OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Ahoj, používám Audacity na nahrávky pro malinké divadlo. Nahraje se děj s herci - to je první stopa a pak do další stopy přidávám různé zvuky. Ale mám tento problém:
Postupuju od začátku do konce, což je ok, ale pokud potřebuju upravit něco na začátku později v libovolné stopě, ale častěji ve druhé se zvuky (např. smazat něčeho kousek nebo to posunout - což neumím jinak než vymazat a vložit) tak se mi rozhodí synchronizmus obou stop.
Netušíte někdo jak na to?
Upravy -> Ticho
- oznaceny blok nahradi tichem stejne delky (tj.j. k posunuti nedojde)Generovat -> Silence -> zadat delku
- oznaceny blok nahradi tichem zadane delky - tim muze dojit k posunuti. Je-li oznacen blok nulove delky, dojde pouze k vlozeni ticha zadane delky a tim k posunuti / zpozdeni posouvane casti. K opacnemu posunuti dojde prostym smazanim oznaceneho bloku (Upravy -> Smazat)Tak tohodle "Upravy -> Ticho
" jsem si nevšiml. Díky super. To řeší jednu věc. Ještě nějak pořešit to posouvání. To co dělám v podstatě spočívá v tom, že potřebuji zesynchronizovat kousky zvuků (vrznutí dveří, zaštěkání, hudba) v druhé stopě se zvuky v první stopě. Začínám od začátku stop, ale když už mám celou druhou hotovou tak se mi kvůli korekci na začátku nějaký kousek posunuje (cut and paste o kousek jinde) těžko - má tendenci rozhodit mi závěr. Ale možná to chce jen, abych to dělal v klidu (bez časového tlaku) a našel nějaký postup.
Možná, že celý problém spočívá v tom, že já v podstatě do prázdného prostoru druhé stopy umísťuju kousky zvuků. Není na to nějaký postup? Např. když máš prázdnou kazetku na nahrávání videa do DV kamery tak se kvůli časování poprvé ji projet a jakoby vytvořit časování.
Já si myslím, že ty spíš chceš nástroj jako Ardour - zkrátka skutečný vícestopý editor, kde manipuluješ s jednotlivými klipy (samply, vzorky, ústřižky, zvukovými soubory), které vkládáš do jednotlivých stop. Ty pak můžeš myší libovolně posouvat, krátit a tak. Audacity je v tomhle moc primitivní, prostě má celou stopu jako jeden souvislý zvukový proud, od začátku do konce.
Jo, to je dobrá odpověď pro mě. Teď prostě vím, že hledat a bojovat s Audacity je zbytečné. Na Ardour se mrknu.
Když jsem měl Debian, mám dojem, že Ardour nějak časem z repozitáře zmizel... Zbyl po něm jen prázdný, nefunkční záznam v Synapticu.
No, ale jsou i jiné, jednodušší programy tohoto typu, sekvencery jako Rosegarden, MusE, Qtractor, Traverso (přece jenom rozchodit monstrum Ardour je trochu magie)... Něco z toho určitě v Debianu je. Jenom co jsem je tak za ta léta zkoušel, nevím nevím, jak jsou na tom se stabilitou. Obzvlášť Qtractor vypadá moc pěkně a nadějně, ale obávám se, že je zatím v příliš rané fázi vývoje... Stejně jako Traverso (screenshoty krásné, ale ten výkon, navíc mi v Debianu vůbec nefungoval). Ale třeba budeš mít víc štěstí, kdyžtak aspoň s tím Rosegardenem, ten už se vyvíjí hodně dlouho. A taky tady před lety byl ten seriál...
Díky za odpověď. Měl jsem nějak zafixované, že Rosegarden je na kompozici hudby, midi, noty (notátor), ...
On kdysi ten stařičký, původní Rosegarden byl specializovaný na noty. Ale pak vzniknul KDEčkový Rosegarden, což je úplně klasický sekvencer typu Cakewalk, Cubase a tyhlety populární programy, které znají lidi z Windows a Macu. Čili typický, tradiční sekvencer pro práci s libovolnými kombinacemi MIDI a audio stop, všechno v jednom. I ten Ardour bude mít MIDI stopy...
Tak jsem to vyřešil i pomocí Audacity. Problém konkrétně byl:
* Když vymažu úsek videa tak celá stopa kousek poskočí.
* Ale když stejně dlouhý kousek vložím jinde, tak to neposkočí zpátky - protože není souvislá - data ve druhé stopě totiž nejsou všude, ale jen kam jsem je vložil.
A ten první bod se dá vyřešit pomocí: "Úpravy / Rozdělit a vymazat" - při tomto způsobu vymazání stopa neposkočí, ale data zmízí úplně, takže mohu vkládat a to i trochu s překryvem původního místa (protože tam je prázdno nejen zeslabeno na nulu) a zbytek stopy neposkočí. Dá se tak vyřešit to pousouvání dat o kousek.
Ahoj, díky všem za pomoc. Konečně jsem si našel čas a pročetl si trochu manuál (podle pravidla: "Selžou-li všechny pokusy, je třeba přečíst manuál" :)). A našel jsem tam funkci: Časový posuv (Time shiffer - ikonka na paletě nástrojů (šipka doleva a doprava - vedle hvězdičky), která umí přesně co potřebuji. Jedná se v podstatě o přepnutí Audacity do jiného režimu práce, když mohu části ve druhé stopě pěkně posouvat. To je přesně co potřebuji.
Tiskni
Sdílej: