Během akce Arduino Days 2026 byl publikován Arduino Open Source Report 2025 (pdf) a oznámeno 7 nových produktů kompatibilních s deskou UNO Q (Arduino USB-C Power Supply, USB-C Cable, USB-C Hub, UNO Media Carrier, UNO Breakout Carrier, Bug Hopper, Modulino LED Matrix).
Google v pátek spustil v Česku Vyhledávání Live. Tato novinka umožňuje lidem vést plynulou konverzaci s vyhledávačem v češtině. A to prostřednictvím hlasu, nebo prostřednictvím toho, na co ukážou svým fotoaparátem či kamerou v mobilu. Rozšíření této multimodální funkce je možné díky nasazení Gemini 3.1 Flash Live, nového hlasového a audio modelu, který je od základu vícejazyčný, takže umožňuje lidem po celém světě mluvit na vyhledávač přirozeně a v jazyce, který je jim nejbližší.
Jsongrep je open-source nástroj, který efektivně prohledává JSON dokumenty (editovat je neumí). Kompiluje regulérní jazyk dotazu do podoby deterministického konečného automatu (DFA), díky čemuž prochází strom JSON dokumentu pouze jednou a je v tom tedy rychlejší než jiné nástroje jako jsou například jq, JMESPath nebo jql. Jsongrep je napsaný v programovacím jazyce Rust, zdrojový kód je dostupný na GitHubu.
O víkendu probíhá v Praze na Karlově náměstí 13 konference Installfest 2026. Na programu je celá řada zajímavých přednášek a workshopů. Vstup na konferenci je zcela zdarma, bez nutnosti registrace. Přednášky lze sledovat i online na YouTube.
Mozilla a společnost Mila oznámily strategické partnerství za účelem rozvoje open source a suverénní AI. Cílem je ukázat, že open source AI může konkurovat uzavřeným systémům. Obě organizace chtějí posílit technologickou suverenitu a snížit závislost na hrstce velkých technologických firem.
Adam Rice předvedl, že pomocí DNS lze distribuovat a spustit kompletní hru DOOM. Rozdělil WAD soubory a binárky do téměř 2000 DNS záznamů v Cloudflare zóně (jeden TXT záznam v DNS může nést okolo 2000 znaků textu). Ty pak stáhl PowerShellem, dekomprimoval a spustil přímo v paměti počítače bez nutnosti zápisu na disk, což prakticky dokazuje, že DNS může sloužit jako distribuované úložiště dat a možný kanál pro načítání kódu. Repozitář projektu je na GitHubu.
Dnes a zítra probíhají Arduino Days 2026. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze od 17:00 na YouTube. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. Dnes v Poličce v městské knihovně a zítra v Praze na Matfyzu.
Byla vydána beta verze Ubuntu 26.04 LTS s kódovým názvem Resolute Raccoon. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 26.04 LTS mělo vyjít 23. dubna 2026.
Byla vydána aktualizována Příručka pro začínající wikipedisty a wikipedistky (pdf).
Ubuntu plánuje v budoucích verzích nahradit tradiční nástroje pro synchronizaci času (chrony, linuxptp a gpsd) novým, v Rustu napsaným ntpd-rs, který nabídne vyšší bezpečnost a stabilitu.
# Log anything (except mail and authentication) of level info or higher.
*.info;mail.none;authpriv.none;auth.none;local5.none;local6.none;local4.none;local2.none;cron.none /v
ar/log/messages
# The authpriv file has restricted access.
authpriv.* /var/log/secure
# Auth logging
#auth.=debug -/var/log/auth/debug
auth.=info -/var/log/auth/info
auth.=notice -/var/log/auth/notice
auth.=warn -/var/log/auth/warnings
auth.err /var/log/auth/errors
# Kernel logging
#kern.=debug -/var/log/kernel/debug
kern.=info -/var/log/kernel/info
kern.=notice -/var/log/kernel/notice
kern.=warn -/var/log/kernel/warnings
kern.err /var/log/kernel/errors
# Cron logging to separate files.
#cron.=debug -/var/log/cron/debug
cron.=info -/var/log/cron/info
cron.=notice -/var/log/cron/notice
cron.=warn -/var/log/cron/warnings
cron.err /var/log/cron/errors
# Mail logging to separate files.
# Note that we disable syncronous writes to it as it tends to hog
# too much resources.
#mail.=debug -/var/log/mail/debug
mail.=info -/var/log/mail/info
mail.=notice -/var/log/mail/notice
mail.=warn -/var/log/mail/warnings
mail.err /var/log/mail/errors
# Bind logs:
#local2.=debug -/var/log/named/debug
local2.=info -/var/log/named/info
local2.=notice -/var/log/named/notice
local2.=warn -/var/log/named/warnings
local2.err /var/log/named/errors
# OpenLDAP logging:
#local4.=debug -/var/log/openldap/debug
local4.=info -/var/log/openldap/info
local4.=notice -/var/log/openldap/notice
local4.=warn -/var/log/openldap/warnings
local4.err /var/log/openldap/errors
# swup logging:
#local5.=debug -/var/log/swup/debug
local5.=info -/var/log/swup/info
local5.=notice -/var/log/swup/notice
local5.=warn -/var/log/swup/warnings
local5.err /var/log/swup/errors
# cyrus-imapd logging to separate files.
#local6.=debug -/var/log/imapd/debug
local6.=info -/var/log/imapd/info
local6.=notice -/var/log/imapd/notice
local6.=warn -/var/log/imapd/warnings
local6.err /var/log/imapd/errors
# Daemons logging to separate files.
#daemon.=debug -/var/log/daemon/debug
daemon.=info -/var/log/daemon/info
daemon.=notice -/var/log/daemon/notice
daemon.=warn -/var/log/daemon/warnings
daemon.err /var/log/daemon/errors
# Everybody gets emergency messages
*.emerg *
# Save mail and news errors of level err and higher in a
# special file.
uucp,news.crit /var/log/spooler
# Save boot messages also to boot.log
local7.* /var/log/boot.log
local1.* /var/log/netasq.log
# Log to remote machine
#*.* @loghost
Zkousel jsem i sniffovat pakety, ale nepodarilo se mi zjistit jakou facilitu zasilane logy maji.
Jak bych mel upravit nastaveni, aby byly logy uladany do samostaneho souboru.
syslog s přepínačem -r?
Tiskni
Sdílej: