LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), dospěl po pěti letech vývoje do verze 1.0.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Facebook má nové logo. Poznáte rozdíl?
Byla vydána nová verze 7.2 v Javě napsané aplikace pro komplexní návrh rozmístění nábytku a dalšího vybavení v interiérech Sweet Home 3D. Vyzkoušet lze online verzi. Před dvěma týdny vyšla placená verze pro chytré telefony a tablety (App Store, Google Play).
Zítra 23. září proběhne Maker Faire Mladá Boleslav, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.
Byla vydána beta verze Ubuntu 23.10 s kódovým názvem Mantic Minotaur. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 23.10 mělo vyjít 12. října 2023.
Josef Průša informuje o nových verzích firmwarů pro tiskárny Original Prusa, 5.0.0 pro MK4 a MK3.9 a 5.1.0-alpha1 pro MINI, díky kterým jsou tiskárny mnohem rychlejší.
Mastodon (Wikipedie), svobodná federalizovaná sociální síť, byl vydán ve verzi 4.2. Z novinek je vypíchnuto vylepšené vyhledávání.
Ben Hawkes publikoval pod názvem The WebP 0day analýzu bezpečnostní chyby CVE-2023-4863 v knihovně WebP / libwebp s řadou zajímavých odkazů. Pravděpodobně se jedná o stejnou chybu jako BLASTPASS (CVE-2023-41064 a CVE-2023-41061) v macOS, iOS, iPadOS a watchOS. Zpracování (zobrazení) speciálně připraveného obrázku nebo přílohy vedlo ke spuštění útočníkem připraveného kódu.
Myš je pro kočku: Prohlížeče je dalším dílem ze série článků Myš je pro kočku, kde Edvard Rejthar ukazuje, jak lze počítač ovládat bez myši. Používáte ve webových prohlížečích zkratky Ctrl+(Shift)+Tab, Ctrl+(Shift)+PgDn/PgUp, F6, (Shift)+Alt+Enter nebo F7?
Vývojáři mobilní Datovky prosí o pomoc s testováním beta verze mobilní Datovky s novým grafickým rozhraním, podporou pro tmavý režim a podporou pro VoDZ. Aplikace je zatím dostupná pouze pro zařízení Android a je umístěna v samostatném instalačním kanále Datovka Beta. Tento kanál slouží pro testovaní nové funkcionality a grafického uživatelského rozhraní. Datovka Beta se instaluje jako samostatná aplikace s vlastními daty, která
… více »problem se zvukem
po nastaveni vseho mozneho(veci okolo) jsem se rozhodl si pustit nejakou hudbu v amaroku. stahl jsem tedy balicek codecs-kde.ymp a nainstaloval. protoze z nejakeho uchylneho duvodu nemam gstreamer rad tak sem nainstaloval amarok-xine. MP3 soubory jdou bez problemu prehrat a vsechno zvuci. Problem je takovy, ze behem prehravani hudby se hlasitost nastavuje podle nejakeho random generatoru a vystup z beden je stylem: 1 minutu hraje zvuk v poradku, 2-5 vterin se zvuk zhlasi o asi 20% oproti normalu, 2-5 vterin se zvuk ztissi o asi 20% oproti normalu a pak zase hraje hudba v normalni hlasitosti. Zkontroloval jsem vystup z amaroku a je nastaven na alsa, v nastaveni kde jsem jako zvukovy server taky vybral alsa. Je to docela frustrujici a neprirozene poslouchat takovou hudbu ;o) Bedny jsou v naprostem poradku a s timto jevem jsem se v zadnem jinem distru nesetkal. Zvukova karta je intel (ovladac snd_hda_intel), takze v tom bych take problem nevidel. Mam hledat chybu v xine, amaroku, alse ?nastaveni dual head
jako pracovni pocitac pouzivam notebook s malym lcd (15, 4'' a rozliseni 1280x800) coz k regulerni praci nestaci a proto mam jeste externi 22'' LCD s rozlisenim 1680x1050. Co me trapi je, ze openSUSE si jaksi samo leze do zeli a neni schopno si nastavit konfiguraci. Nedokazu si vysvetlit proc behem instalace a bootovani dual head funguje v poradku (tj. na velkem LCD je rozliseni 1680x1050), ale kdyz se spusti KDM tak se nastaveni rozliseni "posere" a zobrazi se 1280x1024 (imho - je to rozplizle). aby vsechno fungovalo tak musim rucne nastavit pres xrandr. Otazka tedy je kam v openSUSE zapsat prikaz xrandr po spusteni (rc.S ?) abych to nemusel delat rucne a zaroven s timto nastavenim uz bezel KDM.Na otázku zatím nikdo bohužel neodpověděl.
Tiskni
Sdílej: