Mikrokontroléry RP2350A a RP2350B jsou již volně v prodeji. Představeny byly v srpnu loňského roku společně s Raspberry Pi Pico 2.
GIMP 3.0 byl oficiálně vydán (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Od 6. do 19. dubna proběhne volba vedoucího projektu Debian (DPL, Wikipedie) na další funkční období. Kandidují Gianfranco Costamagna, Julian Andres Klode, Andreas Tille a Sruthi Chandran.
Korespondenční seminář z programování (KSP) pražského Matfyzu pořádá i letos jarní soustředění pro začátečníky. Zváni jsou všichni středoškoláci a starší základoškoláci, kteří se chtějí naučit programovat, lépe uvažovat o informatických úlohách a poznat nové podobně smýšlející kamarády. Úplným začátečníkům bude určen kurz základů programování a kurz základních algoritmických dovedností, pokročilejším nabídneme různorodé
… více »Joe Brockmeier z Linux Weekly News vyzkoušel různé forky webového prohlížeče Mozilla Firefox: především GNU IceCat, Floorp, LibreWolf a Zen. V článku shrnuje, v čem se liší od výchozí konfigurace Firefoxu, co mají za vlastní funkcionalitu, jak a kým jsou udržované atd.
Byl vydán Debian 12.10, tj. desátá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Byla vydána nová verze 4.5 svobodného notačního programu MuseScore (Wikipedie). Představení novinek v oznámení v diskusním fóru a také na YouTube.
Byla vydána nová verze 8.6.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
O víkendu probíhá v Praze na Karlově náměstí 13 konference Installfest 2025. Na programu je celá řada zajímavých přednášek a workshopů. Vstup je zdarma. Přednášky lze sledovat i online na YouTube.
Byla vydána nová verze 2.49.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 89 vývojářů, z toho 24 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Ale nepochopil jsem ,jaké USE flagy si máím nastavit...nemohl by mi s tím někdo pomoci? Má už někdo funkční 64 bit Gentoo?
Četl jsem i něco u Reiserfs4 jaké to má výhody? vyplátí se to?
Za všechny rady a tipy ,popřípadnou výpomoc po ICQ,jabberu nebo i emailu vřele uvítám a předem za ni děkuji...
Ale nepochopil jsem ,jaké USE flagy si máím nastavit...nemohl by mi s tím někdo pomoci?Nedá mi to -- proč instalujete Gentoo, když si s instalací ani nevíte rady? Nastavte si USE flagy takové, které potřebujete. K tomu se říct víc nedá. Pomáhat vám má Handbook, a především v něm část USE proměnné. Jednoduše RTFM.
Má už někdo funkční 64 bit Gentoo?Těch lidí už je, ale já to nejsem. Nepoužívám Gentoo.
Četl jsem i něco u Reiserfs4 jaké to má výhody? vyplátí se to?K čemu potřebujete Reiser4? Raději použijte souborový systém takový, který již je hodně odzkoušený, tzn. používá ho hodně lidí.
Za všechny rady a tipy ,popřípadnou výpomoc po ICQ,jabberu nebo i mailu vřele uvítám a předem za ni děkuji...Své problémy vyřešte v diskusním fóru -- bude to alespoň k dispozici ostatním.
/etc/make.conf
:CFLAGS="-march=athlon64 -O2 -pipe -msse3 -fomit-frame-pointer"Gentoo na 64-bit sa inštaluje v princípe rovnako ako na x86 - zvládol som to na prvý pokus. Jediná záludnosť bola v tom, že v Gentoo je z historických dôvodov používané označenie amd64 aj pre Intelovské x86-64 procesory.
Do make.conf treba dopísať to čo vám vyhovuje, základné parametre prípadne prevziať z http://gentoo-wiki.com/Safe_Cflags. Čo sa týka USE-flagov - v make.conf by mali byť len hrubo načrtnuté, inak skôr odporúčam si pre každý package pozrieť aké USE flagy podporuje a zapínať (či vypínať) ich cez záznam v /etc/portage/package.use.
Reiserfs4 má zásadnú nevýhodu v tom, že nie je v jadre, a treba ho tam zakaždým dopatchovať. To samotné mi stačí na to, aby som sa ním ďalej odmietol zaoberať.
make.conf
:
CFLAGS="-O2 -march=athlon-xp -pipe -fomit-frame-pointer" CHOST="i686-pc-linux-gnu" CXXFLAGS="${CFLAGS}" MAKEOPTS="-j3"Snad ti to trochu pomůže.
GENTOO_MIRRORS="http://distfiles.gentoo.org ftp://ftp.linux.cz/pub/linux/gentoo http://mirror.gentoo.sk/pub http://distfiles.gentoo.org" SYNC="rsync://213.239.215.148/gentoo-portage"
FEATURES="ccache parallel-fetch" CCACHE_SIZE="2G"
ACCEPT_KEYWORDS="~x86"
DISTDIR="/portage/distfiles" PKGDIR="/portage/packages" PORTAGE_TMPDIR="/var/tmp" PORTDIR="/portage" PORTDIR_OVERLAY="/overlay"
VIDEO_CARDS="nvidia" INPUT_DEVICES="keyboard mouse" SANE_BACKENDS="snapscan"
LINGUAS="en cs" USE="-esd -sqlite gphoto2 mysql -qt4 qt3 -ipv6 jingle asf symlink aac alsa arts bash-completion bitmap-fonts bzip2 cdr -crypt css cups custom-cflags dvd dvdr flac ftp gif gimp -gnome -gstreamer -gtk hal input_devices_keyboard input_devices_mouse jabber jpeg kde kdeenablefinal lame linguas_cs linguas_en mmx mmxext mplayer mp3 ncurses -nocxx nptl nptlonly nvidia ogg oggvorbis opengl opengl pic png python qt samba sane sse svg tiff unicode usb userlocales utf8 video_cards_nvidia vorbis win32codecs X xine -xmms xprint xvid 3dnow 3dnowext"
Tiskni
Sdílej: