Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Prozatim muzete tuto pseudo pruhlednost nastavit v KDE emulatoru terminalu Konsole (menu 'Nastaveni -> Schema'). Myslim, ze podobnou funkci ma i Eterm. Krome toho lze i nastavit pruhlednost menu (viz screenshoty v clanku).
xsetroot -cursor_name top_left_arrow
man xsetroot
uvidite, ze to je uplne k nicemu...
kde delam chybu?
btw, rekl bych, ze ten gnome na screenshotu z roota pouziva i nejaky font, ktery nemam.
pro spravne zobrazeni cestiny je treba nastavit cesky font v souboru '/etc/gtk/gtkrc.cs'.
ted uz si vsak radeji stahnete o hodne novejsi verzi a nebo rovnou vylepsenou superkarambu.
$PATH je promenna prostredi, ktera obsahuje seznam adresaru, ktere interpret prikazove radky prohledava, kdyz chces spustit nejaky program. pokud dany program v jednom z uvedenych adresaru najde, spusti jej. pokud ne, nic se nestane, protoze o nem nevi.
v pripade te utilitky bude optimalni zkopirovat ji napr. do /usr/local/bin
. musis se jeste ujistit, ze je to spustitelny soubor. to se da zaridit treba takto: chmod +x jpegtran-rotate
.
Tiskni
Sdílej: