Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Hezký den,
psaní odborných prací by mi velice usnadnilo, kdybych zjistil, zda (popřípadě čím a jak) se v dokumentu (tvořeném v Lyxu nebo třeba i v OpenOffice.org Writeru) odkazovat z jedné poznámky (jsou umístěny na konci dokumentu) na druhou (na její čislo, které se může měnit), jak vyžaduje jistá citační norma. Zkusím vysvětlit:
Nějak takhle vypadá text, který píšete:
Toto je odstavec X a v něm je poznámka první (č. 1).
Toto je věta Y, v níž je poznámka druhá (č. 2).
Zde jsou poznámky.
1 - poznámka první.
2 - poznámka druhá - viz poznámka č. 1.
Dojde ke změně textu (před odstavec X vsunut odstavec Z s poznámkou (pochopitelně číslovanou č.1):
Toto je odstavec Z, v němž je poznámka třetí (č. 1).
Toto je odstavec X a v něm je poznámka první (č. 2).
Toto je věta Y, v níž je poznámka druhá (č. 3).
Zde jsou poznámky.
1 - Poznámka třetí
2 - Poznámka první
3 - Poznámka druhá - viz poznámka č. 2.
Těším se na vaše nápady. Dosavadní praxe lidí, pro které je tato citační norma závazná, je po definitivním dopsání textu ručně projít poznámky a proměnit slovní zkratky na čísla. Případné pozdější opravy řeší "poznámkami" typu "1a" apod.
Nechce se mi věřit, že by neexistovalo jednoduché řešení... Ale nenašel jsem ho, nepomohlo ani fórum OpenOffice.org, které jsem kdysi zkoušel.
A protože je nepsaným pravidlem všech linuxových poraden reagovat otázkami (zde patrně "co je to proboha za citační normu?", odpovím předem: Tato.
nazdar nazmar. v lyxu to jde standardnim mechanismem odkazu. do poznamky vlozit znacku a na tuto znacku dat krizovy odkaz v druhe poznamce.
Shodou okolností jsem se nakonec proklikal k řešení v OOo (pomocí textového pole). Postup v lyxu chápu, jenže by bylo potřeba, aby se křížový odkaz odvolával přímo na číslo poznámky, ne na číslo z jejího obsahu.. Nicméně považuji problém za vyřešený, díky.
Tiskni
Sdílej: