OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
growisofs
(resp. mkisofs
) jakousi podporu udf má (přepínač -udf
), ale podle man stránky to zas tak slibně nevypadá (vývojový stav, pouze paralelně k ISO 9660 a datové struktury navázané na Joliet (tzn. bez UID/GID, práva...)). Jenom ze zvědavosti, nelze na BD zapisovat v "paketovém" režimu? Pak byste si prostě vyrobil udf souborový systém (mkudffs
) a psal a četl jako jiná výměnná zařízení.
Zápis v packetovém režimu jsem nezkoušel, nějak k tomu nemám moc důvěru už od dob CDČasy se mění. ;) Naopak třeba pro DVD-RAM média to funguje velmi pěkně (když zrovna nemáte smůlu na mechaniku, která to nějak podezřele implementovala: Samsung SH-S183L). Jinak vyrobit si UDF obraz přes mkudffs a následně to vypálit je určitě schůdné, byť malinko neohrabané na manipulaci. Vytvoříte si prázdný soubor žádané velikosti, vytvoříte souborový systém, přes zpětnou smyčku si to někam připojíte, zalidníte aZkusím si pohrát s tim mkudffs, jestli by třeba nešlo udělat si image na hdd a pak ho přes growisofs vypálit 9třeba mu ho podstrčit jako ISO
).
growisofs
umí následující syntaxi: growisofs -Z /dev/cdrom=obraz.img
Tiskni
Sdílej: