Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
problem se zvukem
po nastaveni vseho mozneho(veci okolo) jsem se rozhodl si pustit nejakou hudbu v amaroku. stahl jsem tedy balicek codecs-kde.ymp a nainstaloval. protoze z nejakeho uchylneho duvodu nemam gstreamer rad tak sem nainstaloval amarok-xine. MP3 soubory jdou bez problemu prehrat a vsechno zvuci. Problem je takovy, ze behem prehravani hudby se hlasitost nastavuje podle nejakeho random generatoru a vystup z beden je stylem: 1 minutu hraje zvuk v poradku, 2-5 vterin se zvuk zhlasi o asi 20% oproti normalu, 2-5 vterin se zvuk ztissi o asi 20% oproti normalu a pak zase hraje hudba v normalni hlasitosti. Zkontroloval jsem vystup z amaroku a je nastaven na alsa, v nastaveni kde jsem jako zvukovy server taky vybral alsa. Je to docela frustrujici a neprirozene poslouchat takovou hudbu ;o) Bedny jsou v naprostem poradku a s timto jevem jsem se v zadnem jinem distru nesetkal. Zvukova karta je intel (ovladac snd_hda_intel), takze v tom bych take problem nevidel. Mam hledat chybu v xine, amaroku, alse ?nastaveni dual head
jako pracovni pocitac pouzivam notebook s malym lcd (15, 4'' a rozliseni 1280x800) coz k regulerni praci nestaci a proto mam jeste externi 22'' LCD s rozlisenim 1680x1050. Co me trapi je, ze openSUSE si jaksi samo leze do zeli a neni schopno si nastavit konfiguraci. Nedokazu si vysvetlit proc behem instalace a bootovani dual head funguje v poradku (tj. na velkem LCD je rozliseni 1680x1050), ale kdyz se spusti KDM tak se nastaveni rozliseni "posere" a zobrazi se 1280x1024 (imho - je to rozplizle). aby vsechno fungovalo tak musim rucne nastavit pres xrandr. Otazka tedy je kam v openSUSE zapsat prikaz xrandr po spusteni (rc.S ?) abych to nemusel delat rucne a zaroven s timto nastavenim uz bezel KDM.Na otázku zatím nikdo bohužel neodpověděl.
Tiskni
Sdílej: