Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
--pid-owner
. Pokud jsem si ale všiml, Kerio nepovoluje přístup k síti konkrétním procesům, ale konkrétním spustitelným souborům. Takže je otázkou, co vlastně skutečně chcete…
Dukaz na lwn.net
Nov 14 22:05:35 localhost kernel: [17190439.788000] 'OUT-unknown:'IN= OUT=eth0 SRC=53.146.186.75 DST=89.173.27.111 LEN=60 TOS=0x00 PREC=0x00 TTL=64 ID=30364 DF PROTO=TCP SPT=43827 DPT=7300 WINDOW=5840 RES=0x00 SYN URGP=0
Vyřešit to povolením všech portů je asi hloupost. Ještě budu zkoušet pohrát si s nastavením BitTorrentu. Zatím prostě nevím, proč chtěl použít zrovna port 43827 Jiří.
Rek' bych, ze vsechny tyto nezadany pakety nekterych aplikaci (a snad jich tolik neni a v opensource pujdou ty pakety urcite zakazat - a kdyz ne v tyhle verzi programu, tak v pristi.. ) maj' nejakej svuj specifickej text v paketu, ktery se da v pripade nutnosti filtrovat. Neznam ale vykon/spotrebu toho filtru, ale asi bych mu daval prednost pred zakazovanim vystupnich paketu obecne, nebo ruznymi daemony ve stylu keria...
Ja bych treba v menu 'Seznam skladeb' kaffeine odskrtnul kolonku 'automaticky stahovat obaly'..![]()
No jo, to beru
Rek' bych, ze vsechny tyto nezadany pakety nekterych aplikaci ... maj' nejakej svuj specifickej text v paketu, ktery se da v pripade nutnosti filtrovat.
Stejně jako u toho odfiltrování specifické domény kvůli Adobe Readeru tento způsob nejdříve vyžaduje monitorování síťového provozu, pak ty pakety zkoumat a ještě vymýšlet pravidla, která by je odchycovala a mezitím si ta aplikace bude data vesele přenášet. Kdežto aplikační firewall prostě při pokusu o spojení nechá vyskočit pop-up okno a hned víte která bije. Je pravda že se bez toho dá v pohodě žít, spíš je to taková vychytávka s účelem jako má Conky nebo SuperKaramba - získáte pocit že víte co se vám v systému děje a ještě to vidíte hezky v grafice.
Pokud by Vam to treba vadilo jako me a popupy taky nesnasite jako ja, tak se drobnymu zkoumani asi nevyhnete...
No mělo by to jít tak, že okno vyskočí jen na napoprvé a vy kliknete buď na accept a nebo deny a při tom zatrhnete "Enable automatic assignment of permissions" a pro příště už si to pravidlo firewall zapamatuje. Takže třeba Google bude pro Kaffeine už navždy zapovězen. Často používaným aplikacím typu Firefox povolíte všechny cílové adresy. Pop-Upy začnou vyskakovat až když budou opravdu potřeba.
Většina Windows poweruserů takovéto osobní firewally taky používá, takže to je už poměrně ověřený a funkční koncept, jehož ovládání zvládne skoro každý.
Tiskni
Sdílej: