V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Zdravím,
mám problém s Ekigou, pokaždé, když s někým navážu spojení na volání, tak počítač asi napíše, že nemůže najít mikrofon. Zkoušel jsem nahrávání zvuku a funguje. Problém u Ekigy je, že navážu spojení a počítač začne pracovat naplno, myš se seká a musím restartovat natvrdo PC a účastník na druhém pc taky. Máme archlinux.
Nastavení zvuku u ekigy je HDA Intel (PTLIB/ALSA)
Děkuji za rady.
Nashledanou.
Nebyl by od věci nějaký log / chybová hláška co ekiga vypíše? Zapněte Ekiga pomocí terminálu a výsledek pastněte.
Ekigu sme nasadzovali do jedného callcentra na integrovaných zvukovkách intel-hda (dosky ASUS P5KPL-AM a P5KPL-VM) a chcelo to veľa nervov, kým to začalo chodiť. Tie intelovské zvukovky sa navzájom líšia v nejakých drobných detailoch, takže v jednom prípade to chcelo dopísať do /etc/modprobe.d/alsa jeden riadok "options snd-hda-intel ..." (viem zistiť presnejšie v pondelok). V druhom prípade to chcelo viac "čarovania" - na Volume control paneli v Gnome bolo treba v preferences pozaškrtávať ďalšie možnosti - nejaké zariadenie na nahrávanie, a ešte úplne na konci ďalšie options. Potom v tom Volume control pribudnú ďalšie záložky, tam treba v options zmeniť Mic source (alebo tak nejak). V ekige potom ešte bolo treba v Preferences / Devices / Audio devices nastaviť input aj output z "Default" na "Intel HDA", vtedy sa rozbehli odchádzajúce hovory. Na prichádzajúce hovory zase bolo treba v Preferences / General / Sound events tiež zmeniť zariadenie z Default na "Intel HDA", lebo zvuk prichádzajúceho hovoru inak zablokoval celú zvukovku a potom Ekiga nadávala, že nevie vytvoriť komunikačný kanál. Stabilite tohto riešenia potom ešte významne pomohlo preflashovanie BIOSu na doskách - asi boli zabugované, ako väčšina intelov teraz.
Bohužiaľ tieto krkolomné rady zrejme platia na tie 2 dosky čo som písal, u iných možno bude treba iné krkolomné riešenia. Treba skúšať, skúšať a skúšať - keď som sa s tým moril už druhý deň, tak som tiež neveril, že niečo z toho čo som nastavoval má ešte zmysel - a vtedy sa to zrazu rozbehlo. Každopádne - ak by som to mal riešiť teraz, tak začnem updatom BIOSu. Prajem pevné nervy.
Mám nejnovější BIOS co můžu mít. Zkusil jsem různé nastavení. Jsem zapnul správce úloh a pozoroval ekigu, při spojení , si řekneme s druhým člověkem 2 slova a potom ekiga zabere celou pamět co mám, vzala si 1,2GB a musel jsem to sestřelit přes terminál, který byl na to předem připravený. :)
Zkoušel jsem echo test a ten jede bezproblému, jenom slyším divnou ozvěnu.
Tiskni
Sdílej: