Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Ahoj všem,
mám přístupový bod s chipsetem Atheros. Používám modul ath_pci
, který má několik proprietárních závislostí.
Důsledky jsou tragické: ovladač bezdrátové karty někde kropí kernel. Po několika dnech provozu je nutný restart. (Děsivé zprávy v dmesg si o něj přímo říkají.) (Někdy nastane mnohem horší karambol, nejčastěji panic nebo jiný nevysvětlitený kolaps.)
Moje otázka je jednoduchá: Umí už modul ath5k
režim AP? Chvíli jsem googlil, ale zdá se mi, že pořád ještě ne. (Nebo verze podporující režim Master ještě není v kernelu?)
Beru to jako velmi nepodařený vtip.
Předpokládám, že ten RouterOS umí SSH, DHCP, IPv6 router advertisement, autoritativní DNS (včetně podpory IPv6), PostgreSQL, HTTP (Apache včetně PHP a SVN), Jabber (nejlépe OpenFire, tedy s plnou podporou Javy), IMAP a ESMTP (Courier-MTA), tiskový server (CUPS nebo ekvivalentní řešení), NFSv4 , Sambu, GCC pro cross-compiling v době, kdy nemá co dělat, a správce balíčků s pravidelnými aktualizacemi celého systému. Jistě je správně nakonfigurovaný pro SMP prostředí a jistě existuje build na míru pro Pentium III. Bezpochyby bravurně zvládá ext3, Reiser4 a LVM2 se stripingem na 2 SCSI disky. Nebo snad ne?
Pokud jednu jedinou věc zo toho neumí, je pro mě zcela nepoužitelný.
Můj server není jednočip nebo podobné zařízení, ale opravdový počítač, který denně slouží několika lidem a poskytuje všechno, o čem jsem psal.
Jednoduchá otázka: Co by mě asi tak mohlo přesvědčit, abych na funkční server nainstaloval nějaký (zjevně closed-source) binární průjem, který ve srovnání s Linuxem neumí absolutně nic? Jednoduchá odpověď: nic. Výčet možností nastavení RouterOS obsahuje asi tak desetinu toho, co dovede Linux.
Rád počkám, až bude driver ath5k umět režim Master. V nejhorším případě, pokud by stabilita byla velmi špatná, bych byl ochoten sehnat jinou WiFi kartu, kterou hostapd taktéž podporuje. (Dnes už to není drahá záležitost.) Prakticky jakékoliv řešení je lepší než výměna funkčního OS za nějaký binární nesmysl.
Pravda, moje reakce byla nepřiměřená vzhledem k tomu, že jsem nenapsal předem nic o účelu mého serveru. Za to se omlouvám.
Nicméně trvám na tom, že není vhodné zrovna na ABCLinuxu navrhovat nahrazení Linuxu placeným binárním bastlem, ať už pro jakýkoliv účel použití.
Právě dnes jsem testoval WiFi pod hodně velkou zátěži. Získal jsem podezření, že chybu nezavinil Atheros, ale že by mohl být bug v kernelu 2.6.25.15, který postihuje obecně víc síťových driverů. Problémy s pokropenou pamětí se objevily taktéž u notebooku s chipsetem Intel IPW2915. Tam kernel není „tainted“. Bug jsem nahlásil a uvidí se, jak to dopadne.
Ať už je to jakkoliv, je to samozřejmě nepříjemný problém. Dříve bylo zcela běžné, že můj server měl uptime přesahující 100 dní a vypínal jsem ho pouze kvůli aktualizaci kernelu. Jakmile je v kernelu nějaká chyba, je to hodně nepříjemné. Stále ovšem podezírám Atheros, protože co jiného lze čekat od béčkového chipsetu s béčkovým binárním ovladačem...
Tiskni
Sdílej: