Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
koupil sem si peknou tiskarnu/skener/kopirku Canon PIXMA MP610 (jaka to zmena po 12 let stare jehlickovce Epson :)...jenze sem na ni nikde nenasel ovladace (na oficialnim Cd jsou samozrejme drivery jen pro Win a Mac). Nainstaloval jsem TurboPrint, ale v nem nejsou, nikde na netu jsem taky nejak drivery pro Linux nenasel...kdyz zkusim s ovladacema pro jinej typ (MP600R) tak mi leze jen bilej papir...
Existujou nekde drivery, popripade da se to nejak nastavit aby to aspon tisklo? :) Diky
Řešení dotazu:
No primo na MP610 tam nemaj, ale doporucujou na nejakej jinej model, tak to zkusim....diky
PS: v poradku, mel jsem na tuto tiskarnu stejny nazor :)
PS2: Ted este jak na ArchLinux nainstalovat RMPko :D
PS2: Ted este jak na ArchLinux nainstalovat RMPko :DNapsat si PKGBUILD (predpokladam ze vic co to je
1) mam model MP610
2) zkousel sem, porad to same
cp canonmp610en.ppd /usr/share/cups/model/canonmp610en.ppda pak už se objevilo v dialogu CUPS. Po testu tisku hlásil CUPS "Unable to start filter "pstocanonij" - No such file or directory.", takže jsem nainstaloval
cnijfilter-2.8
, který podporuje MP610, ale není v portage takže to znamená přidat lokálně do overlaye. Po odmaskování a nastavení USE flagu mp610
to chtělo instalovat app-emulation/emul-linux-x86-bjdeps-0.1
, v čemž byl právě háček, neboť tento ebuild nepoužíval pro instalaci popt-1.7 správnou verzi automake. Naštěstí už byl opraven odpovídající popt-1.7, takže jsem analogicky do emul-linux-x86-bjdeps-0.1 přidal řádek WANT_AUTOMAKE="1.6" a pak už se to na instalovalo a po restartu tiskárna funguje. Mimoto byl ještě nedostupný ftp.rpm.org kde je popt-1.7, takže jsem musel vygoogloval mirror server. Takže šlo to, ale dřelo to.
Tiskni
Sdílej: