.use.
Reiserfs4 má zásadnú nevýhodu v tom, že nie je v jadre, a treba ho tam zakaždým dopatchovať. To samotné mi stačí na to, aby som sa ním ďalej odmietol zaoberať.
make.conf
:
CFLAGS="-O2 -march=athlon-xp -pipe -fomit-frame-pointer" CHOST="i686-pc-linux-gnu" CXXFLAGS="${CFLAGS}" MAKEOPTS="-j3"Snad ti to trochu pomůže.
GENTOO_MIRRORS="http://distfiles.gentoo.org ftp://ftp.linux.cz/pub/linux/gentoo http://mirror.gentoo.sk/pub http://distfiles.gentoo.org" SYNC="rsync://213.239.215.148/gentoo-portage"
FEATURES="ccache parallel-fetch" CCACHE_SIZE="2G"
ACCEPT_KEYWORDS="~x86"
DISTDIR="/portage/distfiles" PKGDIR="/portage/packages" PORTAGE_TMPDIR="/var/tmp" PORTDIR="/portage" PORTDIR_OVERLAY="/overlay"
VIDEO_CARDS="nvidia" INPUT_DEVICES="keyboard mouse" SANE_BACKENDS="snapscan"
LINGUAS="en cs" USE="-esd -sqlite gphoto2 mysql -qt4 qt3 -ipv6 jingle asf symlink aac alsa arts bash-completion bitmap-fonts bzip2 cdr -crypt css cups custom-cflags dvd dvdr flac ftp gif gimp -gnome -gstreamer -gtk hal input_devices_keyboard input_devices_mouse jabber jpeg kde kdeenablefinal lame linguas_cs linguas_en mmx mmxext mplayer mp3 ncurses -nocxx nptl nptlonly nvidia ogg oggvorbis opengl opengl pic png python qt samba sane sse svg tiff unicode usb userlocales utf8 video_cards_nvidia vorbis win32codecs X xine -xmms xprint xvid 3dnow 3dnowext"
Tiskni
Sdílej: