Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Wine
. Program mi funguje více méně dobře, až na kódování češtiny (ironií osudu je, že fungují správně jakékoli jiné obskurní znakové sady včetně řečtiny, azbuky, hebrejských klikyháků...). Fonty používám stoprocentě správné. Zatím si myslím, že problém je hlavně v kódování znakové sady. Myslím si, že Wine
využívá interní kódování win-1252, a ani kdybych se rozkrájel tam to win-1250 nedokážu narvat. Tušíte někdo jak na to?
Řešení dotazu:
Wine
tvářilo jako české windows.
Jakou máte distribuci?
LANG=cs_CZ.UTF-8 wine "/home/jan/.wine/drive_c/Program Files (x86)/Vacca/VACCA.EXE"
To ale nestačí, na systému musí být nadefinovaná kódová stránka cs_CZ.UTF-8:
To lze zjistit takto:
locale -a
C
cs_CZ.utf8
C.UTF-8
en_AG
en_AG.utf8
en_AU.utf8
en_BW.utf8
en_CA.utf8
en_DK.utf8
en_GB.utf8
en_HK.utf8
en_IE.utf8
en_IN
en_IN.utf8
en_NG
en_NG.utf8
en_NZ.utf8
en_PH.utf8
en_SG.utf8
en_US.utf8
en_ZA.utf8
en_ZM
en_ZM.utf8
en_ZW.utf8
POSIX
sk_SK.utf8
zh_CN.utf8
zh_SG.utf8
Pokud tam není, tak je potřeba ji přidat:
cd /var/lib/locales/supported.d
sudo echo "cs_CZ.UTF-8 UTF-8" > cz
cat cz
cs_CZ.UTF-8 UTF-8
a znovu zaregistovat:
sodo sudo dpkg-reconfigure locales
locale -a
a měla by být vidět
a spustit:
LANG=cs_CZ.UTF-8 wine "/home/jan/.wine/drive_c/Program Files (x86)/Vacca/VACCA.EXE"
funguje mi Leda VACCA, Lexicon 2002, atd.
Linux Mint 14.00 v anglické verzi
Linux eniac 3.5.0-17-generic #28-Ubuntu SMP Tue Oct 9 19:31:23 UTC 2012 x86_64 x86_64 x86_64 GNU/Linux
HOdně zdaru!
Tiskni
Sdílej: