Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Disk /dev/sdb - 500 GB / 465 GiB - CHS 60801 255 63 Current partition structure: Partition Start End Size in sectors 1 P Linux 0 1 1 26990 254 63 433610352 2 P Linux 26991 0 1 60800 254 63 543157650 No partition is bootablekoukam, že TestDisk nezobrazil FS .. všechny HDD mám v EXT3 SW: Kubuntu 8.10 .. KDE 4.0.3 kernel 2.6.24....
Linux koubax-desktop 2.6.24-19-generic #1 SMP Wed Aug 20 22:56:21 UTC 2008 i686 GNU/Linuxundelete nepojede ani to tím nebudu prohánět, je tam napsáno, podporuje pouze ext2 nechci zku... ty data co tam jsou .. dd čkovat jsem zatím nemohl, čekám, až se mi vrátí HDD 2) pokusy o obnovení jpegrecovery - obnovil hafec souboru (cca 65k) ale bohužel dost nečitelně, ty co potřebuji špatně. Dobře se obnoví malé soubory, thumbnaili v pohodě čitelné OK. Něškteré fotky z mobilu v originálním rozlišení jsou krapet zozházené (jako by se dělala koláž, nebo je překreslen transparentně barvou FF0000,00FF00, 0000FF) (že by fragmentace, ale je to EXT3 ten se přece nefragmentuje prý? (tolik jsem toho ještě nenastudoval ..) foremost - tot samé obnovilo to cca všechno .. výsledek, jako výše u jpegrecovery testdisk - četl jsem, že by to taky měl umět, sice je user-friendly, ale man jsem nějak vynechal .. bojím se toho softu, je docela složitý, a nechci s ním rozbít jak partitiony, tak FS, tak hlavně cokoli zapsat na disk. 3) co potřebuji jde mi o fotky ve full kvalitě z foťáku .. velikost cca 3M-5MB, na servru mám bohužel zálohy jen těch ořezaných 1024*768, s logem. (cca pár desítek kilo), na server jsem nedával zálohu velkých kvůli přístupu více lidí, a bohužel jsem to ještě nestihl truecryptnout, a hodit tam jeden šifrovanej soubor, na DVD ani CD jsem to nedával věřím HDD natolik, že když to mam na několika fyzických místech, že se to jen tak nestratí .. ale zlatý CDčka fakt že jo .. při dnešních cenách (kort při práci v prodeji výpočetní techniky) holt jsem jen BFU ty 3-5MB fotky mají na hoře cca 10-15 pixlový obraz vertikálně a horizontálně vypadají v plnémk rozlišení .. prostě to obnoví nějak nezobrazitelně. fakt nevím, jak to vytahat ven. pročetl jsem toho na ABíČku dost, ale moc jsem toho prostě nezachránil.
Takže to bude tak, na to si sednout na pár měsíců s manuálama knížek a prostě si napsat vlastní soft, kterej by se mohl pokusit to udělat, nebo to někomu dát, kdo to "jakože udělá líp než já", no už jsem se s tím rozloučil, před týdnem, co se mi to stalo.
Jestli tam jsou tak cenná data, zkus nějakou firmu.
Jasný, každej FS fragmentuje, ale EX3 prý minimálně. Prý si sám hledá (aby se to tam prostě vešlo lineárně)a když se to tam nevejde, narve to někam, kam se to vejde
O toto se snaží úplně každý FS. Vzhledem k tomu, že při vytváření souboru neví FS nic o jeho předpokládané délce, nemůže alokovat souvislé místo. Dneska to některé FS (i nový ext4) řeší oddálením zápisu (tj aby mohl zapsat co nejvíce dat na jedno místo). Je to +- heuristika, která občas selhává (a občas ten souvislý úsek prostě není a nemusí se jednat o 80% zaplnění).
jaký je vlastně rozdíl mezi EXT2 a EXT3 .. EXT3 umí žurnálovat, nikdy jsem nevěděl k čemu je to dobrý (nepídil jsem se potom), a jelikož je to novější FS, tak jsem ho zvolil. Rád bych zjistil nějaké klady a zápory pro jednotlivé FS.
Žurnálování je dost podstatná vlastnost FS. Ve zkratce, žunál je blok, kam si FS píše co právě dělá. A když dojde k výpadku proudu, tak fsck podle stavu žurnálu buď dokončí operaci (pokud je tam popis kompletní, ale na úložišti se to nestihlo), nebo záznam v žunálu prostě smaže (úložiště bude ve stavu před změnou, tedy konzistentní). Samozřejmně hodně zjednodušeno. Ext3 používá defaultně poměrně paranoidní nastavení (ale může být ještě bezpečnější, ext3 nabízí také žunál dat, tj že kromě popisu změn úložiště také ukládá data před jejich samotných přesunutím na úložiště, je to ale pomalé). Ostatní FS (i ext3 default) se spokojí pouze s popisem změn metadat a data tak nemusí být v pořádku. O kladech a záporech FS tu už bylo tolik flamů, že je zbytečné rozpoutávat další. Každý FS, který umí vše co uživatel potřebuje (a zde narážíme na rozdíly typu quoty, acl, velikosti souborů atd) je dobrý.
Tiskni
Sdílej: