Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
sip:username@domainname.tld
resp v pripade volania p2p to bude sip:username@A.B.C.D
. Vy do toho softphonu teda pisete len vsetko, co je za sip:
, teda username@A.B.C.D
.
Moc děkuji za radu. Chtěl bych se dovolat peer-to-peer na IP telefon SIEMENS Gigaset C470 IP který má veřejnou IP adresu kterou znám. Neznám ale username toho telefonu, to najdu kde?
Z telefonu se podle manuálu na straně 31 (v příloze) volá peer-to-peer jen pomocí IP adresy, není potřeba znát username. Úplně stejně bych to chtěl i pomocí software telefonu. Musí to přece nějak jít, když i v tom telefonu je software které toto řeší a není to doufám nějaké hardware kouzlo.
Ano, Siemensová implementace SIPového UAC vám zvedne hovor bez ohledu na uživatelské jméno.
Např. v Linphone stačí zadat do adresního řádku sip:IP_adresa
(např. sip:192.0.2.1
).
Technicky tam žádný rozdíl není, takže teoreticky to fungovat bude. Jen si dejte pozor, aby jste adresu uzavřel do hranatých závorek (aby se nepletl oddělovač portu).
Prakticky je podpora IPv6 všelijaká. Linphone používá exosip, který neumí pracovat na obou protokolech zároveň (proto je v Linphone hejblátko). Asterisk (tak dva roky zpátky) IPv6 neumí, (v téže době) Siemens taktéž. OpenSER by to snad měl umět (i když tam se vývoj rozštěpil).
Tiskni
Sdílej: