Na Humble Bundle běží akce Linux: All the Things by O'Reilly a Picos, HATs, and More by Raspberry Pi Press. Elektronické knihy lze koupit se slevou a současně podpořit organizace Code for America a Raspberry Pi Foundation.
FreeCAD (Wikipedie), tj. svobodný multiplatformní parametrický 3D CAD, má nový vtipný a současně užitečný doplněk Banana For Scale (GitHub). Aktuálně umožňuje do výkresu vložit banán nebo plechovku pro porovnání a určení měřítka.
Blender Studio nedávno oznámilo plán vytvořit svůj první otevřený (open source) celovečerní film. Film by se měl jmenovat Overgrown (YouTube). Film vznikne, pokud se zajistí financování. Prvním krokem je získat 7 000 předplatitelů Blender Studia. Cena je od 11,50 eur měsíčně. Aktuálně počet předplatitelů je 5 289. Předplatné pokryje 20 % nákladů. Zbytek, 80 % nákladů, má být financován externími producenty nebo distributory.
Byl vydán Debian 13.6, tj. šestá opravná verze Debianu 13 s kódovým názvem Trixie a Debian 12.15, tj. poslední patnáctá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm, k dispozici je LTS. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 13 a Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
V jádře Linux byla nalezena a v upstreamu již byla opravena kritická zranitelnost GhostLock aneb CVE-2026-43499. Lokálnímu uživateli umožňuje získat práva roota a také obejít kontejnerovou izolaci. Zranitelnost existovala v Linuxu 15 let, tj. od roku 2011, od Linuxu verze 2.6.39.
Evropská komise předběžně shledala, že návykový design aplikací Instagram a Facebook od americké společnosti Meta porušuje unijní nařízení o digitálních službách (DSA). Návykový design zahrnuje například takzvané nekonečné posouvání, automatické přehrávání videí, tzv. push notifikace, kdy aplikace uživatele vybízí k návratu do jejího prostředí, či vysoce personalizovaný algoritmus, který rychle pozná, co uživatele baví a snaží
… více »Byla vydána verze 1.97.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Švýcarská společnost Punkt. má nově v nabídce telefon Punkt. MC03. Telefon byl navržen ve Švýcarsku s důrazem na soukromí a digitální suverenitu a vyroben v Německu. V telefonu běží operační systém AphyOS (Apostrophy OS) založený na AOSP (Android Open Source Project) 15. Cena telefonu je 745 eur.
TypeScript (Wikipedie), tj. JavaScript rozšířený o statické typování a další atributy, byl vydán v nové verzi 7.0. Kompilátor byl kvůli výkonu přepsán z TypeScriptu do Go.
Europarlament podpořil pozměněnou verzi výjimky známé jako „chat control 1.0“ umožňující firmám skenovat soukromou komunikaci na internetu kvůli ochraně dětí před zneužitím. Pozměňovací návrhy přijaté europoslanci však počítají s tím, že z výjimky bude vyřazena šifrovaná komunikace. Výjimka přestala platit začátkem dubna poté, co se Evropský parlament a Rada EU nedokázaly shodnout na jejím prodloužení. Rada následně přijala
… více »
Mám tablet Wacom Bamboo Fun Medium a právě se ho snažím zprovoznit. Nevíte někdo, jak na to? Postupuju podle návodu http://linuxwacom.sourceforge.net/index.php/howto/main, ale pořád se mi nepodařilo přimět jádro, aby k tabletu načetlo správný ovladač. Buď načte usbhid (a pak se talbet chová jako myš) nebo nenačte vůbec žádný. Ale bohužel nikdy ne ovladač wacom. Jádro mám 2.6.16.
Nemáte někdo s instalací těchto ovladačů zkušenosti? Vážně netuším, kde dělám chybu a proč to nefunguje...
Předem díky za odpovědi.
lsusba co vypise prikaz
cat /proc/bus/input/devices
T: Bus=03 Lev=01 Prnt=01 Port=00 Cnt=01 Dev#= 6 Spd=12 MxCh= 0 D: Ver= 2.00 Cls=00(>ifc ) Sub=00 Prot=00 MxPS=64 #Cfgs= 1 P: Vendor=056a ProdID=0018 Rev= 1.13 S: Manufacturer=Wacom Co.,Ltd. S: Product=CTE-650 C:* #Ifs= 1 Cfg#= 1 Atr=80 MxPwr= 60mA I:* If#= 0 Alt= 0 #EPs= 1 Cls=03(HID ) Sub=01 Prot=02 Driver=(none) E: Ad=81(I) Atr=03(Int.) MxPS= 9 Ivl=4msdmesg:
usbcore: registered new interface driver wacom /home/wanto/aplikace/linuxwacom-0.7.8-3/src/2.6.19/wacom_sys.c: v1.46-pc0.1:USB Wacom Graphire and Wacom Intuos tablet driver usb 3-1: new full speed USB device using uhci_hcd and address 7 usb 3-1: configuration #1 chosen from 1 choicelsusb sem kdyžtak přidám, až budu zase na Linuxu, ten nemám uložený.
{ USB_DEVICE(USB_VENDOR_ID_WACOM, 0x12) },
tak to zkus upravit takto:
{ USB_DEVICE(USB_VENDOR_ID_WACOM, 0x0012) },
u vsech tech polozek hlavne u te s tvym cisel 0x18 to uprav.
Nejsem si jistej jestli to pomuze, ale za zkousku nic nedas.
0x12 a 0x0012 mi prijdou jako dost podobna cisla. Skoro bych se nebal rici, ze je to jedno a totez cislo.
Zkusil jsem ti hrábnout na net a zde jsem něco našel
http://www.nabble.com/Linux-Wacom-Tablet-Project-f3776.html
http://www.nabble.com/short-howto-for-wacom-bamboo-fun-on-ubuntu-7.10-gutsy-to14142265.html
.
Jinak hodně úspěchů. Já jedu na Ubuntu Wacom Graphire CTE-440 (like a Apple bílý) a to hned napoprvé a jsem max. spokojen, že jsem se nakonec rozhodl pro dražší verzi.
Něco jsem našel tady:
http://archive.ubuntu.com/ubuntu/pool/main/w/wacom-tools/wacom-tools_0.7.9.3-2ubuntu1_i386.deb
Stáhnout a nainstalovat pomocí dpkg.
Tiskni
Sdílej: