Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
--pid-owner
. Pokud jsem si ale všiml, Kerio nepovoluje přístup k síti konkrétním procesům, ale konkrétním spustitelným souborům. Takže je otázkou, co vlastně skutečně chcete…
Dukaz na lwn.net
Nov 14 22:05:35 localhost kernel: [17190439.788000] 'OUT-unknown:'IN= OUT=eth0 SRC=53.146.186.75 DST=89.173.27.111 LEN=60 TOS=0x00 PREC=0x00 TTL=64 ID=30364 DF PROTO=TCP SPT=43827 DPT=7300 WINDOW=5840 RES=0x00 SYN URGP=0
Vyřešit to povolením všech portů je asi hloupost. Ještě budu zkoušet pohrát si s nastavením BitTorrentu. Zatím prostě nevím, proč chtěl použít zrovna port 43827 Jiří.
Rek' bych, ze vsechny tyto nezadany pakety nekterych aplikaci (a snad jich tolik neni a v opensource pujdou ty pakety urcite zakazat - a kdyz ne v tyhle verzi programu, tak v pristi.. ) maj' nejakej svuj specifickej text v paketu, ktery se da v pripade nutnosti filtrovat. Neznam ale vykon/spotrebu toho filtru, ale asi bych mu daval prednost pred zakazovanim vystupnich paketu obecne, nebo ruznymi daemony ve stylu keria...
Ja bych treba v menu 'Seznam skladeb' kaffeine odskrtnul kolonku 'automaticky stahovat obaly'..![]()
No jo, to beru
Rek' bych, ze vsechny tyto nezadany pakety nekterych aplikaci ... maj' nejakej svuj specifickej text v paketu, ktery se da v pripade nutnosti filtrovat.
Stejně jako u toho odfiltrování specifické domény kvůli Adobe Readeru tento způsob nejdříve vyžaduje monitorování síťového provozu, pak ty pakety zkoumat a ještě vymýšlet pravidla, která by je odchycovala a mezitím si ta aplikace bude data vesele přenášet. Kdežto aplikační firewall prostě při pokusu o spojení nechá vyskočit pop-up okno a hned víte která bije. Je pravda že se bez toho dá v pohodě žít, spíš je to taková vychytávka s účelem jako má Conky nebo SuperKaramba - získáte pocit že víte co se vám v systému děje a ještě to vidíte hezky v grafice.
Pokud by Vam to treba vadilo jako me a popupy taky nesnasite jako ja, tak se drobnymu zkoumani asi nevyhnete...
No mělo by to jít tak, že okno vyskočí jen na napoprvé a vy kliknete buď na accept a nebo deny a při tom zatrhnete "Enable automatic assignment of permissions" a pro příště už si to pravidlo firewall zapamatuje. Takže třeba Google bude pro Kaffeine už navždy zapovězen. Často používaným aplikacím typu Firefox povolíte všechny cílové adresy. Pop-Upy začnou vyskakovat až když budou opravdu potřeba.
Většina Windows poweruserů takovéto osobní firewally taky používá, takže to je už poměrně ověřený a funkční koncept, jehož ovládání zvládne skoro každý.
Tiskni
Sdílej: