Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
--pid-owner
. Pokud jsem si ale všiml, Kerio nepovoluje přístup k síti konkrétním procesům, ale konkrétním spustitelným souborům. Takže je otázkou, co vlastně skutečně chcete…
Dukaz na lwn.net
Nov 14 22:05:35 localhost kernel: [17190439.788000] 'OUT-unknown:'IN= OUT=eth0 SRC=53.146.186.75 DST=89.173.27.111 LEN=60 TOS=0x00 PREC=0x00 TTL=64 ID=30364 DF PROTO=TCP SPT=43827 DPT=7300 WINDOW=5840 RES=0x00 SYN URGP=0
Vyřešit to povolením všech portů je asi hloupost. Ještě budu zkoušet pohrát si s nastavením BitTorrentu. Zatím prostě nevím, proč chtěl použít zrovna port 43827 Jiří.
Rek' bych, ze vsechny tyto nezadany pakety nekterych aplikaci (a snad jich tolik neni a v opensource pujdou ty pakety urcite zakazat - a kdyz ne v tyhle verzi programu, tak v pristi.. ) maj' nejakej svuj specifickej text v paketu, ktery se da v pripade nutnosti filtrovat. Neznam ale vykon/spotrebu toho filtru, ale asi bych mu daval prednost pred zakazovanim vystupnich paketu obecne, nebo ruznymi daemony ve stylu keria...
Ja bych treba v menu 'Seznam skladeb' kaffeine odskrtnul kolonku 'automaticky stahovat obaly'..![]()
No jo, to beru
Rek' bych, ze vsechny tyto nezadany pakety nekterych aplikaci ... maj' nejakej svuj specifickej text v paketu, ktery se da v pripade nutnosti filtrovat.
Stejně jako u toho odfiltrování specifické domény kvůli Adobe Readeru tento způsob nejdříve vyžaduje monitorování síťového provozu, pak ty pakety zkoumat a ještě vymýšlet pravidla, která by je odchycovala a mezitím si ta aplikace bude data vesele přenášet. Kdežto aplikační firewall prostě při pokusu o spojení nechá vyskočit pop-up okno a hned víte která bije. Je pravda že se bez toho dá v pohodě žít, spíš je to taková vychytávka s účelem jako má Conky nebo SuperKaramba - získáte pocit že víte co se vám v systému děje a ještě to vidíte hezky v grafice.
Pokud by Vam to treba vadilo jako me a popupy taky nesnasite jako ja, tak se drobnymu zkoumani asi nevyhnete...
No mělo by to jít tak, že okno vyskočí jen na napoprvé a vy kliknete buď na accept a nebo deny a při tom zatrhnete "Enable automatic assignment of permissions" a pro příště už si to pravidlo firewall zapamatuje. Takže třeba Google bude pro Kaffeine už navždy zapovězen. Často používaným aplikacím typu Firefox povolíte všechny cílové adresy. Pop-Upy začnou vyskakovat až když budou opravdu potřeba.
Většina Windows poweruserů takovéto osobní firewally taky používá, takže to je už poměrně ověřený a funkční koncept, jehož ovládání zvládne skoro každý.
Tiskni
Sdílej: