Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Wine
. Program mi funguje více méně dobře, až na kódování češtiny (ironií osudu je, že fungují správně jakékoli jiné obskurní znakové sady včetně řečtiny, azbuky, hebrejských klikyháků...). Fonty používám stoprocentě správné. Zatím si myslím, že problém je hlavně v kódování znakové sady. Myslím si, že Wine
využívá interní kódování win-1252, a ani kdybych se rozkrájel tam to win-1250 nedokážu narvat. Tušíte někdo jak na to?
Řešení dotazu:
Wine
tvářilo jako české windows.
Jakou máte distribuci?
LANG=cs_CZ.UTF-8 wine "/home/jan/.wine/drive_c/Program Files (x86)/Vacca/VACCA.EXE"
To ale nestačí, na systému musí být nadefinovaná kódová stránka cs_CZ.UTF-8:
To lze zjistit takto:
locale -a
C
cs_CZ.utf8
C.UTF-8
en_AG
en_AG.utf8
en_AU.utf8
en_BW.utf8
en_CA.utf8
en_DK.utf8
en_GB.utf8
en_HK.utf8
en_IE.utf8
en_IN
en_IN.utf8
en_NG
en_NG.utf8
en_NZ.utf8
en_PH.utf8
en_SG.utf8
en_US.utf8
en_ZA.utf8
en_ZM
en_ZM.utf8
en_ZW.utf8
POSIX
sk_SK.utf8
zh_CN.utf8
zh_SG.utf8
Pokud tam není, tak je potřeba ji přidat:
cd /var/lib/locales/supported.d
sudo echo "cs_CZ.UTF-8 UTF-8" > cz
cat cz
cs_CZ.UTF-8 UTF-8
a znovu zaregistovat:
sodo sudo dpkg-reconfigure locales
locale -a
a měla by být vidět
a spustit:
LANG=cs_CZ.UTF-8 wine "/home/jan/.wine/drive_c/Program Files (x86)/Vacca/VACCA.EXE"
funguje mi Leda VACCA, Lexicon 2002, atd.
Linux Mint 14.00 v anglické verzi
Linux eniac 3.5.0-17-generic #28-Ubuntu SMP Tue Oct 9 19:31:23 UTC 2012 x86_64 x86_64 x86_64 GNU/Linux
HOdně zdaru!
Tiskni
Sdílej: