Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Ahoj, chtel bych se naucit nejaky viceucelovy interpretovany jazyk ( nejlepe objektovy vhodny pro zacatecniky, abych ziskal dobre navyky ). Predbezne jsem si vybral Python nebo Ruby. Oba jazyky vsak ted prochazeji jakousi vyvojovou "migraci" Python z generace 2.6 na 3.0 a meni se syntaxe, takze spousta toolkitu a prikladu nebude na nove verzi fungovat. U Ruby je to zda se to same a to z generace 1.8 na 1.9 kdy rovnez dochazi ke zmene syntaxe.
Chtel bych poprosit nekoho, kdo zna oba jazyky, ktery by pro me byl vhodnejsi ( je vice rozsiren a najde vetsi vyuziti, eventuelne hodne prikladu ke studiu a pouziti ) a kterou verzi se ucit. Zda-li ( muj dosavadni postreh ) Python 3.0 ( nova syntaxe, malo prikladu, nefunkcni toolkity ? napr. pro qt4.5 pyqt ? moc se mi nelibi struktorovani kodu mezerami - opravdu styl odsazeni urcuje programove bloky ? ) nebo Ruby 2.9 ( nova syntaxe, funguji toolkity jako ruby on rails a jine ?, malo prikladu ? ,exituje neco na tvorbu GUI jako je PyQT ? je dost rozsirena ?, prvni dojem z kodu je ponekud matouci :) )
Diky za Vase postrehy
Na otázku zatím nikdo bohužel neodpověděl.
Tiskni
Sdílej: