OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Ovela zaujimavejsie sa mi zda pouzit VMware v tychto pripadoch:
a jeste pozn. ke kradenym windows. vim samozrejme, ze z pohledu microsoftu se v pripade popisovaneho zapujceni jiz jedna o trestny cin, ale predstavoval jste si, ze kvuli vyzkouseni 30-denni verze jineho software pujdu do obchodu a ty win si koupim? kdyz me nekdo obvini z kradeze windows, musim se zacit chechtat - nejen ze vmware mi za par tydnu vyprsi a windows v nem nainstalovane budou k nicemu, ale navic je to asi jako kdyby mi nekdo tvrdil, ze chci ukrast sousedovi jeho novou felicii, prestoze mam v garazi tri jaguary.
ad ukradene windows. tady asi nema cenu se dohadovat...
v minulem prispevku jsem rekl, ze podle litery licence win jsem se provinil a jsem si toho vedom. kdybych to ale s neopravnenym uzivanim myslel vazne, asi bych to verejne nerozhlasoval.
kazde prirovnani v necem pokulhava. moje v tom, ze trestny cin uz jsem spachal - chtel jsem tim prirovnanim vsak naznacit absurditu myslenky, ze bych si chtel ty windows k nelegalnimu vyuziti ponechat - nemam k tomu totiz vubec duvod, protoze jsem spokojenym uzivatelem linuxu.
vase prirovnani s warez je take dost mimo, protoze v takovem pripade se jedna o nekoho, kdo ma tak ci onak o dany soft zajem - to vsak neni zdaleka muj pripad, protoze ja win pouzil pouze k otestovani JINEHO software.
muzete me tedy smele obvinovat z necestnosti, ale zapojite-li take zdravy selsky rozum, vyjde vam, ze to nemuze byt strasne...
Tiskni
Sdílej: