Byla vydána nová verze 2023.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení. Zdůraznit lze předpřipravené obrazy pro Hyper-V nebo to, že ve výchozím prostředí Xfce bylo PulseAudio nahrazeno multimediálním serverem PipeWire.
Tento týden byla vydána nová verze 1.52 webového prohlížeče Brave (Wikipedie, GitHub). Postavena je na Chromiu 114. Z novinek lze vypíchnout možnost povolit vertikální karty (vertical tabs). Také bylo představeno Brave Search API k vyhledávači Brave Search.
Matthias Clasen z Red Hatu oznámil v diskusním listu vývojářů Fedora Linuxu, že tým Red Hat Display Systems se zaměří na Wayland a podporu HDR na Linuxu a přestane spravovat RPM balíčky pro LibreOffice. V další major verzi RHELu už LibreOffice nebude. Pokud se nenajde správce balíčků pro Fedora Linux, zůstane pouze LibreOffice ve Flatpaku.
Na Steamu lze získat zdarma počítačovou hru Tell Me Why (ProtonDB). Na Epic Games Storu počítačovou hru Midnight Ghost Hunt (ProtonDB).
Společnost Meta představila (YouTube) brýle pro virtuální realitu Meta Quest 3. V prodeji budou na podzim a stát budou od 499,99 dolarů.
Byla vydána nová verze 2.41.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 95 vývojářů, z toho 29 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 18 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Byla vydána verze 1.70.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example. Jako reakce na rostoucí obavy z vlivu korporací na vývoj Rustu a předložený návrh restriktivních zásad používání ochranných známek Rustu, byl nedávno představen komunitní fork Rustu se 100 % méně byrokracie: Crab (CrabLang).
Oliver Smith z Canonicalu shrnuje základní vlastnosti „neměnné“ distribuce Ubuntu Core také ve srovnání s protějšky Chrome OS, Fedora Silverblue a MicroOS. Canonical připravuje desktopovou variantu Ubuntu Core vedle dosavadní serverové/embedded.
Z aktualizovaného seznamu chyb (pdf) procesoru AMD EPYC 7002: #1474 - procesor se po 1044 dnech od posledního resetu zasekne [reddit].
sip:username@domainname.tld
resp v pripade volania p2p to bude sip:username@A.B.C.D
. Vy do toho softphonu teda pisete len vsetko, co je za sip:
, teda username@A.B.C.D
.
Moc děkuji za radu. Chtěl bych se dovolat peer-to-peer na IP telefon SIEMENS Gigaset C470 IP který má veřejnou IP adresu kterou znám. Neznám ale username toho telefonu, to najdu kde?
Z telefonu se podle manuálu na straně 31 (v příloze) volá peer-to-peer jen pomocí IP adresy, není potřeba znát username. Úplně stejně bych to chtěl i pomocí software telefonu. Musí to přece nějak jít, když i v tom telefonu je software které toto řeší a není to doufám nějaké hardware kouzlo.
Ano, Siemensová implementace SIPového UAC vám zvedne hovor bez ohledu na uživatelské jméno.
Např. v Linphone stačí zadat do adresního řádku sip:IP_adresa
(např. sip:192.0.2.1
).
Technicky tam žádný rozdíl není, takže teoreticky to fungovat bude. Jen si dejte pozor, aby jste adresu uzavřel do hranatých závorek (aby se nepletl oddělovač portu).
Prakticky je podpora IPv6 všelijaká. Linphone používá exosip, který neumí pracovat na obou protokolech zároveň (proto je v Linphone hejblátko). Asterisk (tak dva roky zpátky) IPv6 neumí, (v téže době) Siemens taktéž. OpenSER by to snad měl umět (i když tam se vývoj rozštěpil).
Tiskni
Sdílej: